16 Հունիս 2015 - 11:03 AMT
Ցուցահանդեսի մեկնարկից հետո արդեն հասցրել է ելույթ ունենալ 5 ընկերություն. PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է նրանց գլխավոր նորույթները:
Bethesda
Հրատարակչությունն այս տարի ուրախացրեց Fallout շարքի երկրպագուներին: Հետապոկալիպտիկ խաղի միլիոնավոր սիրահարները ոչ միայն կարողացան տեսնել սերիայի 4-րդ մասի լիարժեք խաղային թրեյլերը, այլ նաև իմացան թողարկման հստակ օրը` 2015-ի նոյեմբերի 10: Խաղը մշակելիս, որի սյուժեն սկսվում է միջուկային աշխարհի վերջից մեկ օր առաջ, հեղինակները հսկայական ծավալի աշխատանք են կատարել: Զենքի ավելի քան 700 տեսակ, որը կարելի է հավաքել այն մասերից, որոնք կորզվում են հայտնաբերված առարկաներից: Ստեղծագործական անսահման ազատություն, սեփական ապաստարան կառուցելու հնարավորություն և այլն:
Ստուդիան ներկայացրել է նաև լեգենդար Doom-ի շարունակությունը: Դա մռայլ, դաժան էքշըն է օրիգինալ խաղի լավագույն ավանդույթներով և առանց ավելորդությունների: Խաղը կթողարկվի 2016-ի գարնանը PC, PS4 և Xbox One-ի համար: Հեղինակները ցուցադրեցին Dishonored հիանալի խաղի երկրորդ մասը: Խաղի անոնսը պատահաբար հայտնվեց համացանցում շնորհանդեսից մեկ օր առաջ` սարքավորման թեստային հեռարձակման ժամանակ պատահաբար միացնելով ձայնը: Սիկվելում հարկ կլինի խաղալ ինչպես արական սեռի կերպարի համար, այնպես էլ աղջկա փոխարեն, ինչը շատ անսովոր է ու արտառոց:
Microsoft
Microsoft ընկերությունն այս տարի ոչ այնքան լավ վիճակում է հայտնվել իր գլխավոր մրցակից Sony-ի համեմատ: Xbox One-ի վաճառքների ցուցանիշներն ավելի համեստ են, իսկ մշակողներն ավելի հաճախ են ձգտում աշխատել առաջին հերթին ճապոնացի արտադրողի հետ: Ուստի թվային հսկան կոնֆերանսում ցույց տվեց լավագույնը: Առաջին աղմկահարույց շնորհանդեսը Halo 5: Guardians խաղին էր վերաբերում: Խաղը կհայտնվի վաճառքում 2015-ի հոկտեմբերի 27-ին: Ներկայացվել է նաև Recore բացառիկ խաղը, որը մշակում են Քեյձի Ինաֆունեն, որը Mega Man և Dead Rising-ի հեղինակն է, և Metroid Prime խաղաշարի ստեղծողները: Խաղը կթողարկվի 2016-ի գարնանը:
Xbox One և Xbox 360 սարքերը հետադարձ համատեղելիություն կունենան: Նախորդ սերնդի սարքի առաջին խաղերը հասանելի կդառնան բոլոր ցանկացողների համար արդեն 2015-ի ավարտին` խոսքը ինչպես սկավառակային, այնպես էլ թվային ռելիզների մասին է, այսինքն հարկ չի լինի խաղերը երկրորդ անգամ գնել նոր կոնսոլի համար: Ներկայացվել է Forza Motorsport հետապնդումների սիմուլյատորների շարքի նոր խաղը: ավելի քան 450 ավտոմեքենա, բազում մայրուղիներ, գերժամանակակից մուլտիփլեյեր, 1080р վայրկյանում 60 կադրի դեպքում: Խաղը կհայտնվի արդեն սեպտեմբերի 15-ին: Ներկայացվել է Xbox Game Preview ծառայությունը, որը Steam Early Access նմանությամբ թույլ կտա առանձին խաղեր խաղալ դրանց թողարկումից շատ առաջ: Rise of the Tomb Raider-ը Լարա Քրոֆթի մասին հայտնի շարքի շարունակությունն է: Խաղը նախատեսված է Xbox 360 և Xbox One-ի համար: Ռելիզը նախանշված է նոյեմբերի 10-ին: Microsoft-ը ցուցադրեց նաև համալրված իրականության Hololens ակնոցի հնարավորությունները: Gears of War խաղի ռիմեյքը Ultimate Edition ենթավերնագրով Xbox One-ի համար վաճառքի կհանվի օգոստոսի 25-ին: Այդ շարքի նոր խաղը կկոչվի ուղղակի Gears 4 և վաճառքում կհայտնվի 2016-ին վերջում:
Electronic Arts
