Հանրային խորհուրդն ուսումնասիրել է ՀԷՑ-ի կողմից էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման համար ներկայացված փաստաթղթերը և որևէ հիմք չի գտել՝ սակագինը բարձրացնելու համար: Այս մասին հունիսի 8-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հանրային խորհրդի անդամ Արշակ Սադոյանը:
«Մանրամասն ուսումնասիրել ենք բոլոր նյութերը, բոլոր բարդ թվերը ու այսօր կարող եմ ասել, որ մի կոպեկ անգամ չի կարելի թանկացնել, դա հակատնտեսական է Հայաստանի համար: Հայտարարում եմ, որ փաստաթղթերում որևէ բան հիմնավորված չէ»,- ասել է նա՝ ընդգծելով, որ պետք է աշխատանք տանել էլեկտրաէներգիայի սակագինը նվազեցնելու ուղղությամբ, հայտնում է Tert.am-ը:
Արշակ Սադոյանը նշել է, որ պետք է պատասխանատվություն կրեն ինչպես Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, այնպես էլ Էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարարության պատասխանատու անձինք, քանի որ անում են ամենը, որ ռուսական ընկերությունները հարստանան:
Էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերանայման արդյունքում որոշակի թանկացում կլինի, սակայն դեռ հայտնի չէ՝ որքան: Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը՝ հավելելով, որ հունիսի 9-ին կամ 10-ին, կհայտնեն սակագնի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումը:
«ՀԷՑ-ի շահույթը կազմում է հասույթի 8-12%-ը, որքան գազը թանկանում է, այնքան իրենց շահույթը մեծանում է»,- ասել է նա:
Հարցին, թե ինչ ուժ ունի Հանրային խորհրդի տված եզրակացությունը, Արշակ Սադոյանը պատասխանել է, որ կառույցը խորհրդակցական մարմին է միայն, սակայն արդեն ԱՀՀ նախագահի կարգադրությամբ մշակվել ու ԱԺ է ուղարկվել «Հանրային խորհրդի մասին» օրենքի նախագիծը:
Ինչ վերաբերում է անելիքներին, ապա Հանրային խորհրդի անդամը նշել է, որ պետք է զանգվածային ճնշում գործադրել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի վրա:
«Ճնշումը էական դերակատարում կունենա հանձնաժողովի վրա, մարդիկ պետք է գնան ու ասեն՝ դեմ ենք»,- եզրափակել է նա:
Հունիսի 2-ին «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ընկերության նախագահ Եվգենի Բիբինը փակ հանդիպում է անցկացրել Ազգային ժողովի Հանրապետական խմբակցության անդամների հետ, ներկայացրել էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման վերաբերյալ Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովին ներկայացրած հայտի ու սակագնի բարձրացման հիմնավորումները:
«Անկեղծ ասած, ինքս էլ զարմացած եմ, որովհետև որևէ ապացույց, որևէ գրագետ հիմնավորում, որ իրենք նորմալ աշխատել են, չկար նրա խոսքում: ՀԷՑ-ը շատ լուրջ խնդրի առաջ է հայտնվել և դա վատ մենեջմենթի արդյունք է: Որևէ հիմնավորում, որը մեզ կբավարարեր, չեղավ»,-Բիբինի հետ հանդիպումից հետո ասել է ԱԺ պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը՝ հավելելով, որ ներկայացված հիմնավորումները «հավաստի չէին, այդքան էլ տպավորիչ չէին, այդքան էլ հույս ներշնչող չէին»:
Սուր հարցերին ի պատասխան, ըստ էության, Բիբինն ընդամենը արդարացել է:«Ճիշտ է՝ նա ասում էր, որ չի արդարանում, պարզապես փաստեր է բերում, բայց այդ փաստերը համոզիչ չէին»,-հայտնել է Կարինե Աճեմյանը:

8 Июнь 2015 - 13:44 AMT
В Общественном совете Армении считают, что общество не должно допустить повышения тарифов на электроэнергию
Общество не должно допустить повышения тарифов на электроэнергию в Армении. Об этом 8 июня на пресс-конференции заявил глава Комиссии по вопросам предпринимательства и защиты прав потребителей Общественного Совета РА Аршак Садоян.
«Общественное давление даст свой результат», – сказал он.
Аршак Садоян отметил также, что Общественный Совет РА детально изучил текст представленной ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА заявки и пришел к выводу, что повышение стоимости электроэнергии является необоснованным.
«За сложившуюся ситуацию должны нести ответственность как КРОУ Армении, так и ответственные лица министерства энергетики и природных ресурсов», – сказал он, сообщает Panorama.am.
2 июня глава Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Роберт Назарян заявил, что тариф на электроэнергию в Армении в определенной степени повысится, однако пока сложно сказать – насколько.
«Есть несколько компонентов, влияющих на цену, что делает очевидным определенное подорожание электроэнергии. В каком размере, об этом я сегодня ответить не готов. Элементом, который, по нашему мнению, в первую очередь, влияет на изменение цены, является резкое изменение курса драма к доллару, а также маловодный год», – сказал Назарян.
По его словам, правительство Армении найдет средства, чтобы оказать содействие социально необеспеченным слоям населения после подорожания электроэнергии.
До того министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян заявил, что изменение тарифа на электроэнергию в Армении полностью обоснованно из-за имеющихся у компании «Электросети Армении» убытков в размере 37,6 млрд. драмов, которые образовались в результате незапланированного простоя Армянской АЭС, маловодного года, низких объемов производства гидроэлектростанций и нарушения балансовых режимов, за что компания не несет ответственности.
Роберт Назарян также заявил, что в менеджменте ЗАО «Электросети Армении» (ЭСА) имеются определенные проблемы.
«То, что есть проблемы с менеджментом, это факт. Но, когда мы выразим нашу позицию (после рассмотрения заявки), мы объявим общественности, что ни одной копейки из-за плохого менеджмента или, предположительно, неряшливой работы в цену (электроэнергии) включено не будет», – сказал Назарян, сообщает АРКА.
По его словам, в заявке «Электросетей» указаны также расходы на дорогие товары и услуги (аренда дорогих автомобилей, особняков). «По этим статьям я могу сказать, что ни за один этих элементов роскоши не повлияет на цену», – заверил Назарян.
Участники акции на площади Свобода вышли с транспарантами, называя планы по повышению тарифов на электроэнергию несправедливыми и требуя, чтобы власти не допустили подобной непопулярной меры.
Члены молодежного союза центристской Прогрессивной партии «Альянс» 10 июня в 17:00 проведут акцию протеста против повышения тарифа на электроэнергию на площади Республики перед зданиями Министерства энергетики и правительства. В сообщении партии «Альянс» говорится: «Основным требованием будет возбуждение уголовного дела по вопросу хищения и растраты в ЭСА, согласно заявлению министра Захаряна, и наказание преступников. Народ не будет платить за необдуманные действия чиновников. С этим заявлением мы призываем молодежь, все молодежные организации, политические партии и неправительственные организации принять участие в митинге и объединиться вокруг вопроса, волнующего всю нацию».