8 Հունիս 2015 - 10:27 AMT
Ադրբեջանի իշխանությունները «որս» են սկսել երկրի լավագույն դիվանագետների դեմ: Այդ մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Եվրամիությունում Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) նախկին դեսպան Արիֆ Մամեդովը:
Մամեդովը քննադատական գրություն է թողել կապված մայիսի 19-ին Բաքվում բռնկված մեծ հրդեհի հետ, որին զոհ գնաց 15 մարդ` պատասխանատվությունը դնելով պաշտոնյաների վրա: Սակայն կառավարամետ ԶԼՄ-ները դա գրեթե հակակառավարական դավադրություն համարեցին և հեղափոխության նախապատրաստում:
«Ծայրահեղ զարմացած և վրդովված եմ երկրի լավագույն դիվանագետների դեմ հայտարարված որսով: Հետապնդումների հրահանգը ստացվել է երկրի հետապնդումների ֆաբրիկայից»,-գրել է Մամեդովը: Ըստ նրա, տրամաբանությունից զուրկ է, երբ Facebook-ում Բաքվում հրդեհի զոհերին ուղղված ցավակցական խոսքերին «like» դնելու համար գործից ազատում են երկրի լավագույն դիվանագետներին: Նրանց ստիպում են նվաստացուցիչ դիմումներ գրել: «Ոմանք դա համեմատում են նախորդ դարի 30-ականներին ԽՍՀՄ հետապնդումների հետ: Ես կասեի, որ այն, թե ինչպես է դա արվում, այլ կերպ քան իշխանությունների մարազմ, չես անվանի: Նման բան չի եղել ոչ 30-ականներին, ոչ 40-ականներին, ոչ էլ ինկվիզիցիայի տարիներին»,-գրել է դիվանագետը:
Արիֆ Մամեդովը նշել է, որ Բելգիայի ԱԳՆ-ն պաշտոնապես դիմել էր նրան` պահնորդական ծառայություն առաջարկելով: «Ես երեկ վերադարձա Բրյուսել գործուղումից հետո և շոկի մեջ էի, երբ իմացա, որ Բելգիայի ԱԳՆ-ն և եվրոպական ինստիտուտներն արդեն գիտեն այդ այլանդակության մասին: Ինձ դիմեցին` պաշտոնապես թիկնապահներ առաջարկելով ինձ և իմ ընտանիքի համար: Ես հրաժարվեցի, սակայն Բելգիայի ԱԳՆ-ն պնդում է: Որոշ ԶԼՄ-ներ տեղեկատվություն են տարածել, որ ես քաղաքական ապաստան եմ փնտրում Նորվեգիայում: Չի հաջողվի: Խավարամտության, իմ մեծ ժողովրդի հանդեպ անարդարության դեմ պայքարելու իմ վճռականությունն անսահման է»,-գրել է նա:
Արիֆ Մամեդովը նաև դիմել է այն դիվանագետներին, որոնց ազատել են ԱԳՆ-ից ընդդիմադիրների ելույթներին սատարելու համար: «Պատվով եմ երդվում, որ ադրբեջանական ժողովուրդը կվերականգնի արդարությունը, և դուք ամենաբարձր պաշտոնները կզբաղեցնեք այդ պետությունում: Երկար սպասել հարկ չի լինի»,-ասել է նախկին դեսպանը, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Ավելի վաղ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնեցին, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ծառայողական հետապնդում է սկսել ադրբեջանցի դիվանագետի դեմ` Facebook-ում գրառման համար:
ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Հիքմետ Հաջիևը, որը վերջին օրերին անհասանելի է մամուլի համար, հայտարարել է իշխանամետ ԶԼՄ-ներին, որ սոցցանցերում Մամեդովի հայտարարության հետ կապված հանգամանքները ճշտվում են: «Եթե տեղեկատվությունը հաստատվի, ապա Մամեդովի նման պահվածքը հարիր չէ դիվանագետին: Դա անընդունելի, անպատասխանատու և ոչ պրոֆեսիոնալ մոտեցում է»,-մեջբերում են Հաջիևին ԶԼՄ-ները:
