9 Հունիս 2015 - 13:44 AMT
Ընկերությունն իր կարևորագույն ծրագրային լուծումները ցուցադրեց մշակողների Apple WWDC համաժողովի ընթացքում՝ ավանդաբար վերածելով միջոցառումը գունագեղ շոուի։
Apple Music
Ինչպես և ակնկալվում էր, ընկերությունը ներկայացրեց նոր Apple Music երաժշտական ծառայությունը, որը դարձավ միջոցառման իսկական «աստղը»․ Apple-ը նախկինի պես մնում է երաժշտության խոշորագույն վաճառողը համացանցում: Ամսական 10 դոլար բաժանորդավճարով (կամ 15 դոլար 6 հոգուց բաղկացած ընտանիքի համար) օգտատերերը կարող են երաժշտություն լսել՝ հարցում կատարելով կատալոգից և Connect հարթակի միջոցով արտիստների հետ շփվել: Ծառայության օգտատերերին նաև հասանելի կլինի Beats 1 24-ժամյա առցանց ռադիոկայանը` Նյու Յորքի, Լոնդոնի, և Լոս Անջելեսի դիջեյների հետ:
Ծառայության կատալոգը ներառում է մոտ 30 մլն կոմպոզիցիա: Բացի այդ, Apple Music-ի շրջանակում օգտատերը կարող է երաժշտություն լսել սեփականiTunes գրադարանից: Ծառայությունում հասանելի է նորույթներով կամ օգտատերի ճաշակով կազմված երաժշտության «ցանկը»: Ծառայությունն ինտեգրված է նաև Siri ձայնային որոնման հետ․ օրինակ, օգտատերը կարող է խնդրել Apple Music-ին վերարտադրել նախորդ ամռան կոմպոզիցիաները կամ 1994 թ. դեկտեմբերին չարթերը գլխավորած երգը:
Անսպասելի էր ծառայության բազմահարթակ լինելը` բացի iOS օպերացիոն համակարգից, ծառայությունն արդեն գործարկման ժամանակ կաշխատի Windows համակարգիչներով, իսկ աշնանը` Android-սմարթֆոններով: Հարթակն ինտեգրված է Facebook, Twitter սոցցանցերի հետ, ինչպես նաև թույլ է տալիս կիսվել բովանդակությամբ iMessages-ով կամ էլեկտրոնային փոստով: Ծառայությունը հասանելի կլինի օգտատերերին 100 երկրում հունիսի 30-ից: Առաջին 3 ամիսը բաժանորդագրությունն անվճար կլինի:
iOS 9
Նոր օպերացիոն համակարգն իսկական սխալների շտկում եղավ: Գլխավոր նվաճումն այն է, որ iOS 9 կպահանջի ընդամենը 1.8 գիգաբայթ հիշողություն: Անցյալ տարի սարքերի սեփականատերերը ստիպված եղան ջնջել կոնտենտի զգալի մասը` ազատելու համար անհրաժեշտ ծավալը 4,6-գիգաբայթանոց iOS 8-ի համար: Բացի այդ, սարքերը կաշխատեն 1 ժամ ավելի օպտիմալ տնտեսման շնորհիվ:
Օպերացիոն համակարգը կունենա տարբեր խնդիրների լուծման հնարավորություն` այսինքն, այժմ էկրանը հնարավոր կլինի բաժանել երկու հավելվածների միջև տարբեր հարաբերակցությամբ` 50/50, 70/30, 30/70: Ընդ որում, երկու բաց հավելվածն էլ ակտիվ է մնում: Եթե բացվի նրանցից մեկի հղումը, ապա նոր պատուհանը հարևան հավելվածի տեղը կզբաղեցնի: Կարելի է փակել հավելվածները «պատկերը` պատկերին» ձևաչափով: Օրինակ, եթե պլանշետում վերարտադրվում է տեսանյութ, ապա մասշտաբացումից հետո այն կշարունակի վերարտադրվել փոքր պատուհանում այլ ակտիվ հավելվածի վրայից: Տեսանյութով պատուհանը կարելի է տեղափոխել էկրանի մակերեսով և փոխել չափերը:
Հայտնվել է տպելու նոր գործառույթ` QuickType. էկրանի ստեղնաշարին կհայտնվեն կոճակներ տեքստի հատվածները պատճենելու, կտրելու ու ավելացնելու համար: Բացի այդ, ստեղնաշարը հնարավոր կլինի օգտագործել որպես թաչփադ` կուրսորը կառավարելու համար հարկ կլինի երկու մատով ուղղորդել այն:
