10 Հունիս 2015 - 12:56 AMT
Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաների պաշտպանության առաքելություն կստեղծվի Լիբանանում, Սիրիայում և Պաղեստինում: Նման հայտարարություն է արել Սոչիում Ռուսաստանի քրիստոնյա երիտասարդների երրորդ համաժողովի կազմկոմիտեի նախագահ Ալեքսեյ Չերկեզովը:
Ռուսաստանի քրիստոնյա երիտասարդների երրորդ համաժողովն անցել է Ռուս ուղղափառ եկեղեցու, Պաղեստինի կայսերական ուղղափառ ընկերակցության, այլ հասարակական և բարեգործական կազմակերպությունների աջակցությամբ: Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցել է մոտ 300 պատվիրակ Մոսկվայից, Ռոստովի մարզից, Կրասնոդարի երկրամասից, Ստավրոպոլից, Հյուսիսային Օսեթիայից, ինչպես նաև Հայաստանից, Վրաստանից, Լիբանանից, Սիրիայից, Հունաստանից և Կիպրոսից:
Միջազգային կազմակերպությունը կկոչվի «Քրիստոնյա աշխարհ»: Նրա նպատակն է լինելու ՌԴ և մյուս երկրների քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների ակտիվացումը միջազգային իրավունքի նորմերի պահպանման, սոցիալական ծառայության և կրոնական երկխոսության ոլորտներում:
Նախաձեռնությանը ջերմ հավանություն տվեցին Սիրիայի և Լիբանանի պատվիրակոները, որոնք ներկա էին համաժաղովին:
«Մենք շատ ուրախ ենք,-հայտարարեց սիրիացի պատվիրակ Կարին Հասսանը:-Մեր երկրում շատ են քրիստոնյաները, մենք անպայման կաջակցենք առաքելությանը: Սիրիան միշտ լավ հարաբերություններ է ունեցել Ռուսաստանի հետ, հուսով ենք, որ դրանք կամրապնդվեն և կզարգանան»:
Ավելի վաղ Լիբանանի «Ալ Մարադա» երիտասարդական շարժման ներկայացուցիչ Շադի Դահլան նույն համաժողովում հայտարարեց, որ Լիբանանն ակնկալում է, որ Ռուսաստանը կվերադառնա Մերձավոր Արևելք, ինչն անհրաժեշտ է իրավիճակը տարածաշրջանում կայունացնելու և ուժերը հավասարակշռելու համար, հայտնում է Ինտերֆաքս-Կրոնը:
Հիմնական սպառնալիքը Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաների համար բխում է ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» կազմակերպությունից:

Миссия по защите христиан Ближнего Востока будет учреждена в Ливане, Сирии и Палестине, сообщил по итогам прошедшего в Сочи III Форума христианской молодежи России председатель его оргкомитета Алексей Черкезов.
Форум христианской молодежи России прошел при поддержке Русской православной церкви, Всемирного русского народного собора, Императорского православного палестинского общества, других общественных и благотворительных организаций. В работе форума приняли участие около 300 делегатов из Москвы, Ростовской области, Краснодарского края, Ставрополья, Северной Осетии, а также из Армении, Грузии, Ливана, Сирии, Греции и Кипра.
Название создаваемой международной организации – «Христианский мир». Ее цель – активизировать работу институтов гражданского общества России и других стран для сотрудничества в соблюдении норм международного права, социального служения и религиозного диалога.
Инициативу создания на Ближнем Востоке миссии по защите христиан горячо поддержали делегаты из Сирии и Ливана, присутствовавшие на форуме.
«Мы очень рады этому решению, – заявил делегат из Сирии Карин Хассан. – В нашей стране много христиан, и мы непременно окажем содействие миссии. Сирия всегда была в хороших отношениях с Россией, и мы надеемся укреплять и развивать их».
Ранее представитель молодежного движения Ливана «Аль-Марада» Шади Дахла заявил на том же форуме, что Ливан ожидает возвращения России на Ближний Восток, которое необходимо для стабилизации обстановки в регионе и установления баланса сил, сообщает Интерфакс-Религия.
Основную угрозу для христиан Ближнего Востока представляет террористическая организация «Исламское государство».