16 Հունիս 2015 - 08:34 AMT
Քրդերի Ինքնապաշտպանության ժողովրդական ջոկատները (YPG) հայտարարել են, որ հետ են մղել «Իսլամական պետության» գրոհայիններին ռազմավարական նշանակության սիրիական Թել Աբիադ քաղաքից, որը սահմանակից է Թուրքիային: Այդ մասին հունիսի 15-ին հայտնել է Reuters գործակալությունը:
Ավելի վաղ այդ մասին հայտնել էր Սիրիայի մարդու իրավունքների պաշտպանության կենտրոնը: Տեղեկատվությունը քաղաքի գրավման մասին հաստատել է Reuters-ի լուսանկարիչը, որը գտնվում էր իրադարձությունների վայրում: Բացի այդ, քրդերին, ըստ նախնական տվյալների, հաջողվել է փակել Թել Աբիադ-Ռաքքա ռազմավարության նշանակության մայրուղին:
Ըստ Al Mayadeen հեռուստաալիքի, քուրդ աշխարհազորայինները նաև գրավել են սահմանամերձ տերմինալը Սիրիայի տարածքում` փախուստի մատնելով ԻՊ գրոհայիններին; Այժմ իսլամիտսները հանձնվում են թուրք զինվորականներին: YPG մարտիկները շարժվում են դեպի խալիֆայության խորքը Կոբանիի ապաշրջափակումից հետո: Թել Աբիադը ռազմավարական նշանակություն ունի երկու կողմերի համար: Քրդերը, վերահսկելով քաղաքը, կարող են միավորել ուժերը Սիրիայում և Իրաքում: Թել Աբիադի անկումով ԻՊ ռազմավարական հենակետ Ռաքքան կտրվում է մատակարարման ուղիներից, հայտնում է Լենտա.ռու-ն:
ԱՄՆ-նում բարձր գնահատեցին քրդերի հաջողությունները: Թուրքիայի նախագահն իր հերթին մտահոգություն հայտնեց YPG առաջխաղացման վերաբերյալ` հայտարարելով, որ դա կարող է «հանգեցնել թուրքական սահմանների անվտանգությանը սպառնացող կառույցի ստեղծման»: Անկարան մտավախություն ունի, որ YPG շարքերում ԻՊ դեմ մարտնչող թուրքաբնակ քրդերը զենքը Թուրքիայի դեմ կուղղեն:

Курдские Отряды народной самообороны (YPG) заявили, что отбили у радикальной группировки «Исламское государство» (ИГ) стратегически важный сирийский город Тель-Абьяд, расположенный на границе с Турцией. Об этом сообщает в понедельник, 15 июня, Reuters.
Ранее о почти полном взятии города курдами, сообщил Сирийский центр мониторинга за соблюдением прав человека. Информацию о захвате города подтвердил фотограф Reuters, находящийся на месте событий. Кроме того, курдам, по предварительным данным, удалось перерезать стратегически важную трассу между Тель-Абьядом и Раккой — административным центром одноименной провинции.
По информации телеканала Al Mayadeen, курдские ополченцы также захватили пограничный терминал на сирийской территории, вынудив боевиков ИГ бежать в сторону границы. В настоящее время исламисты сдаются турецким военным.
YPG продвигаются вглубь территорий халифата с тех пор, как в январе была снята осада с Кобани. Тель-Абьяд имеет стратегическое значение для обеих сторон. Курды, контролируя этот город, смогут соединить свои силы в Сирии и Ираке. При сдаче Тель-Абьяда боевиками ИГ один из их стратегических командных пунктов — Ракка — окажется отрезанным от важного пути снабжения, передает Lenta.ru.
В США высоко оценили военные успехи курдов. В свою очередь президент Турции выразил обеспокоенность продвижением YPG, заявив, что оно может «привести к созданию некоей структуры, угрожающей безопасности турецких границ». Анкара опасается, что турецкие курды, сражающиеся в YPG против ИГ, обратят оружие против Турции.