Խոշորագույն ընկերություններից մեկը ներկայացրել է Mass Effect շարքի շարունակությունը Andromeda ենթավերնագրով: Վաճառքում դրանք կհայտնվեն 2016-ի ավարտին` տոներին մոտ: Ներկայացվել է նաև նոր Need for Speed-ը, որն ամեն կերպ փորձում է նմանվել անօրինական ավտովազքի մասին ժամանակակից երիտասարդական ֆիլմերին: Խաղը կթողարկվի 2015-ի նոյեմբերի 3-ին: EA-ն շարունակում է կենտրոնացնել ուշադրությունը մարզական սիմուլյատորների վրա. NBA LIVE 16-ը թույլ կտա սկանավորել և վիրտուալ տարածք փոխանցել օգտատերի դեմքը հատուկ բջջային հավելվածի միջոցով: FIFA 16 ֆուտբոլային խաղը բեմի վրա անձամբ ներկայացրեց բոլոր ժամանակների մեծագույն ֆուտբոլիստ Պելեն:
Ubisoft
Ubisoft ֆրանսիական հրատարկչությունը վերջին շրջանում կորցրել էր խաղացողների վստահությունը սեփական արատդրանքի անվերջ կրկնության և ցածր որակի համար: Այս անգամ ներկայացվեց South Park անիմացիոն սերիալի մոտիվներով ստեղծված դերերով խաղի շարունակությունը: Հրատարակչությունը ներկայացրեց նաև իր նոր նախագիծը` մռայլ միջնադարյան For Honor էքշընը: Anno 2205 տնտեսական ստրատեգիան կթողարկվի 2015-ի նոյեմբերի 3-ին: Խաղացողներն առաջին անգամ կկարողանան կառուցապատել ոչ միայն Երկիրը, այլ նաև Լուսինը: Ներկայացվել են նաև Rainbow Six: Siege (որի բետա վարկածը կթողարկվի արդեն 2015-ի սեպտեմբերի 24-ին) և Ghost Recon: Wildlands-ի տպավորիչ տեսանյութերը:
Sony
Ամենասպասվածը ճապոնական ընկերության ռելիզներն էին: Կոնֆերանսի առաջին խաղն, արդեն գրեթե ուրվական դարձած, The Last Guardian էր, որին երկրպագուները սպասում են արդեն մի քանի տարի: Խաղը կթողարկվի 2016-ին: Նոր Hitman-ը, որը վեց բացառիկ առաքելություն ունի PS4-ների համար, մյուսը` Street Fighter 5 ֆայթինգն է, որը մշակում է Capcom ստուդիան Sony-ի հետ համատեղ:
Գլխավորը` ներկայացվեց Final Fantasy VII-ի ռիմեյքը, որը ժամանակավորապես բացառապես PS4-ի համար կլինի նախատեսված: Ներկայացվեց նաև Call of Duty: Black Ops III խաղային պրոցեսը, որը կարելի է խաղալ ընկերների հետ միասին: 2015-ի նոյեմբերի 6-ին խաղը կհայտնվի վաճառքում: Բետա-տարբերակը կհայտնվի օգոստոսին: Վերջապես, Sony-ն ներկայացրեց Project Morpheus VR-ը, որը մտահղացված էր, որպես ճապոնական արտադրողի պատասխանը վիրտուալ իրականության Oculus Rift սաղավարտին: Գաջեթը կհայտնվի շուկայում 2016-ին առաջին կեսին և կարժենա «ընդամենը մի քանի հարյուր դոլար»: Իսկ դա միանգամայն համապատասխանում է նախորդող լուրերին այն մասին, որ սաղավարտը կհայտնվի վաճառքում 2016-ի 2-րդ եռամսյակում և կարժենա մոտ 400 դոլար:
Սաղավարտում տեղադրվել է 5,7-դյույմանոց OLED-դիսփլեյ 1920×1080 պիկսել թողունակությամբ: Սարքը թույլ կտա արտացոլել մինչև 120 կադր վայրկյանում և համալրված է 9 լուսադիոդներով, որոնք տեղադրված են Morpheus VR պարամետրով:

С начала выставки уже успели выступить пять компаний: PanARMENIAN.Net представляет их главные новинки.
Bethesda
Издательство в этом году обрадовало поклонников серии Fallout. Миллионы любителей постапокалиптической ролевой игры не только смогли увидеть полноценный игровой трейлер четвертой части серии, но и узнали точную дату релиза: 10 ноября 2015 года. Во время разработки игры, сюжет которой начинается за день до начала ядерного конца света, создателями был проделан колоссальный объем работы. Более 700 модификаций оружия, которые можно собрать из деталей, вытащенных из найденных предметов. Невероятная свобода творчества, возможность строительства собственного убежища и так далее.