Հիմնական նորարարություններից մեկը որոնումն է Siri ձայնային օգնականի ուղղորդությամբ: Այն նոր դիզայն ունի, կոնտեքստային հիշատակումների աջակցություն և լուսանկարների ու տեսանյութերի բարելավված որոնում: Եվ գլխավորը` Apple-ն այժմ ինտեգրված է կողմնակի հավելվածների հետ: Որոնման համար անհատական ասիստենտ է հայտնվել` Proactive Assistant, Siri-ին և Spotlight-ին շաղկապումով: Այն տեղեկատվություն կառաջարկի օգտատերին օրվա ժամի, գտնվելու վայրի, օրացույցի տվյալների և մուտքի հիման վրա: Մենյուում կլինեն կոնտակտները, որոնք վերջերս են կանչվել կամ հաճախ են կանչվում այդ ժամանակահատվածում, հավելվածներ` օգտատերի գործողությունների, նորությունների, խաղերի արդյունքների, մոտակա հաստատությունների, հիշեցումների և այլ տվյալների վրա հիմնված: Բացի այդ, Spotlight-ը նաև կկարողանա տեղեկատվություն որոնել հավելվածներում առանց դրանք գործարկելու: Գլխավոր գաղափարն է` կոնտենտն առաջարկել օգտատերին, մինչ վերջինս կսկսի այն որոնել:
Մեծ թարմացումներ ունեն Note, Newsstand, Passbook և Maps հավելվածները: Առաջինը կկարողանա աջակցել նկարների, լուսանկարների, ցանկերի և քարտեզների հետ աշխատանքին, ինչպես Evernote-ն ու OneNote-ը: Newsstand-ը վերանվանվել է News-ի: Այժմ դա թերթ է, որն աջակցում է անիմացիային, պարալաքս-էֆեկտին, տեսագրությանը, քարտեզներին ու խորհրդատվական համակարգին: Բացի գործընկեր պարբերականների նյութերից, News-ը հոդվածներ կներկայացնի ցանկացած URL-ով:
iOS 9 թարմացումը հասանելի կդառնա մշակողների համար շնորհանդեսից հետո, բաց բետա-թեստավորման այն կներկայացվի հուլիսին, իսկ վերջնական տարբերակը կհայտնվի աշնանը: Մինչև iOS 9 նորացում կարելի է ստանալ iPhone 4s, 5, 5c, 5s, 6, 6 plus-ից, iPad 2, 3-ից և 4-րդ սերնդից, iPad Air, Air 2, mini, mini 2, mini 3-ից և 5-րդ սերնդի iPod touch-ից:
OS X
Անհատական համակարգիչների համար OS X օպերացիոն համակարգի հաջորդ նորացումը ստացել է El Capitan անվանումը, որը նախատեսում է ընդլայնված աշխատանք սվայփով` դա տեքստը ներմուծելու միջոց է, որը թույլ է տալիս չկտրել մատը կամ ստիլուսը սենսորային էկրանի «ստեղնաշարի կոճակներից»: Օրինակ, փոստային հավելվածում այդպես կարելի է ջնջել նամակը, իսկ Safari-ում ամրագրել ներդիրը: El Capitan-ում բարելավված է նաև ամբողջական էկրանի ռեժիմով աշխատանքը: Օգտատերը կարող է երեք մատով մասշտաբայնացնել բոլոր բաց պատուհանները, կիսել էկրանն ակտիվ պատուհանի և փոքրերի միջև, երկու ակտիվ պատուհանի միջև` (այդ վիճակները կարելի է պահպանել):
Spotlight-ի որոնման համակարգը թարմացված տարբերակում կկարողանա մշակել հարցումը բնական լեզվով: Իսկ Safari բրաուզերը կկարողանա «խլացնել» ներդիրները, որոնք ձայնով են աշխատում: Դա հնարավոր կլինի անել մել քլիկով բոլոր ներդիրների համար, իսկ կոնտեքստային մենյուում հնարավոր կլինի գտնել այն, որը վերարտադրում էր աուդիոն կամ վիդեոն:
El Capitan-ն ավելի արագ է աշխատում: Օրինակ, հավելվածները 1,4 անգամ ավելի արագ է բացում, անցնում է մեկից մյուսը 2 անգամ ավելի արագ և 4 անգամ ավելի արագ բացում է PDF-ը: Նաև OS X-ի համար կթողարկվի փաթեթ` նախատեսված Metal գրաֆիկայի հետ աշխատանքի արագացման համար: Այն աշխատում է ինչպես խաղերում, այնպես էլ ծրագրերում` օրինակ, Adobe Illustrator-ում: Metal-ը կարող է 40 տոկոսով բարելավել ռենդերինգը: Օպերացիոն համակարգի նոր տարբերակը մշակողների համար կբացվի շնորհանդեսից հետո: Անվճար թարմացման համար այն հասանելի կդառնա աշնանը:
WatchOS
WatchOS օպերացիոն համակարգը, որի հիման վրա է աշխատում Apple Watch «խելացի ժամացույցը», այժմ թույլ կտա պատասխանել նամակին անմիջապես ժամացույցից: Խնդրելով Siri-ին գործարկել ֆիթնես-հավելվածը, հնարավոր կլինի սկսել մարզումը: Siri-ն այժմ կկարողանա հայտնել իր օգտատերին գնացքների և ավտոբուսների չվացուցակը: Բացի այդ, Apple-ի «խելացի ժամացույցի» էկրանին այժմ կարելի է տեսանյութ նայել: Գոյություն ունի սեփական թվատախտակի ստեղծման հնարավորություն: Մշակողները կարող են սկսել փորձարկել բետա-վարկածը:
Ներկայացվել է հատուկ հավելված Volkswagen-ի համար, որը թույլ կտա ժամացույցի օգնությամբ բացել դուռը, գործի դնել շարժիչը, միացնել լույսը, կառավարել ջերմաստիճանն ավտոմեքենայի սալոնում:

Компания представила свои ключевые программные решения во время конференции разработчиков Apple WWDC, которая традиционно превратилась в красочное шоу.
Apple Music
Как и ожидалось, компания анонсировала новый музыкальный сервис Apple Music, который стал настоящей «звездой» мероприятия: Apple по- прежнему остается крупнейшим продавцом музыки в интернете. За подписную плату в 10 долларов в месяц (или 15 долларов на семью из шести человек) пользователи получат доступ к прослушиванию музыки по запросу из каталога и к платформе Connect для общения с артистами. Пользователи сервиса также получат доступ к 24-часовой онлайн-радиостанции Beats 1 с диджеями из Нью-Йорка, Лос-Анджелеса и Лондона.
Каталог сервиса включает более 30 миллионов композиций. Кроме этого, в рамках Apple Music пользователь сможет слушать музыку из собственной библиотеки iTunes. На сервисе доступны плейлисты с новинками или музыкой, подобранной под вкусы пользователя. Сервис интегрирован также с голосовым поиском Siri – пользователь может попросить Apple Music проиграть композиции прошлого лета или песню, возглавившую чарты в декабре 1994 года.
Неожиданностью стала мультиплатформенность сервиса: кроме операционной системы iOS, сервис уже при запуске будет работать на Windows-компьютерах, а осенью – и на Android-смартфонах. Платформа интегрирована с соцсетями Facebook, Twitter, а также позволяет делиться контентом через iMessages или электронную почту. Сервис будет доступен пользователям в 100 странах мира с 30 июня. Первые три месяца подписка будет бесплатной.
iOS 9
Новая операционная система стала настоящей работой над ошибками. Главное достижение – iOS 9 потребует всего 1.8 гигабайта памяти. В прошлом году владельцам устройств пришлось стереть значительную часть контента, чтобы освободить необходимый объем для 4,6-гигабитного iOS 8. Кроме того, на новой ОС устройства будут работать на час дольше благодаря оптимальной экономии.
