4 Հունիս 2015 - 09:11 AMT
Էրդողանի հետապնդման մոլուցքը. Թուրքիայի դեմ դավադրության մեջ են բոլորը` լրագրողները, հայերը, ԼԳԲՏ հանրությունը
Թուրքիայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների շեմին երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շարունակում է խիստ քննադատությունը լրագրողների, հայերի, ԼԳԲՏ հանրության ներկայացուցիչների հասցեին` մեղադրելով նրանց քրդամետ Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցությանն աջակցելու մեջ:
«Նրանց ամենամեծ դաշնակիցը «Դողան Մեդիան» է: Ինչպես նաև հայկական լոբբին, միասեռականները, նրանք, ով հավատում է «Ալևիականությանն առանց Ալիի»` նրանք բոլորը Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցության կողմից հրահրվող դավադրության մասնակիցներ են»,-հայտարարել է Էրդողանը Վինգյոլ արևելյան գավառի բնակիչների հետ հանդիպմանը:
Ինչպես նշում է Hürriyet-ը, շահարկումները կուսակցության շուրջ, կապված են այն բանի հետ, որ, հավանաբար, կուսակցությանը կհաջողվի հավաքել անհրաժեշտ 10 տոկոսը խորհրդարան անցնելու համար, և դրանից է կախված, թե որքան տեղ կունենա խորհրդարանում ԱԶԿ-ն:
Առանց հիշատակելու իշխող ԱԶԿ-ն, Էրդողանը հորդորել է «քվեարկել այն կուսակցության օգտին, որն ավելի է դուր գալիս», հայտնում է Armenia Today-ը:
Խորհրդարանական ընտրությունները Թուրքիայում տեղի կունենան հունիսի 7-ին: Քրդամետ Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցությունն առաջին անգամ է մասնակցում ընտրություններին: Եթե նա հաղթահարի 10 տոկոսի շեմը, կանցնի խորհրդարան:
Ավելի վաղ Թուրքիայի Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցության (ԺԴԿ) նախագահի միջազգային գործերի գծով տեղակալ Նազմի Գյուրը հայտարարեց, որ խորհրդարանական ընտրություններում հաջողության դեպքում կպայքարի Հայաստանի հետ հարաբերությունների շուտափույթ կարգավորման և Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար:
«Մենք կողմ ենք Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և սահմանի բացման մասին արձանագրությունների կատարմանը: Հայ-թուրքական հարաբերությունները չպետք է կախված լինեն ղարաբաղյան խնդրի կարգավորումից, դա հայ և ադրբեջանցի ժողովրդների խնդիրն է, որը պետք է լուծվի բանակցությունների ճանապարհով: Մենք նաև կողմ ենք Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը»,-հայտարարել է Գյուրը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Մինչդեռ նախօրեին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կոչ արեց դատի տալ Cumhuriyet թերթի խմբագրին և նյութի հեղինակներին, որտեղ թուրքական հատուկ ծառայությունները մեղադրվում են Սիրիա զենքի մաքսանենգության մեջ: Ինչպես ասվում է հրապարակման մեջ, զենքը տեղափոխվել է իսլամիստների կողմից վերահսկվող տարածք: «Ես սա այսպես չեմ թողնի: Հրապարակման համար պատասխանատու մարդիկ կպատժվեն ամենայն խստությամբ»,-հայտարարել է նախագահը TRT հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում: Էրդողանը հայտարարել է, թե խմբագրությունը Ֆեթուլլահ Գյուլենի պատվերն է կատարել:
«Ազգային հետախուզական կազմակերպությանը ապօրինի գործունեության մեջ մեղադրելը ոչ այլ ինչ է, քան լրտեսություն: Թերթը հենց լրտեսությամբ էլ զբաղվում է»,-ասել է նախագահը: Ըստ նրա, կազմակերպությունն ուղեկցել է սիրիացի թուրքմեններին հասցեագրված հումանիտար բեռը: Ինչպես հայտնել է խմբագրությունը, տեսագրությունը, որտեղ թուրքական ոստիկանները զենքով արկղերը բեռնում են մեքենաներ, նկարահանվել է 2014-ի հունվարին: Լրագրողները հայտնել են, որ մտադիր չեն հրապարակել տեղեկատվության աղբյուրը:
Դատախազությունը քննություն է սկսել թերթի խմբագիր Քանա Դունդարի դեմ: Լրագրողը պատասխանել է` հայտարարություն հրապարակելով սոցցանցերում: «Մենք լրագրողներ ենք, ոչ թե պետական պաշտոնյաներ: Մեր խնդիրն է ոչ թե ամեն գնով պաշտպանել իշխանություններին, այլ քաղաքացիներին ճշմարտությունը պատմել»,-գրել է նա, հայտնում է Newsru.co.il-ը:
Էրդողանը նաև մեղադրել է արևմտյան ԶԼՄ-ներին այն ուժերին աջակցելու մեջ, որոնք ձգտում են «թուլացնել և մասնատել երկիրը»:
«Հասկանալի է, թե որ ուժերն են դրա հետևում կանգնած: Նրանք գնում են այն ուղղությամբ, որը նրանց մատնանշում են: BBC-ին և CNN-ը նույնն էին անում Գեզիի բողոքների ժամանակ: Դուք գիտեք, թե ո՞րն է նրանց նպատակը: Նրանք ցանկանում են թուլացնել Թուրքիան, մասնատել այն և կուլ տալ: Բայց մենք թույլ չենք տա դա անել, նրանք չեն հասնի հաջողության»,-հայտարարել է Էրդողանը, հայտնում է Ռոսբալտը:

4 Июнь 2015 - 08:43 AMT
Мания преследования Эрдогана: Смешав в кучу журналистов, армян и гомосексуалистов, он обвинил их в заговоре против Турции
В преддверии парламентских выборов в Турции, президент страны Реджеп Тайип Эрдоган продолжает резкую критику в адрес ряда журналистов, армян, представителей ЛГБТ-сообщества, обвиняя их в поддержке прокурдской Народно-демократической партии.
«Самый большой их союзник «Доган Медиа». А также армянское лобби, гомосексуалисты и те, кто верит в «Алевизм без Али», – все они участники заговора, поддерживающие НДП», – заявил Эрдоган в ходе предвыборной встречи с жителями восточной провинции Вингёл.
Как отмечает Hürriyet, спекуляции вокруг НДП, связанны с тем, что ей, возможно, удастся набрать необходимые 10%, чтобы пройти в парламент, и от этого зависит, какое количество место в парламенте получит ПСР.
Без упоминания правящей Партии справедливости и развития, Эрдоган призвал «голосовать за ту партию, которая больше нравится», передает Armenia Today.
В Турции 7 июня пройдут парламентские выборы. В них впервые примет участие прокурдская Народно-демократическая партия. Чтобы пройти в парламент, ей нужно преодолеть 10%-ый барьер, эксперты расходятся в прогнозах, удастся ли ей это.
Межу тем, накануне Эрдоган призвал отдать под суд редактора газеты Cumhuriyet и авторов материала, в котором турецкие спецслужбы обвинялись в контрабанде оружия в Сирию. Как утверждалось в публикации, вооружения переправлялись на территорию, контролируемую исламистами.
«Я этого так не оставлю. Люди, ответственные за эту публикацию, понесут наказание по всей строгости», – заявил глава государства в интервью телеканалу TRT. Эрдоган заявил, что редакция выполняла задание Фетуллы Гюлена – эмигрировавшего в США оппозиционного богослова.
«Обвинение Национальной разведывательной организации в незаконной деятельности – не что иное, как шпионаж. Именно шпионажем и занимается газета», – сообщил президент. По его словам, конвой НРО вез гуманитарную помощь сирийским туркменам. Как сообщила редакция, видеозапись, на которой турецкие полицейские грузили ящики с оружием в машины, была снята в январе 2014 года. Журналисты сообщили, что не намерены разглашать источник информации.
Прокуратура возбудила следствие против редактора газеты Кана Дундара. Журналист ответил, опубликовав заявление в социальных сетях. «Мы журналисты, а не государственные чиновники. Наша задача – не защищать власти любой ценой, а рассказывать гражданам правду», – написал он.
Эрдоган также обвинил ряд западных СМИ в содействии силам, стремящимся ослабить и расчленить страну.
«Кто за этим стоит, понятно. Они следуют в том направлении, которое им указывают. BBC и CNN делали то же самое при Гези-протестах. Вы знаете, какую цель они преследуют? Они хотят ослабить Турцию, расчленить и проглотить ее. Но мы не дадим этого сделать, они не добьются успеха», — заявил Эрдоган.