Студия представила также продолжение легендарного шутера Doom. Это мрачный и жестокий экшен в лучших традициях оригинальной игры и без излишеств. Игра выйдет весной 2016 года для PC, PS4 и Xbox One. Разработчики продемонстрировали вторую часть прекрасной игры Dishonored. Ее анонс нечаянно слили в Сеть за день до презентации, случайно включив звук в тестовой трансляции при проверке оборудования. В сиквеле предстоит играть как за мужского персонажа, так и за девушку, что очень необычно и непривычно.
Microsoft
Компания Microsoft в этом году оказалась не в самом удачном положении по отношению к своему главному конкуренту в лице Sony. Продажи игровой консоли Xbox One скромнее, а разработчики чаще стремятся работать прежде всего с японским издателем. Поэтому цифровой гигант показал на конференции все самое лучшее. Первым шумным релизом стала игра Halo 5: Guardians. Игра поступит в продажу 27 октября 2015 года.Была представлена эксклюзивная игра Recore, которую разрабатывают Кейдзи Инафуне – создатель серий Mega Man и Dead Rising и создатели серии игр Metroid Prime. Игра выйдет весной 2016.
Появится обратная совместимость между консолями Xbox One и Xbox 360. Первые игры приставки предыдущего поколения станут доступны всем желающим уже в конце 2015 года – речь идет как о дисковых, так и о цифровых релизах, то есть игры не придется покупать во второй раз для новой консоли. Была представлена новая игра серии гоночных симуляторов Forza Motorsport. Более 450 автомобилей, большое количество трасс, продвинутый мультиплеер, 1080р при 60 кадрах в секунду. Игра появится уже 15 сентября. Анонсирован сервис Xbox Game Preview, который подобно Steam Early Access позволит играть в отдельные игры задолго до их выхода. Rise of the Tomb Raider – продолжение популярной серии про Лару Крофт. Игра является временным эксклюзивом Xbox 360 и Xbox One. Релиз – 10 ноября. Microsoft продемонстрировала также возможностями очков дополненной реальности Hololens.Ремейк игры Gears of War с подзаголовком Ultimate Edition для Xbox One поступит в продажу 25 августа. Новая же игра серии будет называться просто Gears 4, в продажу она поступит в конце 2016 года.
Electronic Arts
Одно из крупнейших издательств представило продолжение серии Mass Effect с подзаголовком Andromeda. В продажу она поступит ближе к праздникам в конце 2016 года. Представили также новую Need for Speed, которая всеми силами старается походить на современные молодежные фильмы про подпольные гонки. Игра выйдет 3 ноября 2015 года. EA продолжает концентрировать внимание на спортивных симуляторах: NBA LIVE 16 позволит отсканировать и перенести в виртуальное пространство лицо пользователя при помощи особого мобильного приложения. Футбольный симулятор FIFA 16 на сцене зрителям лично представил величайший футболист всех времен – Пеле.
Ubisoft
Французское издательство Ubisoft в последнее время потеряло доверие игроков из-за постоянного повторения собственной продукции и их низкого качества. На этот раз было представлено продолжение ролевой игры по мотивам анимационного сериала South Park. Издательство представило также свой новый проект – мрачный средневековый экшен For Honor. Экономическая стратегия Anno 2205 выйдет 3 ноября 2015 года. Игроки впервые смогут застраивать не только Землю, но и Луну. Были представлены также впечатляющие видео игр Rainbow Six: Siege (бета-версия которой начинается уже 24 сентября 2015 года) и Ghost Recon: Wildlands.
Sony
Самыми ожидаемыми оказались релизы от японской компании. Первая игра конференции – это уже практически ставшая призраком The Last Guardian, которую геймеры ждали много лет. Игра выйдет в 2016 году. Новый Hitman, в котором шесть эксклюзивных миссий для обладателей PS4. Другой эксклюзив для приставки – файтинг Street Fighter 5, которая разрабатывается студией Capcom совместно с Sony.
Самое главное – был анонсирован ремейк игры Final Fantasy VII, который будет временным эксклюзивом PS4. Был представлен игровой процесс Call of Duty: Black Ops III. Игру можно проходить в кооперативе с друзьями. 6 ноября 2015 года игра поступит в продажу. Бета-версия появится в августе. Наконец, компания Sony представила Project Morpheus VR, который задумывается в качестве ответа японского производителя на шлем виртуальной реальности Oculus Rift. Гаджет появится на рынке в первой половине 2016 года и обойдется пользователям всего лишь в «несколько сотен долларов». А это вполне соответствует предыдущим слухам, согласно которым шлем появится в продаже во 2 квартале 2016 года и будет стоить порядка 400 долларов.
В шлеме установлен 5,7-дюймовый OLED-дисплей с разрешением 1920×1080 пикселей. Устройство позволяет отображать до 120 кадров в секунду и комплектуется 9 светодиодами, расположенными по периметру Morpheus VR.