«Թուրքական հոսք» գազամուղի շինարարությունը կսկսվի հունիսի վերջում: Այդ մասին հունիսի 3-ին Փարիզում Համաշխարհային գազային կոնգրեսի ժամանակ ասել է նախագծի մամուլի քարտուղարը:
Միջոցառման շրջանակում, որն անցնում է Ֆրանսիայում երեք տարին մեկ անգամ, Ռուսաստանը ներկայացրեց պատրաստի նախագիծն ու նրա նոր պաշտոնական անվանումը` անգլիական տարբերակում այն փոխվել է Turkish Stream-ից TurkStream-ի:
Նախագիծը ենթադրում է 63 մլրդ խմ հզորությամբ գազամուղի շինարարություն, որի հիմնական մասը կանցնի Սև ծովի հատակով: Շինարարության երթուղին հիմնականում համընկնում է նախկինում համաձայնեցված «Հարավային հոսքի» հետ, որը չեղյալ համարվեց 2014-ի ավարտին:
Այժմ ռուսական գազի առաքումը Թուրքիա ընթանում է «Երկնագույն հոսք» գաղամուղով և Անդրբալկանյան գազատարով, գրում է DW-ն:
Նոր գազամուղն այլընտրանքային է Ռուսաստանի համար իր գազը Արևմուտք հասնցելու համար` շրջանցելով Ուկրաինան: Ըստ «Գազպրոմի» կանխատեսումների, գազամուղի շինարարությունը պետք է ավարտվի 2016-ի դեկտեմբերին:
Այնուամենայնիվ, Ռուսաստանը մինչ օրս պաշտոնական միջկառավարական համաձայնագիր չի ստորագրել Թուրքիայի հետ: ԶԼՄ-ները նման ձգձգումների պատճառ են համարում փակուղային վիճակը ռուսական գազի գնի մասին բանակցություններում:
Հունիսի 2-ին ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հայտարարեց, որ գազամուղի շինարարության մասին բոլոր պայմանավորվածությունները պատրաստ են և Թուրքիայի հետ սկզբունքային համաձայնություն է ձեռք բերվել:
Ավելի վաղ «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը հույս հայտնեց, որ «Թուրքական հոսքի» շահագործումը և գազի առաքումը կսկսվի 2016-ի ավարտին:
Սակայն թուրքական կողմն այդքան լավատես չէ: Օրերս ՌԴ-ում Թուրքիայի դեսպան Յարդիմն ասաց, որ ՌԴ և Թուրքիայի միջև պայմանագիր չի կնքվել, դեռ չլուծված հարցեր կան:
«Թուրքական հոսքի» գազատարի շինարարությունը պաշտոնապես մեկնարկել է մայիսի 8-ին։ Այս մասին հայտարարել է «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլերը Միլլերը «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի եթերում: Միլլերը և Թուրքիայի էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Թաներ Յըլդըզը մայիսի 7-ին կայացած հանդիպման ժամանակ պայմանավորվել են 2016-ի դեկտեմբերին «Թուրքական հոսք» գազատարը շահագործելու և գազի մատակարարումներն սկսելու մասին: Բազմաթիվ փորձագետներ այս ժամկետը ոչ իրատեսական են համարում՝ հաշվի առնելով այդ ուղղությամբ առկա մի շարք խնդիրները։
Նախագծի երկու գլխավոր մասնակիցները՝ Թուրքիան և Ռուսաստանը, չեն կարողանում վերջնական համաձայնության գալ մի շարք տեխնիկական հարցերի շուրջ։ Իսկ վերջին շրջանում Անկարայի և Մոսկվայի միջև հարաբերություններում առկա լարվածությունն այս առումով լավատեսություն չի ներշնչում: Իսկ նախորդ շաբաթ հայտնի դարձավ, որ Սերբիան հրաժարվել է «Թուրքական հոսքով» գազ ստանալուց։ Սերբիան անհնար է համարում իր տարածքում «Թուրքական հոսք» գազատարի շարունակումը, քանի որ սերբական կողմն ինքը պետք է ֆինանսավորի խողովակաշարի այդ հատվածի կառուցումը, ինչը ձեռնտու չէ Բելգրադին, հայտարարել է Սերբիայի նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչը Ինտերֆաքսին տված հարցազրույցում: Ռուսական «Գազպրոմն» ու թուրքական Botas-ը 2014-ի դեկտեմբերի 1-ին տարեկան 63 մլրդ խմ թողունակությամբ Սև ծովի հատակով գազատար կառուցելու վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել:
1100 կմ երկարությամբ գազատարը թուրք-հունական սահման կհասցնի մինչեւ 47 մլրդ խմ գազ «Թուրքական հոսքը» պետք է Հունաստանից անցնի Սերբիա, որտեղից էլ եվրոպական երկրներ։ Ինչ վերաբերում է եվրոպական երկրներին, ապա մինչ այժմ «Թուրքական հոսքով» հետաքրքվածություն է ցուցաբերել միայն Ավստրիան։

Строительство газопровода «Турецкий поток», который позволит обеспечить доставку российского газа в Турцию, начнется в конце июня. Об этом во время Мирового газового конгресса в Париже в среду, 3 июня, рассказала пресс-секретарь проекта.