Սակայն, ինչպես գրել է Contact.az-ը, Facebook-ում երևում է, որ դիվանագետի գրությանը «հավանություն տվածների» թվում է նաև Հիքմետ Հաջիևը: Հնարավոր է, որ այստեղ անուն-ազգանվան համընկնում կար, սակայն ստուգել չհաջողվեց: Ինչևէ, սկանդալը հայտնի դիվանագետի անվան շուրջ հերթական համակարգային ճգնաժամն ի հայտ բերեց իշխանության շարքերում` այն է` պետծառայողը սեփական կարծիք չպետք է ունենա: Ավելի շուտ այդ կարծիքը միայն դրական կարող է լինել: Ահա և ստացվում է, որ Մամեդովն ընկալվում է որպես «հեղափոխական և դավադիր»:
Ադրբեջանում տիրող իրողության համար դիվանագետի նման կտրուկ արտահայտությունը զարմանալի է: Բոլոր ոլորտների և բոլոր մակարդակի պաշտոնյաները չեն կարող սեփական կարծիքը հայտնել, ասել է «Արևելք-Արևմուտք» կենտրոնի ղեկավար Արաստուն Օրուջևը:
Ըստ փորձագետի, հոդվածը պատահական չի հայտնվել: Առավել ևս, որ Մամեդովին սատարեցին մի քանի դիվանագետներ: Օրուջլուն 3 հավանական վարկած ներկայացրեց: Առաջինը` իշխանության համակարգում ճագեր են առաջացել և Մամեդովի հայտարարությունը դրա արտահայտումն է; Երկրորդը` հրահրողներն արտաքին ուժերն են, և երրորդը` դա իշխանության ներսում հեռուն գնացող գործընթացների գործարկումն է: Ինքը Օրուջլուն հակված է երրորդ վարկածին; Ըստ նրա, այս ամենի թիրախը ԱԳՆ միտումնավոր վարկաբեկումն է Մամեդյարովի պաշտոնանկության հեռանկարով: Հանուն դրա իշխանությունները կարող են «զոհաբերել մի քանի դիվանագետների»:
Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի նախագահ Ջամիլ Հասանլին գտնում է, որ սկանդալը Մամեդովի շուրջ, լրագրող Էյնուլա Ֆաթուլլաևի սադրանքն է: Հասանլին հիշեցնում է, որ ժամանակին ԱԳՆ-ն իր «ավանդն» ունեցավ Ֆաթուլլաևի ձերբակալության մեջ և վերջինս հիմա ուզում է «վրեժխնդիր» լինել: Հասանլին ասել է, որ Մամեդովի հայտարարությունը մայիսի 19-ի հրդեհի մասին, այնքան էլ չի տարբերվում իշխանությունների գնահատականից: Բոլորը գիտեն, որ հրդեհի պատճառը պաշտոնյաների թերացումն է և մեղավորները պետք է պատժվեն անկախ դիրքից, այսպիսին է ընդհանուր կարծիքը, ասել է Հասանլին: Ուստի, դիվանագետի քարկոծումն իշխանամետ ԶԼՄ-ներում և նրա դեմ ծառայողական հետաքննություն սկսելը, խելամիտ չէ: Մամեդովի գրառումը սոցցանցում ադրբեջանցի մտավորականի նորմալ արձագանքն է երկիրը ցնցած իրադարձությանը: «Նման դիրքորոշումը միայն հարգանքի է արժանի»,-ասել է Հասանլին:

8 Июнь 2015 - 09:18 AMT
Власти Азербайджана начали охоту на лучших дипломатов страны. Об этом написал на своей странице в Facebook бывший посол Организации исламского сотрудничества (ОИС) в Евросоюзе Ариф Мамедов.
Мамедов написал критический статус в связи с пожаром 19 мая в Баку, унесшим жизни 15 людей, возложив ответственность за это на чиновников. Однако проправительственные СМИ назвали это чуть ли не антиправительственным заговором и подготовкой революции.
«Крайне удивлен и возмущен охотой на лучших дипломатов страны. Приказ на репрессии поступил из репрессивной фабрики страны», – написал ныне Мамедов. По его словам, выше всякого понимания, когда за «like» в Facebook на слова соболезнования семьям погибших во время трагического пожара в Баку увольняют лучших дипломатов страны. Дипломатов заставляют писать унизительные заявления. «Некоторые сравнивают это с репрессиями конца 30-х годов в СССР. Я бы сказал, что то, как это делается сейчас, иначе как маразмом власти, назвать нельзя. Этого не было ни в 30-е, ни в 40-е годы и даже в годы инквизиции», – написал дипломат.
