12 Հունիս 2015 - 07:25 AMT
Շոտլանդիան կարող է անկախության մասին նոր հանրաքվե պահանջել, եթե մեկ այլ հանրաքվեի արդյունքում Մեծ Բրիտանիան որոշի դուրս գալ Եվրամիության կազիմց: Հունիսի 11-ին այսպիսի հայտարարություն է արել Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլա Սթերջենը:
«Այժմ խորհրդարանի պատգամավորների ճնշող մեծամասնությունն, առնվազն նման տպավորություն է ստեղծվում, կողմ են հանդես գալիս ԵՄ-ում անդամակցության պահպանմանը,-մեջբերում է Սթերջենին Press Association գործակալությունը: -Եվ այնուամենայնիվ, մենք շատ մոտ ենք ԵՄ-ից դուրս գալուն»:
Ինչպես խոսատացավ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը, Բրյուսելի հետ հարաբերությունների վերաբերյալ հանրաքվեն պետք է տեղի ունենա մինչև 2017-ի ավարտը, սակայն մի շարք տեղական ԶԼՄ-ներ կարծում են, որ քվեարկությունը կարող է կազմակերպվել արդեն հաջորդ տարի: Ինքը Քեմերոնը կողմ է, որ երկիրը մնա ԵՄ կազմում: Նա խոստանում է գործընկերներից ԵՄ-ն բարեփոխելու հավաստիացում ստանալ: Այնուամենայնիվ, եթե մյուս անդամներն անզիջում լինեն, վարչապետը հակված է սատարելու ԵՄ-ից դուրս գալու որոշմանը:
Ուստի Սթերջենը կոչ է արել հանրաքվեի մասին օրինագծում դրույթ ներառել այսպես կոչված կրկնակի մեծամասնության» մասին` երբ ԵՄ-ից դուրս գալը հնարավոր կլինի միայն, եթե կողմ քվեարկի «ԵՄ անդամ երկրներից ամեն չորրորդը»: Ըստ Շոտլանդիայի կառավարության ղեկավարի, միայն այս դեպքում հնարավոր կլինի «չմտահոգվել Մեծ Բրիտանիայի» ապագայի համար:
Նախորդ տարվա սեպտեմբերին շոտլանդացի ազգայնականների կողմից նախաձեռնած հանրաքվեն ավարտվեց նրանց պարտությամբ` քվեարկողների 55 տոկոսը դեմ արտահայտվեց ինքնիշխանությանը: Այնուամենայնիվ, Սթերջենի գլխավորած կուսակցությունը կարողացավ ամրապնդել դիրքերը և դարձավ երրորդ քաղաքական ուժը Մեծ Բրիտանիայում:
Ավելի վաղ մայիսին կայացած համընդհանուր ընտրությունների արդյունքում Սթերջենի գլխավորած Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունն առաջին անգամ պատմության մեջ դարձավ երրորդ ուժը Բրիտանիայի խորհրդարանում: Այսուհետ կուսակցությունը 56 դեպուտատական մանդատ ունի Համայնքների պալատում 650-ից, այն դեպքում, երբ նախորդ ընտրություններից հետո ուներ ընդամենը 6-ը:

Шотландия может потребовать проведения нового референдума о независимости, если в ходе другого плебисцита Великобритания примет решение выйти из состава Евросоюза. С таким заявлением в четверг выступила первый министр Шотландии Никола Стерджен.
По словам Стерджен, которая последовательно выступает за сохранение отношений с ЕС, если Шотландию «против ее воли» заставят покинуть сообщество, правительство региона подаст заявку на проведение нового референдума о независимости. «Вполне возможно, что нам удастся добиться этого голосования», – отметила она.
«В настоящее время подавляющее большинство депутатов парламента – по крайней мере, создается такое впечатление – выступают за сохранение членства в ЕС, – цитирует Стерджен агентство Press Association. – И тем не менее, мы находимся в опасной близости от выхода из ЕС» , сообщает ТАСС.
Ранее Стерджен заявила, что возможный выход Соединенного Королевства из Евросоюза по итогам предстоящего референдума «противоречит интересам» Шотландии, которая будет «всячески противостоять» подобному развитию событий.
«Мы будем добиваться того, чтобы выход из Евросоюза был возможен только в случае согласия всех четырех составляющих Соединенное Королевство регионов», – отметила Стерджен. «Это необходимо, чтобы Шотландия не могла покинуть ЕС против своей воли», – подчеркнула она.
«Поймите меня правильно: я не считаю нынешнюю структуру сообщества идеальной, – продолжила политик. – Наоборот, мы уверены, что реформа ЕС не только желательна, но и необходима. И, тем не менее, мы исходим из того, что в интересах Шотландии – оставаться частью объединенной Европы».
По словам Стерджен, ее правительство планирует прикладывать «все возможные усилия для защиты национальных интересов». «Мы будем твердо отстаивать свою позицию (в британском парламенте)», – обещала лидер шотландских националистов.