6 Հունիս 2015 - 06:56 AMT
Պաշտոնական Բաքուն գնում է Արևմուտքի հետ հարաբերությունների հետագա վատթարացման: Հենց այսպես կարելի է գնահատել Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակը փակելու մասին որոշումը, գրում է Contact.az-ը:
Turan գործակալությունը դիվանագիտական աղբյուրներին հղումով հայտնում է, որ համապատասխան նամակը Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հունիսի 3-ին ուղարկել է Վիեննայում ԵԱՀԿ գլխավոր գրասենյակ:
«Ադրբեջանի կառավարությունն արձանագրում է, որ Բաքվում ԵԱՀԿ ծրագրերի համակարգողի գործունեության անհրաժեշտություն այլևս չի տեսնում:
Ուստի Ադրբեջանի կառավարությունը 2015-ի հունիսի 4-ից անվավեր է համարում «Բաքվում ԵԱՀԿ ծրագրերի համակարգողի մասին Ադրբեջանի կառավարության և ԵԱՀԿ-ի միջև փոխըմբռնման շուրջ հուշագիրը», որը ստորագրվել է 2014-ի սեպտեմբերի 24-ին:
Կառավարությունը ԵԱՀԿ-ին 1 ամիս ժամանակ է տալիս տեխնիկական հարցերը կարգավորելու համար», – ասվում է հաղորդագրությունում։
Հունիսի 5-ին ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերը ԵԱՀԿ անդամ երկրներին տեղեկացրել է պաշտոնական Բաքվի որոշման մասին:
Որևէ մեկնաբանություն Ադրբեջանի ԱԳՆ-ից կամ այլ կառույցներից դեռևս չի ստացվել:
Երկու տարի առաջ Բաքուն նվազեցրեց ԵԱՀԿ ներկայացվածության մակարդակը, որը դեսպանության կարգավիճակից նվազեց մինչև ԵԱՀԿ նախագծեևրի համակարգող:
«Այս կտրուկ քայլը հավանաբար Բաքվի արձագանքն է այժմյան համակարգող Ալեքսիս Շատախտինսկու հետ կանչին, որին ԵԱՀԿ-ում մեղադրել են Ադրբեջնում քաղաքացիական հասարակության խնդիրներն անտեսելու և երկրի ղեկավարության հետ չափից սերտ հարաբերություններ ունենալու մեջ:
Այդպիսով Բաքուն հասկացրեց, որ չի ցանկանում իր տարածքում տեսնել ԵԱՀԿ անկախ ներկայացուցիչների: Թե ինչպիսին կլինեն նման աննախադեպ քայլի հետևանքները, բարդ է ասել, սակայն, ակնհայտ է, որ Բաքուն հրահրում է Արևմուտքի հետ հարաբերություների սրացում:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը ժամանակ է տվել ԵԱՀԿ գրասենյակի փակման հետ կապված տեխնիկակն հարցերը լուծելու համար մինչև հուլիսի 4-ը` ԱՄՆ Անկախության օրը: Ինչպես հայտնի է, Շախտախտինսկու գործունեությունը խիստ քննադատության է ենթարկվել ԵԱՀԿ-ում հենց ԱՄն ներկայացուցչի կողմից»,-գրում է պարբերականը:
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մարտի 11-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի հատուկ նիստին իր ելույթում անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից ԵԱՀԿ գործունեության, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահության ձևաչափի շրջանակում ընթացող բանակցային գործընթացի խափանմանն ուղղված քաղաքականությանը, ասել է.