Ариф Мамедов отметил, что МИД Бельгии официально обратилось к нему с намерением предоставить охрану. «Я вчера после командировки вернулся в Бельгию и был шокирован, узнав о том, что МИД Бельгии и европейские институты уже знают об этом безобразии. Ко мне обратились официально с предложением выделить охрану для меня и семьи. Я отказался, но МИД Бельгии настаивает. Некоторые СМИ распространили информацию о том, что я ищу политического убежища в Норвегии. Не дождетесь. Моя решимость бороться с мракобесием, с несправедливостью против моего великого народа безгранична», – написал он.
Ариф Мамедов также обратился к дипломатам, которые были уволены из МИД Азербайджана за то, что поддержали его оппозиционные выступления. «Клянусь честью, что азербайджанский народ восстановит справедливость, и вы займете самые высокие позиции в этом государстве. Этого ждать осталось недолго», – заключил экс-посол, передает Haqqin.az.
Ранее азербайджанские СМИ сообщали, что МИД Азербайджана начал служебное расследование в связи со статусом, которым поделился в Facebook азербайджанский дипломат, бывший глава миссии ОИС при ЕС Ариф Мамедов.
Официальный представитель МИД Хикмет Гаджиев, оказавшийся в полной недоступности для прессы в последние сутки, заявил провластным СМИ, что заявление Арифа Мамедова в социальных сетях уточняется. «Если информация подтвердится, то подобное поведение Арифа Мамедова не подобает дипломату. Это неприемлемое, безответственное и непрофессиональное поведение», – цитируют Гаджиева СМИ.
Однако , как писал сайт Contact.az, на странице Мамедова в Facebook видно, что среди тех, кто «лайкнул» мнение дипломата есть и Хикмет Гаджиев. Возможно, что это полный тезка пресс-секретаря МИД, однако проверить это не удалось, благодаря недоступности последнего. Как бы там ни было, скандал вокруг известного дипломата выявил очередной системный кризис во власти. Он заключается в том, что госчиновник не должен иметь собственного мнения. Вернее это мнение может быть только позитивным. Если же это мнение негативно, пусть даже оно повторяет позицию первых лиц, то это мнение недопустимо. Вот и получается, что Мамедов, повторивший по сути критику главы государства в адрес чиновников, воспринимается государственным аппаратом, как «революционер» и «заговорщик», отмечает источник.
В современных реалиях азербайджанской власти столь резкое заявление дипломата о госчиновниках, вызывает удивление. Чиновники любых сфер и любого уровня не могут выражать собственное мнения. Такое мнение высказал глава Центра исследований «Восток-Запад» Арастун Оруджлу, комментируя агентству Turan публикацию Мамедова.
По мнению эксперта, статья появилась не случайно. Тем более, что Мамедова поддержали несколькими других дипломатов. Оруджлу выдвинул три возможные версии: в системе власти возникли трещины и заявление Мамедова стало проявлением этого процесса; процесс инициирован внешними факторами; это преднамеренный запуск далеко идущих процессов изнутри власти. Сам Оруджлу склоняется к третьей версии. По его мнению, цель всего этого – преднамеренная дискредитация руководства МИД с последующим смещением Эльмара Мамедъярова с поста министра. Ради этого, власти могут «принести в жертву» нескольких дипломатов.
В свою очередь, председатель Национального совета демократических сил (НСДС) Джамиль Гасанли считает, что скандал вокруг Арифа Мамедова – это провокация журналиста Эйнуллы Фатуллаева. Гасанли напомнил, что в свое время МИД внес свой «вклад» в арест Фатуллаева и теперь последний хочет «отомстить». Гасанли подчеркнул, что заявление Мамедова о пожаре 19 мая не сильно отличается от оценок руководства страны. Все знают, что причина пожара – чиновничья халатность и каждый причастный, независимо от положения, должен быть наказан – таково общее мнение, сказал Гасанли. Поэтому, травля дипломата в провластных СМИ и начало служебного расследования против него, неразумно. Публикация Мамедова в Facebook – это нормальная реакция азербайджанского интеллигента на событие, потрясшее страну и многочисленные жертвы. «Такая позиция может лишь вызывать уважение», – сказал Гасанли.