В рамках мероприятия, которое проходит во Франции раз в три года, Россия представила гостям форума готовый проект и его новое официальное название: в английской версии оно изменилось с Turkish Stream на TurkStream.
Проект предполагает строительство газопровода мощностью 63 миллиарда кубометров, основная часть которого пройдет по дну Черного моря. Маршрут строительства по большей части будет совпадать с ранее согласованным путем проекта газопровода Южный поток, отмененного в конце 2014 года.
В настоящее время поставки российского газа в Турцию идут по газопроводу Голубой поток и Трансбалканскому газопроводу, пишет DW.
Новый проект призван предоставить России альтернативный маршрут для поставок газа на запад, минуя территорию Украины. По прогнозам Газпрома, строительство газопровода должно закончиться к декабрю 2016 года.
Тем не менее, Россия до сих пор не подписала с Турцией официального межправительственного соглашения касательно газопровода TurkStream. СМИ называют причиной такой задержки зашедшие в тупик переговоры о цене российского газа.
Во вторник, 2 июня, премьер-министр РФ Дмитрий Медведев заявил, что все документы по договоренностям о строительстве газопровода готовы и с руководством Турции было достигнуто принципиальное согласие.
Ранее Глава «Газпрома» Алексей Миллер выразил надежду, что эксплуатация «Турецкого потока» и поставки газа по нему начнутся в конце 2016 года.
Однако турецкая сторона, похоже, не разделяет столь оптимистичных прогнозов. Отношение Анкары к перспективам «Турецкого потока» выглядит более сдержанным. На днях посол Турецкой Республики в России Умит Ярдым напомнил, что между Россией и Турцией нет подписанного обязывающего договора относительно этого проекта. Остается еще масса нерешенных вопросов, указал турецкий посол.
«Точка выхода трубопровода на территории России известна, затем труба пойдет по дну Черного моря и выйдет в Турции, однако где именно, пока не определено. Как характерно для подобных крупных проектов, недостаточно просто пожелания в его реализации: требуется выполнить технико-экономическое обоснование», – сообщил посол. Также, по словам Ярдыма, непонятен конечный покупатель российского газа и не проведена оценка влияния «Турецкого потока» на окружающую среду. «Для реализации проекта необходимо предпринять ряд значительных шагов. Пока все эти шаги не выполнены, пока нет соглашения, речь о начале каких-либо работ по строительству трубопровода идти не может», – подчеркнул он. По его словам, сегодня будет неправильно называть в качестве даты запуска газопровода конкретно 2016-й или даже 2017 год.
«В «Турецком потоке» будет четыре нитки газового трубопровода, газ в Турцию будет идти по одной из них. По остальным ниткам будут проходить 45 млрд куб. м газа, и они будут предоставляться именно европейским странам. Разумеется, если не найти конечных потребителей поставляемого газа, то не получится влить и реализовать этот объем. Здесь нужно иметь в виду, что этот проект затрагивает не только Россию, но и европейские страны», – заявил Ярдым. Министр энергетики Турции пока не планирует визитов в Россию, однако контакты между экспертами поддерживаются, добавил посол.