9 Հունիս 2015 - 08:50 AMT
Մայիսի սկզբին ամերիկյան Tesla Motors-ը ներկայացրեց հզոր կենցաղային մարտկոց էլեկտրաէներգիայի կուկտակման համար: Ավտոմեքենաշինության ոլորտի գերմանական հսկա Daimler ընկերությունը հետևեց նրա օրինակին: Ընկերությունը հայտարարեց էներգիայի կուտակման սեփական համակարգ ստեղծելու մասին` լիթիումաիոնային մարտկոցների հիման վրա:
Սարքը ստեղծել է Deutsche ACCUmotive բաժանմունքը: Այն նախատեսված է արևային մարտկոցներից, հողմային տուրբիններից և այլընտրանքային այլ աղբյուրներից ստացված էներգիայի կուտակման համար: Ի սկզբանե տեխնոլոգիան մշակվել էր հիբրիդային և էլեկտրական Mercedes ավտոմեքենաների համար:
Մարտկոցային մոդուլները հասանելի կլինեն 2 տարբերակով`2,5-կիլովատանոցը կենցաղային կարիքների համար և 5,9 կՎտ-ը` կազմակերպությունների համար: Առավել պահանջկոտների համար, օրինակ, առևտրային ցանցերի, որոնք էլեկտրականության մշտական կարիք ունեն, առաջարկվում է կուտակային մի քանի մոդուլների միացում: Համակարգի այս վարկածը նախատեսում է մինչև 8 մարտկոցի միացում:
Գերմանական Կամենցը դարձավ առաջին քաղաքը, որտեղ ծավալվեց այդ համակարգը: 96 մարտկոցային մոդուլներն ապահովում են էլեկտրաէներգիայի կայուն մատակարարում և հարթում են լարման տատանումները քաղաքային ցանցում: Համակարգի ընդհանուր հզորությունը մոտ 500 կՎտ/ ժ է: Առաջիկա մի քանի շաբաթում այն նախատեսվում է ավելացնել մինչև 3000 կՎտ/ ժ:
Այժմ Daimler-ը կազմակերպում է վաճառքի ցանց Գերմանիայի տարածքում և նրա սահմաններից դուրս: Էներգիայի կուտակման Mercedes-Benz համակարգերը նախնական վաճառքի կհանվեն արդեն այս ամիս: Առաքումները նախատեսվում է սկսել աշնանը: Գների մասին տեղեկություններ չկան:
Daimler AG-ն գերմանական ավտոմեքենաշինական կոնցերն է: Գերմանիայի ամենամեծ շրջանառությունն ունեցող ընկերությունն է 2006-ի տվյալներով: Կենտրոնակայանը գտնվում է Շտուտգարդտ քաղաքում: Daimler AG-ի կազմում են լեգենդար Mercedes-Benz, Mercedes-AMG և Smart-ը, ինչպես նաև այլ ընկերություններ:

9 Июнь 2015 - 08:21 AMT
В начале мая американская компания Tesla Motors представила мощный бытовой аккумулятор для хранения электроэнергии. Немецкий автомобилестроительный гигант Daimler последовал его примеру. Компания заявила о разработке собственной системы аккумулирования энергии на основе литий-ионных батарей.
Устройство создано подразделением Deutsche ACCUmotive. Оно предназначено для хранения энергии, полученной от солнечных батарей, ветряных турбин и других альтернативных источников. Технология изначально была разработана для использования в гибридных и электрических автомобилях Mercedes.
Батарейные модули будут доступны в двух версиях – 2,5-киловаттная для бытовых нужд и на 5,9 кВт для организаций. Для более требовательных пользователей, например, торговых сетей, нуждающихся в постоянном доступе к электричеству, предлагается вариант объединения нескольких батарейных модулей. Нынешняя версия системы предполагает подключение до 8 батарей.
Немецкий Каменц стал первым городом, где была развернута эта система. 96 батарейных модулей обеспечивают стабильную подачу электроэнергии и сглаживание перепадов напряжения в городской сети. Общая мощность системы составляет 500 кВт*ч. В течение ближайших нескольких недель ее планируется увеличить до 3000 кВт*ч.
Сейчас Daimler организует сеть продаж на территории Германии и за ее пределами. Системы аккумулирования энергии Mercedes-Benz поступят в предварительную продажу уже в этом месяце. Поставки планируется начать осенью. Информация о ценах пока отсутствует.
Daimler AG – немецкий автомобилестроительный концерн. Крупнейшая по обороту компания Германии (по результатам 2006 года). Штаб-квартира находится в городе Штутгарт (Stuttgart), земля Баден-Вюртемберг, Германия. В состав Daimler AG входят легендарные Mercedes-Benz, Mercedes-AMG и Smart, а также множество других компаний.