10 Հունիս 2015 - 17:17 AMT
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները հունիսի 10-ին ձայների մեծամասնությամբ հավանություն տվեցին Ռուսաստանի և ԵՄ հարաբերություններին նվիրված զեկույցին, որ պատրաստել էր լիտվացի քաղաքական գործիչ Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսը:
Ռուսաստանի քաղաքականությունը քննադատող բանաձևի օգտին քվեարկեց 494 խորհրդարանական, դեմ եղավ` 135 պատգամավոր, ևս 69 ձեռնպահ մնաց: Փաստաթղթով նաև հավանություն տրվեց ՌԴ դեմ եվրոպական պատժամիջոցների ռեժիմին:
«Այս պահի դրությամբ Ռուսաստանը Ղրիմում և Արևելյան Ուկրաինայում իր գործողությունների պատճառով այլևս չի կարող ընկալվել որպես ռազմավարական գործընկեր»,-ասվում է փաստաթղթում:
«Ռազմավարական գործընկերությունը պետք է հիմնված լինի փոխադարձ վստահության և միջազգային իրավունքը հարգելու վրա, որը հիմնված է ժողովրդավարության, պետական ինքնիշխանության, ներքին պետական կարգի և արտաքին քաղաքական ուղղությունների ազատ ընտրության վրա»,-ասվում է բանաձևում:
Փաստաթղթում ասվում է նաև, որ ՌԴ և ԵՄ միջև գործակցության վերսկսումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե «Ռուսաստանը հարգի Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, ներառյալ Ղրիմը, ամբողջապես կատարի Մինսկի համաձայնությունները»:
Բացի այդ եվրախորհրդարանականները պահանջում են ՌԴ-ից «կասեցնել ապակայունացնող գործողությունները ԵՄ սահմանների մոտ, ինչպես նաև մտահոգություն են հայտնում ՌԴ կողմից ԵՄ անդամ պետություններում ծայրահեղական կուսակցություններին աջակցելու և ֆինանսավորելու առնչությամբ»:
«Բանաձևը կոչ է անում Եվրահանձնաժողովին օրենսդրություն մշակել, որով արգելվում է քաղաքական կուսակցությունների ֆինանսավորումը ԵՄ-ում և քաղաքական ու տնտեսական սուբյեկտներին ԵՄ սահմաններից դուրս»,-ասվում է փաստաթղթում:
Եվրախորհրդարանականները նաև կոչ են անում Եվրահանձնաժողովին «անհապաղ բավարար ֆինանսավորում հատկացնել կոնկրետ նախագծերի համար, որոնք ուղղված են ռուսական քարոզչությանը հակազդելուն և ԵՄ ներսում ապատեղեկատվությանը»:
Լանդսբերգիսի զեկույցը ներկայացվեց հունիսի 9-ին: Զեկույցում քննադատության են արժանացել նաև Եվրախորհրդարանի 19 անդամների դեմ այսպես կոչված ստոպ-թերթի կիրառումը: «Դա հակակառուցողական քայլ է, որը հարված է հասցնում առանց այդ էլ թուլացած շփումներին Եվրամիության և Ռուսաստանի միջև»,-հայտարարել է Լանդսբերգիսը:
Նա նաև կողմ է եղել Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցնեի երկարացմանը: «Իրավիճակն Ուկրաինայում չի բարելավվում, Մինսկի համաձայնությունները խախտվում են, ուստի պատժամիջոցները պետք է երկարացվեն»,-ասել է Լանդսբերգիսը:
Բանաձևում նշվում է նաև, որ «Ռուսաստանը բացահայտ ներկայանում է ոչ թե որպես գործընկեր, այլ որպես համաշխարհային ժողովրդավարական հանրության հակառակորդ, որը ձգտում է մարտահրավեր նետել գործող կարգերին», հայտնել է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Սակայն Լանդսեբերգիսի ոչ բոլոր փաստարկները հավանություն ստացան: Էստոնացի Յան Տոոմը ասաց, որ զեկույցը «օբյեկտիվ չէ և կանխակալ է» բացահայտ հակառուսական ուղղվածության պատճառով: «Հավանաբար, դա բացատրվում է զեկուցողի քաղաքական հայացքներով, սակայն ԵՄ և ՌԴ հարաբերությունները շատ ավելի կարևոր են, քան անձնական քաղաքական նկարտումները»,-ասել է նա:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ «Ռուսաստանի վրա պատժամիջոցների օգնությամբ ճնշում գործադրելու փորձերը փակուղի են տանում»: Մայիսի 13-ին Պետդումայի միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահ Ալեքսեյ Պուշկովն իր հերթին, մեկնաբանելով Սոչիում ՌԴ նախագահ Պուտինի հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղար Քերիի հետ, հայտարարեց. «Չեմ կարծում, որ ԱՄՆ-ն վերանայել է իր դիրքորոշումը Ղրիմի հարցում, ես ուղղակի հնարավոր եմ համարում, որ իրենք հասկանում են, որ Ղրիմը ՌԴ մաս է և միանգամայն անհեռանկար է այդ ուղղությամբ ՌԴ հանդեպ ճնշում գործադրելու փորձերը: Բայց դա չի նշանակում, որ նրանք վերանայել են իրենց մոտեցումն ու պատրաստ են հրաժարվել պատժամիջոցներից»:

Депутаты Европейского парламента 10 июня большинством голосов одобрили доклад по отношениям России и ЕС, подготовленный литовским политиком Габриэлюсом Ландсбергисом.
