2015-ի մայիսի տվյալներով Ռուսաստանը աշխարհի խոշորագույն նավթ արտադրողն է դարձել` գերազանցելով Սաուդյան Արաբիային, հայտնում է Bloomberg գործակալությունը Վառելիքա-էներգետիկ համալիրի կենտրոնական կարգավարական վարչության տվյալների վրա հղումով: Մայիսին մեկ օրում ՌԴ-ն միջինը արդյունահանել է 10,708 մլն բարել նավթ, այն դեպքում, երբ Սաուդյան Արաբիայի ցուցանիշը միայն 10,25 մլն բարել է:
Ընդհանուր առմամբ մայիսին ՌԴ հանքավայրերից արդյունահանվել է 45,28 մլն տ նավթ և գազի կոնդենսատ, ինչը մոտ 1,67 % ավելի է, քան 2014-ի մայիսին: 2015-ի ապրիլին, ըստ Էներգետիկայի նախարարության, ՌԴ-ում արդյունահանվել է 43,668 մլն տ նավթ և գազի կոնդենսատ, ինչը 1,2 % գերազանցում է 2014-ի ապրիլի ցուցանիշը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ընդհանուր առմամբ 2014-ին ռուսական նավթի արտահանման միջին օրական ծավալը կազմել է մոտ 10,521 մլն բարել, 2013-ին` 10,469 մլն բարել, 2012-ին` 10,329 մլն բարել, 2011-ին` 10,22 մլն բարել, 2010-ին` 10,074 մլն բարել:
Ըստ վերլուծաբանների, նավթի առաջարկի ավելցուկն աշխարհում շարունակում է ճնշել նավթի ցուցանիշները: Brent տեսակի նավթի արժեքը ICE բորսայում տատանվում է $65 սահմանում 1 բարելի դիմաց: Իսկ ներդրողները մտավախություն ունեն, որ գները կարող են նորից նվազել ՕՊԵԿ երկրների կողմից արդյունահանման հնարավոր ավելացման դեպքում: Նման որոշում կարող է կայացվել 2015-ի հունիսի 5-ին:
«ՕՊԵԿ երկրներում արդյունահանման աճի հեռանկարները ճնշում են Brent վրա. շուկաներն ակնկալում են, որ ուրբաթ օրը կայանալիք ՕՊԵԿ նիստում կավելացվեն նավթի արդյունահանման ծավալներն ի պատասխան արտահանման հնարավոր աճին Իրաքից և Իրանից»,-ասել է վերլուծաբան Մարկ Բրեդֆորդը:
«Պրոմսվյազբանկի» վերլուծաբան Եկատերինա Կռիլովան կարծում է, որ ՕՊԵԿ ներկայացուցիչներն իրենց մեկնաբանություններով ԶԼՄ-ներում «ահագնացնում են իրավիճակը» շուկայում: «Ընդհանուր առմամբ նավթի համար արտաքին ֆոնը բավականին բացասական է: Մենք ակնկալում ենք, որ նավթն այս շաբաթ կտատանվի 1 բարելի դիմաց $62–65 սահմանում»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ Միջազգային էներգետիկ գործակալության փորձագետները կանխատեսել էին պայքարի նոր աճ նավթային շուկայի համար ՕՊԵԿ և այդ կազմակերպությանը չանդամակցող երկրների միջև: Գցելով նավթի գները` ՕՊԵԿ-ին չհաջողվեց ստիպել մրցակիցներին կրճատել արդյունահանումը` ՌԴ-ն, Բրազիլիան և այլ երկրները շարունակեցին արդյունահանման ծավալներն ավելացնել: «Ուստի վաղաժամ կլիներ կարծել, որ ՕՊԵԿ-ը շահել է շուկայի համար պայքարում: Հավանաբար, ճակատամարտը դեռ նոր է սկսվում»,-ասել է փորձագետը:

2 Июнь 2015 - 12:51 AMT
По итогам мая 2015 года Россия стала крупнейшим в мире производителем нефти, обогнав Саудовскую Аравию, сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на данные Центрального диспетчерского управления топливно-энергетического комплекса (ЦДУ ТЭК). В среднем за один день мая в России добывалось по 10,708 млн барр. нефти, тогда как в Саудовской Аравии только 10,25 млн барр.
Всего за май с российских месторождений было выкачано 45,28 млн т нефти и газового конденсата, что примерно на 1,67% больше, чем в мае 2014 года. В апреле 2015 года, по данным Минэнерго, в России было добыто 43,668 млн т нефти и газового конденсата, что на 1,2% превышает показатель апреля 2014 года, сообщает РБК.
В целом по 2014 году среднесуточный объем экспорта российской нефти составил порядка 10,521 млн барр., в 2013 году — 10,469 млн барр., в 2012 году — 10,329 млн барр., в 2011 году — 10,22 млн барр., в 2010 году — 10,074 млн барр.
По мнению аналитиков, переизбыток предложения нефти в мире продолжает давление на нефтяные котировки. Стоимость нефти марки Brent на бирже ICE в настоящее время колеблется в районе $65/барр., и инвесторы опасаются, что цены снова снизятся после возможного увеличения нефтедобычи членами ОПЕК, решение о котором может быть принято на саммите 5 июня 2015 года.
«Перспективы роста добычи в странах ОПЕК оказывают давление на Brent: рынки ожидают, что на заседании в пятницу ОПЕК увеличит объемы добычи в ответ на возможность роста экспорта из Ирака и Ирана», — отмечает аналитик ФГ БКС Марк Брэдфорд.
Аналитик Промсвязьбанка Екатерина Крылова полагает, что представители страны ОПЕК своими комментариями СМИ «нагнетают обстановку» на рынке. «В целом для нефти внешний фон складывается в основном отрицательный. Мы ожидаем, что нефть будет колебаться в диапазоне $62–65/барр. на текущей неделе», — предупреждает Крылова.
Ранее эксперты Международного энергетического агентства (МЭА) предсказали новый виток борьбы за нефтяной рынок между ОПЕК и государствами, не входящими в картель. Сбив цены на нефть, ОПЕК не удалось заставить конкурентов сократить добычу: Россия, Бразилия и ряд других стран продолжают увеличивать объемы нефтедобычи. «Поэтому было бы преждевременным полагать, что ОПЕК выиграла битву за долю рынка. Битва скорее только началась», — цитирует WSJ экспертов МЭА.