Տարբեր գնահատականներով ստորին մերձմոլորակային ուղեծրերում` ընդհուպ մինչև 2000 կմ բարձրությունը, գտնվում է մոտ 220 հազար տեխնածին օբյեկտ 5000 տոննա ընդհանուր քաշով: Տարբեր երկրներ ընտրել են տիեզերական աղբի կուտակման տարբեր ռազմավարություն: Օրինակ, Բյուրականի աստղադիտարանը, «Ռոսկոսմիսի» հետ համատեղ մասնակցում է միջազգային ծրագրի, որի նպատակն է ստորին մերձմոլորակային ուղեծրում կուտակված տիեզերական աղբի դիտարկումը, հետազոտումն ու հստակ քանակի գնահատումը:
Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը «Մաքուր տիեզերք» նախաձեռնության շրջանակում ավարտել է հատուկ e.Deorbit արբանյակի մշակման առաջին փուլը, որը որսալու է շարքից դուրս եկած տիեզերական սարքերն ու ոչնչացնելու է դրանք:
2014-ին աղբատար-արբանյակի հայեցակարգի մշակման ժամանակ ենթադրվում էր, որ այն եռաժանի է օգտագործելու թիրախ սարքին միանալու համար, իսկ հետո քաշելով տանելու է այն մթնոլորտի վերին շերտեր, որտեղ e.Deorbit-ը կայրվի թիրախավորված արբանյակի հետ: Մանրակրկիտ մոդելավորումը ցույց տվեց, որ այս տարբերակը վտանգավոր է մեխանիզմի սխալ գործելու դեպքում, իսկ շեղվելու պարագայում կամ արբանյակի այն մասի կոտրվելու, որին ամրացած է գարպունը, երկրորդ փորձ անելու հնարավորություն չի լինի: Ուստի երկրորդ փուլում որպես հիմնական տարբերակ դիտարկվում է մանիպուլյատորով e.Deorbit-ը: Առաջին տարբերակը ենթադրում է ռոբոտացված ձեռք, Canadarm2 նմանությամբ, որն օգտագործվում է միջազգային տիեզերական կայանում: Այլընտրանքային տարբերակ կարող է լինել ցանցի կիրառումը, որը կայուն է մեխանիկական բեռնվածության համար:
Աղբատար-արբանյակը, որը տիեզերք դուրս բերելու համար նախատեսվում է օգտագործել Vega հրթիռակիրը, 2016-ին պետք է հաստատվի Եվրոպական տիեզերական գործակալության Խորհրդի կողմից: Այդ դեպքում ակնկալվում է, որ այն կսկսվի կիրառվել տիեզերքում 2021-ին:

6 Июнь 2015 - 10:15 AMT
Европейское космическое агентство в рамках инициативы «Чистый космос» закончило первую фазу разработки e.Deorbit – специализированного спутника, который будет охотиться за орбитальными космическими аппаратами, вышедшими из строя, и уничтожать их.
При разработке концепции спутника-мусорщика в 2014 году предполагалось, что он будет использовать гарпун для соединения с аппаратом-целью, а затем буксировать его в верхние слои атмосферы, где e.Deorbit сгорит вместе с захваченным спутником. Тщательное моделирование показало, что этот вариант несет в себе опасность неправильного срабатывания загарпунивающего механизма, а в случае промаха или разрушения той части спутника, куда попадет гарпун, предпринять вторую попытку захвата будет нечем. Поэтому в начавшейся второй фазе проектирования как основной вариант рассматривается e.Deorbit с манипулятором. Первый его вариант подразумевает роботизированную руку, вроде Canadarm2, что используется на МКС. Альтернативным вариантом может стать использование сети с волокнами, устойчивыми к механическим нагрузкам.
Спутник-мусорщик, для вывода которого в космос планируется использовать ракетоноситель Vega, в 2016 году должен пройти утверждение Советом ЕКА. В этом случае начало его использования в космосе ожидается в 2021 году.