За документ в поддержку резолюции, критикующей российскую политику и одобряющей режим европейских санкций против РФ, проголосовали 494 парламентария, против высказались 135 депутатов, еще 69 воздержались.
«На данный момент Россия в результате своих действий в Крыму и в Восточной Украине, не может более рассматриваться как, или считаться «стратегическим партнером», – говорится в документе.
«Стратегическое партнерство должно основываться на взаимном доверии и уважении международного права, которое основывается на демократии, государственном суверенитете и свободе выбора внутреннего конституционного порядка и внешнеполитических ориентаций»,- отмечается в резолюции.
В документе также подчеркивается, что возобновление сотрудничества между Россией и ЕС возможно лишь при условии, что «Россия будет уважать территориальную целостность и суверенитет Украины, включая Крым, полностью реализует минские соглашения (которые включают в себя полный контроль границы со стороны украинской власти, безоговорочный вывод российских войск и вооружений, и немедленное прекращение оказания помощи повстанческим группам)».
Кроме того, европарламентарии требуют от РФ «прекратить дестабилизационные действия на границах ЕС, а также выражают беспокойство из-за поддержки и финансирования Россией радикальных и экстремистских партий в государствах-членах ЕС».
«Резолюция призывает Еврокомиссию разработать законодательство, которое запрещает финансирование политических партий в ЕС политическими или экономическими субъектами за пределами ЕС», – отмечается в документе.
Также европарламентарии призывают Еврокомиссию «без промедления выделять достаточное финансирование для конкретных проектов, направленных на противодействие российской пропаганде и дезинформации внутри ЕС».
Доклад Ландсбергиса был представлен евродепутатам 9 июня. В его тексте содержится критика в отношении российского так называемого стоп-листа, в который в числе прочих попали 19 членов Европарламента от различных государств.
«Это контрпродуктивный шаг, который наносит удар по и без того ослабленным контактам между Европейским союзом и Россией», – заявил, представляя документ, Ландсбергис.
Также докладчик Европарламента выступил в поддержку продления действия санкций ЕС против России. «Ситуация на Украине не улучшается, положения Минских соглашений нарушаются, поэтому санкции должны быть продлены», – считает Ландсбергис.
Среди прочего в резолюции указывается, что ЕС «не может более относиться к России как к стратегическому партнеру» из-за позиции Москвы по украинскому кризису, а также от имени Евросоюза высказывается «глубокая обеспокоенность тем, что Россия открыто позиционирует себя и действует не как партнер, а как противник мирового демократического сообщества, стремящийся бросить вызов текущему международному порядку».
Условием же возобновления конструктивного сотрудничества с Москвой со стороны Евросоюза в резолюции указывается «безоговорочное соблюдение минских соглашений» российской стороной, сообщает ТАСС.
Вместе с тем во время дебатов в Европарламенте не все аргументы Ландсбергиса получили одобрение. Так, депутат от Эстонии Яна Тоом прямо назвала текст литовского политика «предвзятым и необъективным» из-за откровенной антироссийской направленности. «Вероятно, это объясняется политическими взглядами докладчика, – отметила Тоом. – Но отношения между ЕС и Россией гораздо более важны, чем личные политические амбиции».
Москва неоднократно заявляла, что считает санкции, введенные из-за украинского конфликта, контрпродуктивными.
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, в частности, отмечал, что «раскручивание конфронтации, попытки санкционного нажима (на Россию) – тупиковый путь». 13 мая председатель комитета Госдумы по международным делам Алексей Пушков, комментируя встречу в Сочи госсекретаря США Джона Керри с президентом РФ Владимиром Путиным и главой МИД Сергеем Лавровым, сказал: «Я не думаю, что США пересмотрели свою позицию по Крыму, я лишь допускаю, что они отдают себе отчет, что Крым является частью РФ и что пытаться оказывать давление на Россию по этому вопросу абсолютно бесперспективно». «Но это не значит, что они отказались от своего подхода и что они готовы рассматривать возможность снятия санкций, которые связаны с историей с Крымом», – предупредил он.