В операционной системе появится многозадачность, то есть теперь его экран можно разделить между двумя приложениями в разных пропорциях – 50/50, 70/30, 30/70. При этом, оба открытых приложения остаются активными. Если открыть ссылку из одного из их, то новое окно займет место соседнего приложения. Можно свернуть приложения в формате «картинка в картинке». Например, если на планшете воспроизводят видео, то после масштабирования оно продолжит воспроизводится в миниатюрном окне поверх другого активного приложения. Окно с видео можно перетаскивать по экрану и изменять по размеру.
Появилась новая функция для печати под названием QuickType: на экранной клавиатуре появятся кнопки, чтобы копировать, вырезать и вставлять отрывки текста. Кроме того, клавиатуру можно использовать в качестве тачпада – чтобы управлять курсором, по ней нужно водить двумя пальцами.
Одно из основных нововведений – поиск во главе голосового помощника Siri. Он обрел новый дизайн, поддержку контекстных напоминаний и улучшенный поиск по фото и видео. И главное – поиск Apple теперь интегрирован со сторонними приложениями. В поиске появился персональный ассистент – Proactive Assistant с привязкой к Siri и Spotlight. Он предложит пользователю информацию на основе времени суток, местоположения, данных календаря и входящих. В меню будут контакты, которые недавно вызывали или часто вызывают в это время, приложения – на основе действий пользователя, новости, результаты матчей, заведения поблизости, напоминания и другие данные. Помимо этого Spotlight также сможет искать информацию в приложениях без их запуска. Главная идея – возможность предложить контент пользователю до того, как он начал его искать.
Большие обновления получили приложения Note, Newsstand, Passbook и Maps. Первое сможет поддерживать работу с рисунками, фотографиями, списками и картами, как Evernote и OneNote. Newsstand переименовали в News. Теперь это газета с поддержкой анимации, параллакс-эффекта, видео, карт и рекомендательной системой. Помимо материалов изданий-партнеров, News будет открывать статьи по любому URL.
Обновление iOS 9 станет доступно для разработчиков после презентации, в открытое бета-тестирование оно выйдет в июле, а окончательная версия появится осенью. Обновиться до iOS 9 можно с iPhone 4s, 5, 5c, 5s, 6, 6 plus, iPad 2, 3-го и 4-го поколений, iPad Air, Air 2, mini, mini 2, mini 3 и iPod touch 5-го поколения.
OS X
Следующее обновление операционной системы для персональных компьютеров OS X получило название El Capitan. В нем будет расширенная работа со свайпами – это метод ввода текста, позволяющий не отрывать палец или стилус от «кнопок клавиатуры» на сенсорном экране. Например, в почтовом приложении таким образом можно удалить письмо, а в Safari – закрепить вкладку. Также в El Capitan улучшена работа в полноэкранном режиме. Пользователь может тремя пальцами масштабировать все открытые окна, разделить экран между активным окном и миниатюрами, между двумя активными окнами (эти состояния можно сохранить).
Функция поиска Spotlight в обновлении научится обрабатывать запрос на естественном языке. А браузер Safari получит возможность «глушить» вкладки, которые работают со звуком. Это можно сделать одним кликом для всех вкладок, а в контекстном меню найти ту, которая воспроизводила аудио или видео.
El Capitan работает быстрее прошлых версий. Например, открывает приложения в 1,4 раза быстрее, переключается между ними в два раза быстрее и в четыре раза быстрее открывает PDF. Также для OS X выйдет пакет для ускорения работы с графикой Metal. Он работает как в играх, так и программах – например, в Adobe Illustrator. Metal способен улучшить рендеринг на 40 процентов. Новую версию операционной системы откроют для разработчиков после презентации. Для бесплатного обновления она станет доступна осенью.
WatchOS
Операционная система WatchOS, на основе которой работают «умные часы» Apple Watch позволит теперь отвечать на письма прямо с часов. Попросив Siri запустить фитнес-приложение, можно начать тренировку. Apple Pay теперь поддерживает возможность хранить скидочные карты в часах. Siri обрела способность сообщать своему пользователю расписание поездов и автобусов. Кроме этого, на экране «умных часов» Apple теперь можно смотреть видео. Существует также возможность создания собственных циферблатов. Разработчики могут начинать тестировать бета-версию.
Было представлено специальное приложение для Volkswagen, которое позволяет при помощи часов открывать замок, заводить двигатель, включать свет и управлять температурой в салоне автомобиля.