«Ադրբեջանը ձախողել է ԵԱՀԿ հետ բոլոր հարթություններով գործակցությունը և այն որպես կառուցողական քննարկումների հարթակ օգտագործելու փոխարեն հանդգնում է օգտագործել կազմակերպությունը՝ իր նեղ քաղաքական օրակարգը առաջ մղելու նպատակով»:
Ըստ Նալբանդյանի՝ նույնը տեղի է ունենում գրեթե յուրաքանչյուր Նախարարական խորհրդի նախապատրաստական փուլում, երբ Ադրբեջանը պատանդ է դարձնում մեր համատեղ որոշումները՝ փորձելով պարտադրել իր նեղ նպատակները:
«Ադրբեջանական սադրանքներն արտահայտվել են նաև մշտական ագրեսիվ, ռազմատենչ հռետորաբանությամբ և հակահայկական ատելության քարոզով: Բազմաթիվ անգամներ Ադրբեջանի ղեկավարությունը սպառնացել է լուծել հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով և հայտարարել, թե Հայաստանը և իր հինավուրց մայրաքաղաքը ադրբեջանական տարածքներ են: Ադրբեջանը պատժում է նրանց, ովքեր համարձակվում են մտածել հաշտեցման մասին և խրախուսում նրանց, ովքեր հայերի հանդեպ հանցագործություններ են իրականացնում»:

Официальный Баку идет на дальнейшее ужесточение отношений с Западом. Именно так можно расценить решение закрыть офис координатора ОБСЕ в Баку, пишет Contact.az.
Как стало известно Turan из информированных дипломатических источников, соответствующее письмо было направлено МИД Азербайджана 3 июня в головной офис ОБСЕ в Вене.
«Правительство Азербайджана констатирует, что не видит более необходимости в деятельности Координатора проектов ОБСЕ в Баку.
Поэтому, правительство Азербайджана считает утратившим силу с 4 июня 2015 года действия «Меморандума о взаимопонимании между правительством Азербайджана и ОБСЕ о Координаторе проектов ОБСЕ в Баку», подписанном 24 сентября 2014 года.
Правительство предоставляет ОБСЕ месячный срок для завершения технических вопросов, возникающих в такой ситуации», – сказано в послании.
5 июня Генеральный секретарь ОБСЕ Ламберто Занниер информировал страны-члены ОБСЕ о решении официального Баку.
Каких-либо комментариев от МИД Азербайджана или других структур пока не поступало.
Два года назад Баку пошел на понижение уровня представительства ОБСЕ, которое было понижено с уровня посольства до Координатора проектов ОБСЕ.
«Нынешний резкий шаг, видимо, стал реакцией Баку на отзыв нынешнего координатора Алексиса Шахтахтинского, которого в ОБСЕ обвинили в игнорировании проблемы гражданского общества в Азербайджане и слишком близких связях с руководством страны.
Тем самым, Баку дал понять, что не желает видеть у себя действительно независимых представителей ОБСЕ.
Каковы будут последствия подобного беспрецедентного шага сказать сложно, однако очевидно, что Баку провоцирует обострение отношений с Западом.
Примечательно, что правительство Азербайджана дало время на решение технических вопросов по закрытию офиса ОБСЕ до 4 июля – Дня независимости США. Как известно, деятельность Шахтахтинского была подвергнута резкой критике именно представителем США в ОБСЕ», – пишет издание.
Выступая в марте на специальном заседании постоянного совета ОБСЕ, глава МИД Армении Эдвард Налбандян заявил, что Азербайджан провалил сотрудничество с ОБСЕ во всех плоскостях и вместо использования организации, как трибуны конструктивных обсуждений, стремится использовать организацию для продвижения собственных узких политических целей. «Многие из вас были свидетелями того, как Азербайджан пригрозил наложить вето на весь бюджет ОБСЕ, если будет предоставлено финансирование на создание механизмов расследования инцидентов. Это не единственный случай, когда Азербайджан пытается провалить работу организации», – сказал Налбандян.
По его словам, тоже самое происходит практически в ходе каждого подготовительного этапа Совета министров, когда Азербайджан используя наши совместные решения в качестве «заложников», пытается навязать свои узкие цели. Тем же способом Азербайджан, снизив статус офиса ОБСЕ в Баку, одновременно попытался воспрепятствовать работе полевых миссий в соседних странах. И наконец, Азербайджан, занимаясь самообманом вносит в каждую повестку дня Постоянного Совета фальшивые пункты.