8 Հունիս 2015 - 13:03 AMT
Բրիտանիան պատրաստ է ԱՄՆ միջուկային հրթիռներ տեղակայել իր տարածքում. Կրեմլը ուշադիր հետևում է զարգացումներին
Մեծ Բրիտանիան պատրաստ է իր տարածքում տեղակայել ԱՄՆ միջուկային հրթիռներ, հայտարարել է արտաքին գերատեսչության ղեկավար Ֆիլիպ Համոնդը: Նրա խոսքերը հունիսի 8-ին փոխանցել է The Daily Mail-ը: Մշուշոտ Ալբիոնը մտադիր է «հստակ ազդանշաններ ուղարկել Վլադիմիր Պուտինին» ՌԴ զինված ուժերի բարձր ակտիվության ֆոնին, պարզաբանել է Համմոնդը:
«Մենք հետևում ենք իրադարձությունների զարգացմանը: Մենք սերտորեն համագործակցում ենք ամերիկացիների հետ»,-հավելել է դիվանագետը:
Նա հստակեցրել է, որ «Արևմուտքը չէր ցանկանա անհարկի սադրանքներ հրահրել», ուստի միջուկային արսենալների տեղակայման հարցը զուտ տեսական է: Նման քայլը սպառազինությունների նոր մրցավազքի վտանգ է առաջանցում, պնդում է Համմոնդը, հայտնում է Լենտա.ռու-ն:
Ֆիլիպ Համմոնդը մեկ տարի էլ չկա, ինչ ղեկավարում է Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն: Մինչ այդ նա ՊՆ ղեկավարն էր:
Վաշինգտոնը դիտարկում է Եվրոպայում թևավոր հրթիռների ու բալիստիկ հրթիռների տեղակայման հնարավորությունը: Դա արվում է իբր ի պատասխան ռուսական կողմից միջին և փոքր հեռահարության հրթիռների կրճատման մասին պայմանագրի խախտման:
Ըստ պայմանագրի, արգելված է 500-5500 կմ հեռահարության թևավոր և բալիստիկ հրթիռների ցամաքային տեղակայումը: Կողմերը մեղադրում են միմյանց այդ պայմանը խախտելու մեջ:
Ըստ ՏԱՍՍ հաղորդագրության, ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանել է Համմոնդի հայտարարությունը: Նա ասել է, որ Կրեմլը ուշադիր հետևում է Եվրոպայում հրթիռներ տեղակայելու ԱՄՆ ծրագրերին և արձանագրում է, որ նման նախագծերն ուժեղացնում են լարվածությունն աշխարհում: «Այո, թեման քննարկվում է: Ինչ-ինչ գործողությունները լարվածության աճի ուղղությամբ, անշուշտ, չեն բխում որևէ մեկի շահերից»,-ասել է Պեսկովը:
«Անկասկած, ինքնին այդ թեման հազիվ թե նպաստի փոխադարձ վստահության բարձրացմանն ու շահերի բալանսին»,-ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Ըստ նրա, Համմոնդի հայտարարությունում կոնկրետ բան չկա: «Ուստի, մենք շատ ուշադիր կհետևենք զարգացումներին»,-ասել է Պեսկովը:

Великобритания готова разместить на острове ядерные ракеты США, заявил глава форин-офиса Филип Хаммонд. Его слова передает в понедельник, 8 июня, газета The Daily Mail.
Туманный Альбион намерен отправить «четкие сигналы Владимиру Путину» на фоне повышенной военной активности вооруженных сил России, пояснил Хаммонд.
«Мы посмотрим на ход событий. Мы работаем в тесном сотрудничестве с американцами», — добавил дипломат.
Он уточнил, что «Запад не хотел бы создавать ненужных провокаций», поэтому вопрос размещения ядерных арсеналов чисто гипотетический. Подобный шаг вызовет опасения новой гонки вооружений, утверждает Хаммонд, передает Lenta.ru.
Филип Хаммонд руководит МИД Британии менее года. До этого он занимал пост министра обороны.
Вашингтон рассматривает возможность размещения в Европе крылатых и баллистических ракет наземного базирования. Это делается в ответ на якобы допущенные российской стороной нарушения договора о сокращении ракет средней и малой дальности (РСМД).
По договору запрещено размещение наземных установок для крылатых и баллистических ракет с дальностью от 500 до 5500 километров. Стороны договора взаимно обвиняют друг друга в нарушении этого условия. При этом развертывание крылатых ракет морского и воздушного базирования в этом диапазоне дальности разрешено.
По сообщению ТАСС, Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков. Таким образом он прокомментировал заявление главы МИД Великобритании Филипа Хаммонда о возможном размещении на территории этой страны американских ракет с ядерными боезарядами. По его словам, в Кремле внимательно изучают планы США о размещении ракет в Европе и констатируют, что подобные проекты нагнетают напряженность в мире.
«Да, эта тема обсуждается, она на слуху. Какие-то действия в русле нагнетания напряженности, конечно, не будут ни в чьих интересах», – сказал Песков.
«Безусловно, сама по себе эта тема вряд ли способствует повышению уровня взаимного доверия и баланса интересов», – подчеркнул представитель Кремля.
По его словам, в заявлениях Хаммонда «конкретики нет». «Поэтому мы продолжаем очень внимательно эту тему отслеживать», – заверил Песков.