13 Հունիս 2015 - 08:13 AMT
ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչությունն (ԿՀՎ) իր կայքում հրապարակել է 2001 թ. սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչական գործողություններին առնչվող մի շարք փաստաթղթեր: Բացատրական գրության մեջ ասվում է, որ խոսքը գնում է գերատեսչության աշխատանքի հետաքննության մասին:
Փաստաթղթերը, մասնավորապես, ներառում են մինչև ահաբեկչությունը և ահաբեկչությունից հետո ԿՀՎ աշխատակիցների գործունեության ներքին հետաքննության վերաբեյալ 2005 թ. զեկույցի խմբագրված տարբերակը: Հետախուզական վարչությունը նաև գաղտնազերծել է չորս զեկույց հարձակումներից առաջ հետախույզների աշխատանքի վերաբերյալ «այլընտրանքային տեսակետով»: Այդ փաստաթղթերի թվում է նաև ԿՀՎ նախկին տնօրեն Ջորջ Թենեթի հայտարարությունը, որ նա արել է ներքին հետաքննության ժամանակ 2005 թ. փետրվարին և հունիսին, հայտնում է Լենտա.ռու-ն:
ԿՀՎ-ում նշել են, որ այս փաստաթղթերը հրապարակվել են նաև նախկինում, բայց մեծ կրճատումներով: Հրապարակված տեքստերի թվում առանձնանում է 500-էջանոց զեկույցը, որտեղ ասվում է գործակալության առջև ծառացած «համակարգային խնդիրների մասին» ահաբեկչությունից առաջ: Վերլուծաբաններն այդ խնդիրները համարում են պատճառներից մեկը, թե ինչու հնարավոր չեղավ կանխել ահաբեկչություններն ու հայտնաբերել Ուսամա բեն Լադենին սեպտեմբերի 11-ից առաջ:
Զեկույցում բերվում են ԿՀՎ վարչական աշխատակազմի 17 աշխատակիցների խոսքերը, որոնք հայտարարել են, որ «գերատեսչությունը չունի համապարփակ ռազմավարական ծրագիր», որը կխանգարեր Բեն Լադենի գործողություններին:
2001թ. սեպտեմբերի 11-ի առավոտյան 19 ահաբեկիչներ, բաժանվելով 4 խմբի, զավթեցին ԱՄՆ չորս ուղևորատար ինքնաթիռներ, որից երկուսն ուղղորդեցին դեպի Նյու Յորաի Համաշխարհային առևտրի կենտրոնի աշտարակները: Երրորդ ինքնաթիռն ահաբեկիչներն ուղղեցին Պենտագոնի վրա, չորրորդ ինքնաթիռը վայր ընկավ Փենսիլվանիա նահանգի Շենքսվիլ քաղաքի մոտ: Ահաբեկչական գործողությունների պատասխանատվությունը ստանձնեց «Ալ Քաեդան»: Հարձակումների արդյունքում զոհվեց մոտ 3000 մարդ, ևս 24-ը անհետ կորան: Զոհվածների մեծ մասը քաղաքացիական անձիք էին:
Կատարվածի պաշտոնական վարկածը կասկածի տակ է առնվում ողբերգության մի շարք վկաների ու վերլուծաբանների կողմից:

13 Июнь 2015 - 09:11 AMT
Центральное разведывательное управление (ЦРУ) США опубликовало на своем сайте ряд документов о терактах 11 сентября 2001 года. В пояснительной записке к обнародованным в пятницу, 12 июня, бумагам говорится, что речь в них идет о расследовании работы ведомства до атак.
Документы, в частности, включают отредактированную версию доклада 2005 года комиссии по внутреннему расследованию деятельности сотрудников ЦРУ непосредственно до и после терактов, передает Lenta.ru.
Также разведывательное управление рассекретило четыре доклада с «альтернативными точками зрения» на работу разведчиков в преддверии атак. Среди этих документов — два заявления бывшего директора ЦРУ Джорджа Тенета, сделанные им в ходе внутреннего расследования в феврале и июне 2005 года.
В ЦРУ отметили, что данные бумаги публиковались и ранее, но с большими купюрами.
Среди обнародованных текстов выделяется почти 500-страничный отчет, в котором говорится о «системных проблемах», вставших перед агентством незадолго до теракта, отмечает ТАСС. Аналитики считают эти проблемы одной из причин того, что США не смогли предотвратить теракты и выследить Усаму бен Ладена еще до 11 сентября.
В докладе также приводятся слова 17 сотрудников административного аппарата ЦРУ, заявлявших об «отсутствии в ведомстве всеобъемлющего стратегического плана», который бы помешал действиям бен Ладена.
11 сентября 2001 года в США произошло четыре скоординированных террористических атаки, ответственность за них взяла на себя «Аль-Каида», возглавляемая Усамой бен Ладеном. Тогда боевики захватили четыре авиалайнера. Два из них террористы направили в башни Всемирного торгового центра, расположенные в южной части Манхэттена в Нью-Йорке. Третий лайнер врезался в здание Пентагона. Четвертый пассажирский самолет упал в поле в штате Пенсильвания. В результате атак погибли 2977 человек, еще 24 пропали без вести. Большинство из них — гражданские лица.
Официальная версия случившегося подвергается критике со стороны ряда свидетелей и исследователей трагедии.