2014-ին աշխատանքային միգրանտները Ռուսաստանից տուն են ուղարկել 20,6 մլրդ դոլար դրամական փոխանցումների տեսքով: Այդ մասին ասվում է զեկույցում, որը հրապարակել է Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամը, հայտնում է ՄԱԿ նորությունների ծառայությունը:
Ինչպես նշում են հիմնադրամում, Ռուսաստանից փոխանցվող դրամական միջոցների ծավալը միլիոնավոր մարդկանց գոյատևումն է ապահովում աշխարհի տարբեր շրջաններում: Միջոցների կեսից ավելին փոխանցվում է Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Տաջիկստան և Ուկրաինա:
Մասնագետները նշում են նաև, որ միգրանտները կարող էին շատ ավելի մեծ գումարներ տուն ուղարկել, եթե նրանց հասանելի լինեին դրամական փոխանցումների ավելի մրցունակ շուկաներ: Դրամական միջոցների փոխանցման ամենաէժան ծառայություններն առաջարկում են ռուսական ձեռնարկությունները` միջինը նրանք գանձում են 2,4 տոկոս:
Ռուսաստանից Հայաստան մասնավոր դրամական փոխանցումները 2015-ի ապրիլին երկրի բանկային համակարգով ֆիզիկական անձանց անունով ոչ առևտրային նպատակով նվազել են 35 տոկոսով` 2014-ի ապրիլի համեմատ, կազմելով 70,4 մլն դոլար:
Ռուսաստանից փոխանցումների բաժինը մասնավոր փոխանցումների համախառն ծավալում հաշվետու շրջանում կազմել է 73,4 տոկոս:
ՌԴ-ից Հայաստան դրամական միջոցների արտահոսքը ապրիլին կազմել է 26,8 մլն դոլար` նվազելով 11,6 տոկոսով նախորդ տարվա նույն ժամանակահտվածի համեմատ:
Հայաստան կատարված դրամական փոխանցումները 2014 թ. նվազել են 7,5 տոկոսով` կազմելով 1,73 մլրդ դոլար կամ հանրապետության ՀՆԱ–ի 15,7 տոկոսը։ Նախորդ տարի գրանցված մասնավոր փոխանցումների նվազումը հիմնականում պայմանավորված էր ռուբլու արժեզրկման հետևանքով ռուսական դրամական փոխանցումների կրճատմամբ։ Ռուբլին 2014 թ.–ի սկզբից դոլարի նկատմամբ էժանացել էր ավելի քան 50 տոկոսով։
ԿԲ-ի գնահատականներով` ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումները 2015 թ.–ին կկրճատվեն 30 տոկոսով ($1 – 480,62 դրամ):

16 Июнь 2015 - 06:45 AMT
В 2014 году трудовые мигранты, проживающие в России, отправили домой $20,6 млрд в виде денежных переводов. Об этом сообщается в докладе, опубликованном Международным фондом развития сельского хозяйства, передает служба новостей ООН.
Как подчеркивают в фонде, объем переводимых из России денег обеспечивает средства к существованию миллионам людей в различных регионах мира. Более половины всех денег поступает в Армению, Азербайджан, Грузию, Казахстан, Киргизию, Таджикистан и Украину.
Специалисты также отмечают, что мигранты могли бы отправлять домой гораздо большие суммы, если бы располагали доступом к более конкурентным рынкам денежных переводов. Самые дешевые услуги по переводу денег предоставляют российские предприятия – в среднем они взимают плату в размере 2,4%.
Частные трансферты, поступившие в апреле 2015 года из России в Армению через банковскую систему страны на имя физических лиц в некоммерческих целях, снизились на 35% по сравнению с апрелем 2014 года и составили около 70,4 миллиона долларов.
Доля российских трансфертов в совокупном объеме частных переводов республики за отчетный период составила около 73,4%
Отток денежных средств в РФ из Армении в апреле составил 26,8 миллиона долларов, снизившись на 11,6% по сравнению с тем же периодом прошлого года.
Таким образом, чистый приток частных поступлений из России в Армению составил 54,4 миллиона долларов, снизившись на 40,2% по сравнению с апрелем 2014 года.
Согласно данным Центробанка, частные трансферты из России в Армению за 2014 год сократились на 10,7% до 1,4 миллиарда долларов (впервые с 2009 года).
По данным ЦБ, объем денежных переводов, поступивших в Армению в апреле 2015 года в республику, составил более 95,9 миллиона долларов денежных средств, снизившись на 28% по сравнению с апрелем 2014 года.