ԱՄՆ հետախոզությունը մշակել է 4-7 տերաբայթ տվյալներ, որտեղ ասվում է «Իսլամական պետության» կառուցվածքի, նրա ֆինանսական գործողությունների և անվտանգության համակարգի մասին, հունիսի 9-ին գրել է New York Times-ը:
Հափշտակած նոութբուքերից, բջջային հեռախոսներից ու այլ սարքերից կորզված տեղեկատվությունը օգնեց որոշել ԻՊ պարագլուխներից մեկի գտնվելու վայրը Սիրիայում: Լեյտենանտ Աբու Համիդը սպանվեց ավիահարվածի արդյունքում, սակայն «Իսլամական պետությունը», գրում է պարբերականը, դեռ չի հաստատել նրա մահվան փաստը:
Ուսումնասիրված տեղեկություններն օգնեցին պարզել, թե ինչպես է «Իսլամական պետության» առաջնորդ Աբու Բաքր ալ Բաղդադին կառավարում կազմակերպությունը: Հետախուզությանը հաջողվել է պարզել, որ նա միտումնավոր կերպով չի օգտվում էլեկտրոնային սարքերից, որոնք կարող են նպաստել նրան գտնելուն: Ինքը Ալ Բաղդադին պարբերաբար հանդիպում է խմբավորման առաջնորդների հետ Ռաքքայի կենտրոնակայանում:
Հաջողվել է պարզել նաև, որ ԻՊ ղեկավարների կանայք կարևոր դերակատարություն ունեն կազմակերպությունում: Նրանք բանավոր փոխանցում են տեղեկությունները` խուսափելու համար հայտնաբերումից էլեկտրոնային սարքերի միջոցով:
Նյութում ասվում է նաև, որ շնորհիվ Աբու Սայաֆի դեմ ռեյդի, հաջողվեց մեծ տեղեկություններ ստանալ ֆինանսական վիճակի մասին` խմբավորման նավթային բիզնեսի մասին: Շահույթի կեսից ավելին գնում է ԻՊ գլխավոր բյուջե, մյուս մասը բաժանում են նավթի արդյունահանման գործարաններին:
Ամերիկյան կողմը գտնում է, որ եթե գործարանների բանվորները աշխատավարձ են ստանում, ստացվում է, որ նրանք համագործակցում են ԻՊ հետ, և ուրեմն կարող են թիրախ լինել գրոհների համար:
Հետախուզությունը պարզել է նաև, որ ԻՊ-ում կարևոր դիրք է զբաղեցնում Աբու Մուտացը: Նա գլխավորում է խորհուրդը, որտեղ 6-9 հրամանատար կա, որոնք մշակում են ԻՊ ռազմավարությունը: Ինքը Մուտացը նախկինում փոխգնդապետ է եղել հետախուզությունում Սադդամ Հուսեյնի օրոք, հայտնում է «Դոժդը»:

Разведка США обработала от четырех до семи терабайтов данных, в которых говорилось о структуре «Исламского государства», его финансовых операциях и системе безопасности, пишет 9 июняThe New York Times.
Информация, полученная из захваченных ноутбуков, мобильных телефонов и прочих устройств, помогла определить местоположение одного из лидеров «Исламского государства» в восточной Сирии. Лейтенант Абу Хамид был убит в ходе нанесенного авиаудара, однако «Исламское государство», пишет издание, все еще не подтвердило факт его гибели.
Изученная информация помогла выяснить, как лидер «Исламского государства» Абу Бакр аль-Багдади управляет организацией. Разведке также удалось установить, что он намеренно не пользуется никакими электронными устройствами, которые смогли бы засечь его местонахождение. Сам Абу Бакр аль-Багдади периодически встречается с лидерами группировки в штаб-квартире в Ракке, восточной Сирии.
Удалось также установить, что важную роль в «Исламском государстве» играют жены лидеров террористической группировки. Они устно передают информацию, дабы избежать слежки через электронные устройства.
В материале также говорится, что, благодаря рейду на Абу Сайяфа, удалось получить большое количество информации о финансовой составляющей группировки. В данных, проанализированных американской разведкой, есть информация и о нефтяном бизнесе террористической группировки. Примерно половина прибыли от продаж нефти идет в главный бюджет «Исламского государства», остальная часть делится между нефтепроизводящими заводами.
Американская сторона считает, что если рабочие заводов получают зарплаты, то в таком случае получается, что они сотрудничают с ИГ. А значит могут считаться целями для атак.
Разведка установила, что важный пост в иерархии «Исламского государства» занимает Абу Мутац. Он возглавляет совет, в который входят от шести до девяти военных командиров, которые занимаются военной стратегией ИГ. Сам Мутац ранее был подполковником в военной иракской разведке при Саддаме Хуссейне, передает «Дождь».