13 Հունիս 2015 - 09:15 AMT
Մի խումբ հաքերներին հասանելի են դարձել ամերիկյան բանակի և հետախուզության աշխատակիցների անհատական տվյալները, հայտնում են մի շարք աղբյուրներ: Ըստ այդ աղբյուրների, տուժող կողմի տեղեկատվության համաձայն հետքերը տանում են Չինաստան:
Հաքերներին հաջողվել է գողանալ տեղեկությունները, որոնք վերաբերում են այսպես կոչված թիվ 86 ձևին: Այդ փաստաթղթում աշխատակիցները պետք է պատմեն իրենց հոգեկան հիվանդությունների, կախվածությունների, ձերբակալությունների և սնանկությունների մասին, եթե այդպիսիք կան: Ոճրագործները նաև ձեռք են բերել գերատեսչությունների աշխատակիցների կոնտակտները: Ամերիկյան կողմը մտավախություն ունի, որ հանցագործները կարող են այդ տվյալների միջոցով շանտաժի ենթարկել գերատեսչության աշխատակիցներին կամ նրանց ընտանիքների անդամներին:
Ավելի վաղ հաքերային հարձակման ենթարկվեցին ամերիկյան կառավարության տեղեկատվական բազաները: Առևանգվեցին ԱՄՆ շուրջ 4 մլն բնակիչների անհատական տվյալները, որոնց թվում կարող են լինել նաև դաշնային պաշտոնյաներ: Այդ տեղեկատվությունը վերաբերում է 1985 թվականից մինչև մեր օրերն ընկած ժամանակահատվածին և կարող է շատ բան պատմել պաշտոնաթող պետական ծառայողների մասին: Հարձակման համար ամերիկացի փորձագետները կասկածում են նաև Չինաստանին: Չինաստանի ներկայացուցիչներն, իրենց հերթին, ամեն կերպ ժխտում են նման մեղադրանքները:

13 Июнь 2015 - 08:57 AMT
Группа хакеров получила доступ к персональным данным сотрудников американской армии и разведки. Об этом сообщает ряд источников. Согласно источникам, по информации потерпевшей стороны, следы ведут в Китай.
Хакером удалось украсть сведения, относящиеся к так называемой форме №86. В ней сотрудники должны рассказать про свои душевные заболевания, зависимости, аресты и банкротства, если таковые имеются. Также злоумышленники получили контакты родственников работников ведомств. Американская сторона опасается, что преступники смогут шантажировать этим сотрудников ведомств или членов их семей.
Ранее хакерской атаке подверглись информационные базы американского правительства. Были похищены персональные данные 4 млн жителей США, среди которых могут быть и федеральные чиновники. Эта информация затрагивает временной период с 1985 года до наших дней и способна многое рассказать о госслужащих, ушедших в отставку. В атаке американские эксперты также подозревают Китай. Представители КНР, в свою очередь, всячески отрицают такие обвинения.