2000-ականների կեսերին Մանհեթենում մեկնարկեց սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության ժամանակ փլուզված Առևտրի համաշխարհային կենտրոնի շրջակայքի վերականգնման նախագիծը: Հարթակում նախատեսվում է կառուցել 6 երկնաքեր, թանգարան և տրանսպորտային հանգույց: Bjarke Ingels Group ճարտարապետական բյուրոն ներկայացրել է Առևտրի համաշխարհային կենտրոնի երկրորդ աշտարակի նախագիծը:
80 յարուսից բաղկացած երկնաքերը կունենա 408 մ բարձրություն: Այն բարձրությամբ երրորդը կլինի Մանհեթենում 541-մետրանոց One World Trade Center-ից և 432 Park Avenue-ից հետո, որի բարձրությունը 426 մ է: Շենքը բաղկացած է 7 բլոկից, որոնք առանձին շինություններ են համարվում:
Երկնաքերի բաց հարկերում այգիներ կհիմնեն: Դրանք աչքի կընկնեն իրենց կլիմայով: Օրինակ, կլինեն այգիներ տրոպիկական և արկտիկական բույսերով: Տարբեր հարկերը կմիանան աստիճաններով, որպեսզի տարբեր յարուսների մարդկանց ավելի հեշտ լինի շփվել:
Շենքի առաջին նախագիծը ներկայացրել էր Foster + Partners բյուրոն: Սակայն վարձակալների կազմում փոփոխությունների պատճառով հայեցակարգը փոխվեց: Foster + Partners-ը փոխարինվեց BIG-ով, որն աշխատում էր Gotham նախագծի վրա 6 ամիս: Նոր հայեցակարգում հաշվի է առնվել ահաբեկչության փաստը և շրջանում գործարար կյանքը վերականգնելու անհրաժեշտությունը: Բացի այդ, հին շենքը ստեղծված էր բանկային ընկերությունների համար, իսկ նորը` մեդիաների համար է:
Բլոկերից յուրաքանչյուրը կհատկացվի մեկ վարձակալի: Երկու ստորին հարկերը կզբաղեցնեն 21st Century Fox և News Corp ընկերությունները: 21st Century Fox-ի օպերացիոն տնօրեն Ջեյմս Մերդոկը BIG-ի հետ բանակցություններում ասել է, որ ցանկանում է ոչ թե «աշտարակ» տեսնել, այլ տարածք, որևտեղ մարդիկ կկարողանան հանդիպել և միասին աշխատել»: Երկու ընկերությունները մտադիր են նոր շենք տեղափոխվել 2020-ին: Մյուս վարձակալները դեն հայտնի չեն: Երկրորդ աշտարակի կառուցումը կավարտվի 2018-ին:

11 Июнь 2015 - 09:00 AMT
В середине 2000-х на Манхэттене стартовал проект восстановления района Всемирного торгового центра, уничтоженного во время тарактов 11 сентября. На площадке планируется построить шесть небоскребов, музей и транспортный узел. Проект второй башни Всемирного торгового центра было представлено архитектурным бюро Bjarke Ingels Group.
Небоскреб, состоящий из 80 ярусов имеет высоту 408 метров. Он станет третьим по высоте зданием на Манхэттене после 541-метрового One World Trade Center и 432 Park Avenue, высота которого 426 метра. Здание состоит из семи блоков, которые считаются отдельными строениями.
На открытых этажах небоскреба разобьют сады. Их наполнение будет отличаться по климату. Например, планируются сады с тропическими и арктическими растениями. Разные этажи блоков соединят винтовыми лестницами, чтобы людям с разных ярусов было проще взаимодействовать.
Первый проект здания делало бюро Foster + Partners. Но из-за изменений в составе арендаторов концепцию решили изменить. Foster + Partners заменили BIG, которая работала над проектом Gotham шесть месяцев. В новой концепции учли факт терактов, совершенных на этом месте 11 сентября 2001 года, и необходимость вернуть в район деловую жизнь. Кроме того, старое здание создавали для банковских компаний, новое – для медийных.
Каждый из блоков планируют отдать отдельному арендатору. Нижние два займут компании 21st Century Fox и News Corp. Операционный директор 21st Century Fox Джеймс Мердок в переговорах с BIG говорил, что хочет видеть не «башню, а пространство, в котором люди смогут пересекаться и работать вместе». Обе компании планируют переехать в новое здание к 2020 году. Другие арендаторы пока неизвестны. 2 WTC закончат к 2018 году.