12 Հունիս 2015 - 06:25 AMT
Առաջին Եվրոպական խաղերը Բաքվում, որոնք մեկնարկում են հունիսի 12-ին, արդեն գլխացավանք են դարձել ինչպես կազմակերպիչների, այնպես էլ մասնակիցների համար:
Հունիսի 11-ին տեղի ժամանակով 8:30-ին Ավստրիայի սինխրոն լողի հավաքականի անդամ երեք լողորդուհիները լրջորեն տուժել են Բաքվի Մարմնամարզիկների ավանի տարածքում:
Աղջիկները քայլում էին մայթով, երբ նրանց վրաերթի ենթարկեց ավտոբուսը: «Մենք շոկի մեջ ենք և անմիջապես անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեցինք»,-հայտարարել է Ավստրիայի Օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Պիտեր Մեննելը:
Ըստ նրա, Վերենա Բրեյտը փոքր վնասվածքներ է ստացել՝ վնասելով աջ ոտքի ազդրը: Մյուս երկու աղջիկները՝Վանեսսա Շաինովիչը և Լունա Պաժերը ավելի լուրջ վնասվածքներ են ստացել: Առաջինը բազմակի կոտրվածքներ ունի, երկրորդը՝ ձեռքն է վնասել: Երկուսին էլ ուղարկել են հետ՝ Վիեննա հետագա բուժման համար: Աղջիկներին ուղեկցում է թիմի բժիշկը՝ Ռոբերտ Կանդեգարդտը, ասվում է Ավստրիայի Օլիմպիական կոմիտեի հայտարարության մեջ, գրում է Contact.az-ը:
Ավելի ուշ Բաքվի կենտրոնում ևս մեկ միջադեպ է տեղի ունեցել՝ կռվել են Ռուսաստանից և Ուկրաինայից ժամանած մարզիկները:
Ինչպես հայտնում է Haqqin.az-ը, սկզբում լեզվակռիվ է սկսվել մարզիկների միջև, որը հետո վերածվել է ծեծկռտուքի: Իրավապահների միջամտությունից հետո միջադեպը հարթվել է:
Ավելի վաղ Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպությունը հայտարարեց, որ Առաջին Եվրոպական խաղերը կմեկնարկեն Ադրբեջանում հունիսի 12-ին կառավարության աննախադեպ հետապնդումների ֆոնին: Իշխանությունները ձերբակալել են կառավարության տասնյակ քննադատների և թույլ չեն տալիս հիմնական եվրոպական կենտրոնների լրագրողներին մուտք գործել երկիր խաղերը լուսաբանելու համար: Նրանք նաև արգելել են Amnesty International կազմակերպությանը մամուլի ասուլիս հրավիրել Բաքվում:
«Կառավարության հետապնդումները սխալ են դարձնում եվրոպական խաղերը բազում պատճառներով»,-ասել է կազմակերպության Եվրոպայի և Կենտրոնսական Ասիայի գծող փոխտնօրեն Ռեյչել Դենբերը: Վերջին շաբաթներին ադրբեջանական իշխանությունները չեն հավատարմագրել և մուտքի արտոնագիր չեն տրամադրել առաջատար եվրոպական ԶԼՄ-ների առնվազն 3 լրագրողի:
Բացի այդ, հունիսի 10-ին Բաքվի օդանավակայանում ձերբակալվել և վտարվել է երկրից Red Pepper հանդեսի խմբագիր, հասարակական ակտիվիստ և լրագրող Էմմա Հյուզը, որը հավատարմագրված էր խաղերը լուսաբանելու համար: Ավելի վաղ նա կոչ էր արել ազատ արձակել կառավարության ընդդիմախոսներին, իսկ իր գրքում քննադատել էր Ադրբեջանի կառավարությանը:
«ԶԼՄ-ների ազատությունը ցանկացած օլիմպիական շարժման հիմքն է: Մերժելով մուտքի արտոնագրի տրամդրման հարցում թղթակիցներին` Ադրբեջանն ու նախագահ Ալիևը մերժում են միջոցառման անցկացման հիմնական կանոններից մեկը: Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն և ԵՕԿ-ը պետք է բացատրություններ պահանջեն և հրաժարվեն նման գործելաոճից»,-ասել է Դենբերը:
Հունիսի 10-ին Amnesty International-ը հայտնեց, որ իր պատվիրակներին թույլ չեն տվել մուտք գործել Բաքու, որտեղ նրանք հատուկ զեկույց պետք է ներկայացնեին:
HRW մշտապես կոչ է արել Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեին պաշտոնական Բաքվի առջև բարձրացնել բոլոր այս հարցերը, սակայն ըստ էության պատասխան չստացավ: ԵՕԿ ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ կազմակերպությունը «չի կարող քաղաքական պարտավորություններ ստանձնել» կամ «թելադրել ինքնիշխան պետությանը` ինչ անել»:
Սակայն ԵՕԿ-ը և նրա անդամները Օլիմպիական շարժման մաս են և գործում են Օլիմպիական խարտիայի շրջանակում, որը երաշխավորում է ԶԼՄ-ների ազատությունը:
Ադրբեջանի կառավարության աննախադեպ քայլերն ու հետապնդումները ամենավատթարն են հետխորհրդային շրջանում, նշում է HRW-ն:
2014-ից ի վեր իշխանությունները հետապնդել և ձերբակալել են առնվազն 35 լրագրողի, իրավապաշտպանի ու քաղաքական ակտիվիստի անհիմն մեղադրանքներով: Մյուսներին դա ստիպել է փախչել երկրից կամ անցնել ընդհատակ: Կառավարությունը նաև սառեցրել է տասնյակ անկախ ՈԿԿ-ների բանկային հաշիվները` անհնարին դարձնելով նրանց աշխատանքը մարդու իրավունքների ոլորտում:
«ԵՕԿ-ը ոչ միայն չի կատարել Օլիմպիական խարտիային սատարելու և օլիմպիական արժեքներին հավատարիմ լինելու պարտավորությունները, այլ նաև բաց է թողել ադրբեջանական ղեկավարության վրա ճնշում գործադրելու եզակի հնարավորությունը»,-ասել է Դենբերը:
