Ադրբեջանում Հունաստանի դեսպանությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ` խստիվ դատապարտելով ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում տարածում գտած վատաբանման արշավը:
«Հունաստանի դեսպանությունը խորապես վրդովված է և ապշած այն ահավոր ստերից ու անհիմն մեղադրանքներից, որոնք տարածում են տեղական ԶԼՄ-ները: Հունաստանը մասնակցում է Եվրոպական խաղերի նախապատրաստման աշխատանքներին տարբեր մակարդակներով և խորապես շահագրգռված է, որ այն հաջող անցնի: Ուստի, Հունաստանի դեսպանատունը կտրականապես հերքում է անանուն զրպարտանքի մեջ առաջ քաշված մեղադրանքերը, որտեղ ոչինչ չկա ստից բացի և իր բողոքն է հայտնում»,-ասվում է դեսպանատան հայտարարության մեջ, հայտնում է «Թուրան» գործակալությունը:
Ավելի վաղ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, թե Հունաստանի նախագահ Պրոկոպիս Պավլոպուլոսը հրաժարվել է մասնակցել Բաքվում Եվրախաղերի հունիսի 12-ին կայանալիք բացման արարողությանը: Ըստ հաղորդագրության, պատճառն իբր Ադրբեջանում Հունաստանի դեսպան Դիմիտրոս Տսունգասի ապատեղեկատվությունն է, որ ներկայացվել է Հունաստանի ԱԳՆ:
«Մայիսի 21-ին Հունաստանի ԱԳՆ-ին ուղղված տեղեկատվության մեջ դեսպանը նշել է, որ Եվրախաղերի բացմանը այլ պետությոինների և կառավարության ոչ մի ղեկավար չի մասնակցելու:
Դեսպանն իր պնդումը հիմնավորել է նաև ԵՄ Բաքվի գրասենյակում ստացված տեղեկատվությամբ այն մասին, թե համաշխարհային առաջնորդներն իբր «բոյկոտելու» են Եվրախաղերը:
Նամակում դեսպանը պնդել է, թե ՌԴ և Թուրքիայի նախագահները ևս ներկա չեն լինի բացմանը: Ուստի, ղեկավարվելով այս կեղծ պնդումներով, Հունաստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել մասնակցել սպորտի փոխնախարար Ստավրոս Կոնտոնիսի մակարդակով:
Բացի այդ, ըստ դիվանագիտական աղբյուրի, Հունաստանի ԱԳՆ-ն հիմնավորել է իր որոշումը բալանսը պահպանելու անհրաժեշտությամբ, քանի որ Հունաստանի նախագահը չի մասնակցել Մայիսի 9-ի շքերթին Մոսկվայում»,-գրել են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները:
Մինչ այդ գերմանական Tagesspiegel-ը իր աղբյուրների վրա հղումով հայտնել էր, որ Գերմանիայի առաջին դեմքերը և կառավարության անդամները չեն մասնակցի Բաքվում Եվրախաղերի բացման արարողությանը:
«Կանցլեր Մերկելը չի մեկնի Բաքու: Բացի այդ, ներքին գործերի նախարար Թոմաս դը Մեզիերը, որը համակարգում է սպորտի ոլորտը, նույնպես հրաժարվել է Բաքու այցելությունից: Գերմանիայի նախագահ Գաուկը հունիսի 12-ին Բեռլինում կմնա»,-գրել է թերթը:
Որպես պատճառ հոդվածի հեղինակ Կլաուդիա ֆոն Զալդենը նշել է Ադրբեջանքում քաղբանտարկյալների առկայությունը:
Իր հերթին իրավապաշտպան FIDH ՈԿԿ-ն կոչ է անում Եվրոպայի երկրների ղեկավարներին իրենց մասնակցությունը Եվրախաղերի բացմանը պայմանավորել քաղբանտարկյալների և ակտիվիստների ազատ արձակմամբ:

8 Июнь 2015 - 07:50 AMT
Посольство Греции в Азербайджане выступило с заявлением, в котором резко осудило кампанию очернения против себя в азербайджанских СМИ.
«Посольство Греции глубоко возмущено и неприятно удивлено невиданной ложью и необоснованными обвинениями, распространенными рядом местных СМИ, которые затем были растиражированы. Греция участвует в подготовке Европейских игр на различных уровнях и горячо заинтересована в успехе дела. Поэтому, посольство Греции категорически отвергает обвинения, выдвинутые в анонимном пасквиле, где нет ничего кроме лжи, и выражает свой протест», – сказано в заявлении посольства. Об этом сообщает информационное агентство «Туран».
Ранее азербайджанские СМИ сообщили, что президент Греции Прокопис Павлопулос отказался принять участие в церемонии открытия первых Евроигр в Баку 12 июня. Согласно сообщению, причиной этого якобы явилась дезинформация, предоставленная послом Греции в Азербайджане Димитросом Тсунгасом в МИД Греции.
«В направленной 21 мая в МИД Греции информации посол отметил, что в открытии I Европейских игр не будет участвовать ни один из глав государств и правительств.
Посол обосновал свое утверждение также поступившей в Бакинский офис ЕС информацией о том, что мировые лидеры якобы будут «бойкотировать» Европейские игры.
В своем письме посол даже утверждает, что президенты России и Турции тоже не приедут на открытие Игр. Именно после этого, руководствуясь ложным утверждением посла, правительство Греции приняло решение о том, что эта страна будет представлена на уровне заместителя министра спорта Ставроса Контониса.
Кроме того, дипломатический источник сообщает, что МИД Греции обосновал это решение необходимостью соблюсти баланс, поскольку президент Прокопис Павлопулос не присутствовал на параде Победы 9 Мая в Москве», – отмечали азербайджанские СМИ.