ՌԴ նախագահի աշխատակազմում վստահ են, որ միասնական արժույթի ներմուծումը ԵՏՄ անդամ երկրների համար անպայման իրականություն կդառնա: Նման կարծիք է հայտնել նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Սերգեյ Իվանովը:
«Մենք հիմա դրան պատրաստ չենք, բայց, ինձ թվում է, դա կլիներ շատ կարևոր փուլ վաղ թե ուշ` հուսով եմ, մի օր, գուցե ոչ իմ կյանքի օրոք, մենք կունենանք միասնական արժույթ»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ ԵՏՄ անդամ երկրները` ՌԴ-ն, Ղազախստանը, Բելառուսն ու Հայաստանը դեռ «միայն ճանապարհի սկզբում են»` հավելելով, որ Եվրամիությունը զարգանում է արդեն 50 տարուց ավելի, հայտնում է Rusdialog.ru-ն:
Մայիսի 29-ին ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում առաջարկեց աշխատել միասնական արժույթի ստեղծման վրա: «Հնարավոր կլիներ քննարկել հեռանկարում արժութային միության ստեղծման հնարավորությունն ու պայմանները», -ասել է նա:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) երեք երկրների նախագահների հետ Աստանայում կայացած հանդիպման ժամանակ առաջարկեց անցում կատարել միասնական արժույթի: Նա Կենտրոնական բանկին և կառավարությանը հանձնարարեց մինչև սեպտեմբերի 1-ը որոշել այդ բարեփոխման տնտեսական նպատակահարմարությունը: Դա առիթ տվեց որոշ փորձագետների եզրակացնել, որ այս բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում Ռուսաստանը ձգտում է որքան հնարավոր է արագ միասնական արժույթ ներմուծել: Տարբեր ժամկետներ նշվեցին` 1-2-ից մինչև 3-5 տարի:

10 Июнь 2015 - 10:43 AMT
В Администрации президента РФ уверены, что введение единой валюты для стран – участниц ЕАЭС когда-нибудь произойдет. Такое мнение выразил глава администрации президента Сергей Иванов.
«Сейчас мы к этому не готовы, но мне кажется, что, не скажу идеалом, но очень важной вехой было бы все-таки рано или поздно — и я надеюсь, что когда-нибудь, может быть, не при моей жизни это произойдет — у нас будет единая валюта», — сказал он.
При этом он отметил, что страны ЕАЭС – Россия, Казахстан, Беларусь и Армения – пока «только в начале пути», добавив, что Евросоюз развивается уже более 50 лет, сообщает Rusdialog.ru.
29 мая Дмитрий Медведев на заседании Евразийского межправительственного совета предложил проработать создание валютного союза в ЕАЭС. «Можно было бы рассмотреть возможность и условия формирования в перспективе валютного союза. Мы этот вопрос готовы вместе с другими коллегами прорабатывать», – заявил Медведев.
Ранее, на состоявшейся в Астане 20 марта встрече с президентами Белоруссии и Казахстана Александром Лукашенко и Нурсултаном Назарбаевым президент России Владимир Путин заявил, что России, Белоруссии и Казахстану пора приступить к переговорам о создании валютного союза.