Amnesty International-ը ստիպված էր չեղյալ համարել այցն Ադրբեջան այն բանից հետո, երբ կառավարությունը վերջին պահին հրաժարվեց արտոնել այդ իրավապաշտպան կազմակերպության պատվիրակության այցը Բաքու, ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Այցը, որի նպատակն «Ադրբեջան. Հետապնդումներ Եվրախաղերի ֆոնին» խորագրով ճեպազրույցի անցկացումն էր, չեղյալ համարվեց, երբ հունիսի 9-ի ուշ երեկոյան Լոնդոնում Ադրբեջանի դեսպանությունը հայտարարեց, որ «Ադրբեջանն այժմ ի վիճակի չէ ընդունել Amnesty International-ին»:
«Սա հեգնանք է`միջոցառումը չեղյալ է համարվում այն ժամանակ, երբ քննադատական ձայները երկրում սիստեմատիկաբար ճնշվում են Եվրոպական խաղերի շեմին: Երկրի իշխանությունները հուսահատ փորձում են Եվրախաղերի շուրջ քննադատությունից զերծ գոտի ստեղծել»,-ասել է Amnesty International-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի ծրագրի գծով փոխտնօրեն Դենիս Կրիվոշեևը:
«Այս խաղերը հեռու են մամուլի ազատության և մարդկային արժանապատվության արժեքներից, որոնք ամրագրված են Օլիմպիական խարտիայում: Այս խաղերի հետքը հետագայում ևս կխրախուսի ամբողջ աշխարհի ռեպրեսիվ մարմիններին` օգտագործել խոշոր միջազգային սպորտային իրադարձությունները որպես միջազգային հեղինակության արտոնագիր»,-ասել է նա, գրում է Contact.az-ը:
Վերջին տարում Ադրբեջանի լրագրողները, իրավապաշտպանները, ընդդիմության անդամներն ու ժողովրդավարական երիտասարդ ակտիվիստները հետապնդումների, ձերբակալությունների ու կտտանքների են ենթարկվել: Հետապնդումները միայն աճեցին Խաղերին ընդառաջ:
Կա առնվազն խղճի 20 բանտարկյալ Ադրբեջանում, որոնք կալանավորվել են բացառապես կարծիքն ազատ արտահայտելու համար: Նրանց մի մասին խարդախության մեղադրանք ներկայացվեց, թմրանյութերի շրջանառության, խուլիգանության, ինչպես նաև պետական դավաճանության մեղադրանք:
Ակտիվիստներից շատերը լքել են երկիրը, իսկ ով մնացել է, վախենում է իր և ընտանիքի անդամներին սպառնալիքների պատճառով:
Անկախ ԶԼՄ-ներ գրեթե չկան, իսկ թերթերն ու հեռուստատեսությունը, որոնք պատկանում են կամ վերահսկվում են պետության կողմից, օգտագործվում են իշխանություններին արդարացնելու համար: Այս ամենը թույլ է տալիս անպատիժ թողնել իշխանությունների չարաշահումները, ասվում է հայտարարության մեջ:
Այնուհետև թվարկվում են իրավապաշտպանների կոնկրետ գործերը:
Amnesty International-ը կոչ է անում Ադրբեջանի կառավարությանը անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել բոլոր հալածյալներին և հարգել ազատ արտահայտվելու, հավաքների և ասոցիացիաների իրավունքը: Միջազգային հանրությունը, ներառյալ կառավարություններն ու Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեն, պետք է ճնշում գործադրեն իշխանությունների վրա, դրան հասնելու համար:
«Ադրբեջանում անցկացվող Եվրախաղերը եզակի հնարավարություն են տալիս ապահովելու մարդու իրավունքների հետ կապված վիճակի բարելավում: Ուստի, եթե Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեն և միջազգային հանրությունը չհայտարարեն այդ մասին, դա թույլ կտա Ադրբեջանի իշխանություններին վերջնականապես խեղդել քննադատող քաղաքացիական հասարակությունը»,-ասել է Կրիվոշեևը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Սպորտը մարդու համար» հարթակի ակտիվիստ, բրիտանացի լրագրող Էմմա Հյուզը գիշերը ձերբակալվել է Բաքվի օդանավակայանում։ Սահմանապահ ծառայությունն արգելել է նրա մուտքը երկիր։Ինչպես տեղեկացնում է contact.az-ը, նրան հաղորդել են, որ իր անունը ներառված է Ադրբեջանի անցանկալի անձանց «կարմիր ցանկում»:
Վերջին շաբաթների ընթացքում Հյուզն ակտիվ արշավ էր սկսել «Սպորտը մարդու համար» կոալիցիայի շրջանակներում, որի նպատակն է ուշադրություն հրավիրել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խնդիրների վրա Նա հավատարմագրվել է Եվրոպական խաղերի լուսաբանման համար, որոնք Բաքվում մեկնարկելու են հունիսի 12-ին։ Սակայն նրա մուտքն արգելվել է, և նա կալանքի տակ է մնացել Բաքվի օդանավակայանում։
«Ինձ ձերբակալել են Ալիևի ռեժիմի հրահանգով, և գուցե արտաքսեն։ Լրագրողները, իրավաբանները, գիտնականներն ու ակտիվիսնտերը, բոլորն այս երկրում ճաղերի հետևում են հայտնվում»,- հեռախոսով գործընկերներին ասել է Հյուզը։
Մինչդեռ հունիսի 8-ին Եվրախորհրդարանի նիստում մի խումբ պատգամավորներ ակցիա անցկացրեցին` կոչ անելով ազատ արձակել Ադրբեջանում կալանավորված իրավապաշտպաններին ու լրագրողներին:
Նախաձեռնությունը Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ, «կանաչների» խմբակցության ներկայացուցիչ Ուլրիկե Լունաչեկինն էր:
Նիստի բացմանը պատգամավորները շապիկներ էին հագել Լեյլա Յունուսի, Խադիջա Իսմայլովայի, Անար Մամեդլիի և մյուսների լուսանկարներով:
Գերմանական Tagesspiegel թերթն իր աղբյուրներին հղումով գրում է, որ Գերմանիայի առաջին դեմքերն ու Կառավարության անդամները չեն մեկնի Բաքու՝ հունիսի 12-ին կայանալիք Եվրոպական առաջին խաղերի բացմանը: «Կանցլեր Անգելա Մերկելը չի մեկնի Բաքու: Բացի այդ, ներքին գործերի նախարար Թոմաս դե Մեզյերը, որը սպորտի կուրատորն է, նույնպես հրաժարվել է Ադրբեջանի մայրաքաղաք այցից: Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկը ևս հունիսի 12-ին Բեռլինում կմնա»,- գրում է թերթը:
Այցելությունից հրաժարվելու պատճառը, ըստ հոդվածի հեղինակ Կլաուդիա ֆոն Զալզենի, Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների առկայությունն է:
FIDH միջազգային կազմակերպությունը կոչ է արել եվրոպական երկրների առաջնորդներին պայմանավորել իրենց մասնակցությունը Խաղերի բացման արարողությանը քաղբանտարկյալներին ու ակտիվիստներին ազատ արձակելու պայմանով:

Amnesty International была вынуждена отменить запланированный визит в Азербайджан после того, как правительство в последнюю минуту отказалось впустить делегацию этой правозащитной организации в Баку, говорится в заявлении организации.
Визит, который был предназначен для проведения брифинга на тему – «Азербайджан: Репрессии на фоне Евроигр», был отменен после того, как поздно вечером 9 июня посольство Азербайджана в Лондоне заявило, что «Азербайджан в настоящее время не в состоянии принять Amnesty International».
«Это глубоко иронично, что мероприятие было отменено в момент, когда критические голоса в стране систематически подавляются в канун Европейских Игр. Власти страны отчаянно пытаются создать вокруг Евроигр зону вне критики», – сказал заместитель директора программы Amnesty International по Европе и Центральной Азии Денис Кривошеев.
«Эти игры далеки от ценностей свободы прессы и человеческого достоинства, закрепленных в Олимпийской хартии. Наследие этих игр будет и далее поощрять репрессивные органы всего мира, чтобы использовать крупные международные спортивные события, как билет на международный престиж и респектабельность», – отметил он, пишет Contact.az.
За последний год журналисты Азербайджана, правозащитники, члены оппозиции и демократические молодежные активисты подверглись преследованиям, арестам, пыткам. Такое подавление инакомыслия лишь усилилось в канун Игр.
Есть, по крайней мере, 20 узников совести в Азербайджане, задержанных исключительно за мирное осуществление своего права на свободу выражения мнений. Некоторым из них были предъявлены обвинения в мошенничестве и уклонении от уплаты налогов, хранении наркотиков, в хулиганстве и даже государственной измене.
Многие другие активисты покинули страну, а те, кто остался, боятся выступать против злоупотреблений, совершенных властями из-за угроз им и их семьям.
Независимых СМИ сейчас почти не существует, в то время как газеты и ТВ, принадлежащие или контролируемые государством, используются для оправдания действий властей. Все это позволяет оставлять злоупотребления властей безнаказанными, подчеркивается в заявлении Amnesty International.
Далее в документе перечисляются конкретные дела известных правозащитников, подробности репрессий против известных НПО и журналистов, молодежных активистов гражданского общества.
Amnesty International призывают правительство Азербайджана немедленно и безоговорочно освободить всех узников совести и в полной мере уважать свободу выражения мнений, собраний и ассоциаций. Международное сообщество, включая правительства и Европейский олимпийский комитет, должно оказать давление на власти Азербайджана, чтобы добиться этого.
«Проводимые в Азербайджане Евроигры дают редкую возможность обеспечить улучшение прав человека в стране. Поэтому, отказ Европейского олимпийского комитета и международного сообщества заявить об этом, позволил бы азербайджанским властям окончательно задушить критическое гражданское общество», – подчеркнул Денис Кривошеев.
Ранее сообщалось, что активистка платформы «Спорт для человека» Эмма Хьюз минувшей ночью была задержана в Бакинском аэропорту. Пограничная служба запретила ей въезд в страну. Ей было заявлено, что ее имя включено в «красный список» нежелательных лиц. У Хьюз отобрали паспорт и позже депортировали.
В последние недели, Хьюз ведет активную кампанию в рамках коалиции «Спорт для человека», созданной с целью обратить внимание на наличие политзаключенных в Азербайджане.
Она получила аккредитацию для освещения Европейских Игр, которые начинаются 12 июня. Однако ей было отказано во въезде, ее держали под стражей в Бакинском аэропорту.
Между тем, на заседании Европарламента 8 июня группа депутатов провела акцию, призвав освободить арестованных в Азербайджане правозащитников и журналистов.
В канун заседания ведущие правозащитные организации, как Amnesty İnternational, Freedom House, Humaт Right Watch и Норвежский дом прав человека распространили совместное заявление, в котором выражено беспокойство в связи с репрессиями против гражданского общества Азербайджана в канун Европейских игр.