Նիստին ընդառաջ հայտնի իրավապաշտպան կազմակերպությունները` Amnesty İnternational, Freedom House, Humaт Right Watch և Մարդու իրավունքների նորվեգական տունը, համատեղ հայտարարություն տարածեցին` մտահոգություն հայտնելով Ադրբեջանում Եվրախաղերի շեմին քաղաքացիական հասարակության հետապնդումների առնչությամբ: Ավելի վաղ գերմանական Tagesspiegel թերթն իր աղբյուրներին հղումով գրում է, որ Գերմանիայի առաջին դեմքերն ու Կառավարության անդամները չեն մեկնի Բաքու՝ հունիսի 12-ին կայանալիք Եվրոպական առաջին խաղերի բացմանը: «Կանցլեր Անգելա Մերկելը չի մեկնի Բաքու: Բացի այդ, ներքին գործերի նախարար Թոմաս դե Մեզյերը, որը սպորտի կուրատորն է, նույնպես հրաժարվել է Ադրբեջանի մայրաքաղաք այցից: Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկը ևս հունիսի 12-ին Բեռլինում կմնա»,- գրում է թերթը:
Այցելությունից հրաժարվելու պատճառը, ըստ հոդվածի հեղինակ Կլաուդիա ֆոն Զալզենի, Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների առկայությունն է:

Первые Европейские игры в Баку, открытие которых состоится 12 июня, уже стали головной болью как для организаторов, так и для участников.
11 июня, около 8:30 часов по местному времени три девушки – члены австрийской сборной по синхронному плаванию серьезно пострадали на территории Деревни атлетов в Баку.
Девушки шли по тротуару, когда на них наехал автобус. «Мы в шоке от инцидента и сразу же приняли все необходимые срочные меры», – заявил генеральный секретарь Олимпийского комитета Австрии Питер Meннел.
По его словам, Верена Бреит получила небольшие травмы, у нее ушиб бедра правой ноги. Две другие девушки – Ванесса Шаинович и Луна Пажер, получили более серьезные травмы. У первой множественные переломы, а у второй травма руки. Их обеих отправили в Вену для дальнейшего лечения. Обеих девушек сопровождает врач команды Роберт Кандельгард, говорится в сообщении Олимпийского комитета Австрии, пишет Contact.az.
Позже в центре Баку произошел еще один инцидент между спортсменами, прибывшими для участия в Европейских играх. В центре столицы подрались спортсмены из России и Украины.
Как сообщает Haqqin.az, между группой российских и украинских спортсменов возникла словесная перепалка. Спортсмены не смогли сдержать эмоций и сошлись в рукопашной. После вмешательства правоохранительных органов инцидент был исчерпан.
Ранее правозащитная организация Human Rights Watch заявила, что первые европейские игры откроются в Азербайджане 12 июня 2015 года, в атмосфере беспрецедентных репрессий правительства.
Власти задержали десятки критиков правительства и не позволяют нескольким журналистам из основных европейских центров въезд для освещения игр. Они также запретили правозащитной организации Amnesty International провести пресс-конференцию в Баку.
«Правительственные репрессии делают Европейские игры неправильными по многим причинам», – отметила замдиректора организации по Европе и Центральной Азии Рейчел Денбер.
В последние недели азербайджанские власти отказали в аккредитации и визах не менее трем иностранным журналистам из ведущих европейских СМИ.
Кроме того, 10 июня в аэропорту Баку была задержана и депортирована Эмма Хьюз, общественный активист и журналист, аккредитованный на Игры редактор журнала Red Pepper.
Ранее она призывала освободить критиков правительства, а ее книга критиковала правительство Азербайджана.
«Свобода СМИ является главной основой олимпийского движения, отказывая в визе репортерам, Азербайджан и президент Алиев отвергают один из основных правил проведения мероприятия. Международный олимпийский комитет ЕОК должны потребовать объяснений и прекращения такой практики», – отметила Денбер.
10 июня Amnesty International сообщила, что ее делегацию не пустили в Баку в последнюю минуту, где планировалось опубликовать специальный отчет.
HRW регулярно призывал Европейский олимпийский комитет поднять перед официальным Баку все эти вопросы, но не получил ответа по существу. Представители EOК заявили, организация «не может брать на себя политических обязательств» или «диктовать суверенному государству, что делать».
Однако EOК и ее члены являются частью Олимпийского движения и действуют в рамках Олимпийской хартии, гарантирующей свободу СМИ.
На днях член Европарламента от Германии Мариет Шааке призвала своих коллег и политиков стран Европы игнорировать Европейские игры в Баку и отказаться от участия в этом мероприятии.
Свой призыв она обосновала необходимостью добиться освобождения политзаключенных в этой стране.
8 июня на заседании Европарламента группа депутатов провела акцию, призвав освободить арестованных в Азербайджане правозащитников и журналистов.