Եգիպտոսի քրեական դատարանը վերջնական դատավճիռ է կայացրել նախկին նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիի գործով: Իսլամիստական ուղղվածության քաղաքական գործիչը դատապարտվեց մահապատժի` Մուրսիին կախաղան կհանեն: Դատավճիռը վերաբերում է 2011-ի հունվարին բանտից փախուստի մեղադրանքին:
Դատավճռի հրապարակումը հեռարձակվել է պետական հեռուստատեսության ուղիղ եթերով: Պաշտպանությունը հայտարարել է դատավճիռը բողոքարկելու մտադրության մասին:
Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, մահապատժի են դատապարտվել նաև «Մահմեդական եղբայրների» հոգևոր առաջնորդ Մուհամմեդ Բադիան և խմբավորման ևս 13 անդամ: Այժմ նրանք փախուստի մեջ են:
Հունիսի 16-ի առավոտյան դատարանը դատապարտեց Մուրսիին և ևս 17 իսլամիստի ցմահ բանտարկության (համապատասխնում է բանտարկության 25 տարվան) լրտեսության համար:
«Մահմեդական եղբայրների» մյուս 3 առաջնորդների` Հայրաթ էլ Շաթերի, Մոհամմեդ էլ Բելթագիի և Ահմեդ Աբդեաթիի մասով, դատարանը հաստատեց պետական դավաճանության և լրտեսության համար մահապատիժները, հայտնում է Ռոսբալտը:
Մայիսի 16-ին Եգիպտոսի նախկին նահագահ Մուհամմեդ Մուրսին մահապատժի դատապարտվեց: Կահիրեի քրեական դատարանը հրապարակել է նրա և «Մահմեդական եղբայրների» առաջնորդների դատավճիռը երկու գործով` պետական դավաճանության և հօգուտ օտարերկրյա պետության լրտեսության, ինչպես նաև 2011-ի հունվարյան հեղափոխության օրերին բանտից «Մահմեդական եղբայրների» զանգվածային փախուստի վերաբերյալ:
Ըստ առկա տեղեկատվության, «Մահմեդական եղբայրներ» շարժումն այժմ քննում է Եգիպտոսի քաղաքացիությունից Մուրսիի հրաժարվելու հնարավորությունը` մահապատժից խուսափելու համար: Այդ դեպքում պետության նախկին ղեկավարը կարող է արտաքսվել երկրից վերջերս Եգիպտոսում ընդունված օրենքի հիման վրա, որը նախատեսում է նման ընթացակարգ: Նման իրավիճակ եղավ օրերս շարժման ակտիվիստներից մեկի` Մուհամմեդ Սուլթանի դեպքում, որը ցմահ ազատազրկման է դատապարտված: Եգիպտոսի քաղաքացիությունից հրաժարվելուց հետո նա արտաքսվեց ԱՄՆ-ից, քանի որ ուներ այդ երկրի անձնագիրն ու ԱՄՆ իշխանությունները համաձայնվեցին ընդունել նրան:
Ըստ վերլուծաբանների, Մուրսիին բարդ կլինի ամերիկյան անձնագիր ստանալ, սակայն, ըստ որոշ տվյալների, նա միանգամայն կարող է հավակնել Թուրքիայի քաղաքացիությանը: Շարժման մասնակիցները մտավախություն ունեն, որ Եգիպտոսի ղեկավարությունը կխոչընդոտի իրադարձությունների նման զարգացումներին նույնիսկ Արևմուտքի կողմից ճնշման առկայության դեպքում: Բացի այդ, ի տարբերություն Սուլթանի, Մուրսիին մահապատիժ է սպառնում, ինչը ևս կարող է իր ճշգրտումները մտցնել իրավիճակում

Уголовный суд Египта вынес окончательный вердикт в отношении бывшего президента Мухаммеда Мурси. Политик исламистского толка был приговорен к смертной казни через повешение. Приговор связан с обвинением в побеге из тюрьмы в январе 2011 года.
Оглашение решения суда транслировалось в прямом эфире государственного телевидения. Защита экс-президента заявила о намерении обжаловать приговор.
Как передает Reuters, высшую меру наказания также получил духовный лидер «Братьев-мусульман» Мухаммед Бадиа. К высшей мере наказания также заочно приговорены еще 13 членов группировки. В настоящее время они находятся в бегах.
Утром 16 июня суд приговорил Мурси, Бадиа и еще 17 исламистов к пожизненному сроку (соответствует 25 годам тюрьмы) за шпионаж в пользу иностранного государства.
Троим другим лидерам «Братьев-мусульман» Хайрату эль-Шатеру, Мохамеду эль-Бельтаги и Ахмеду Абделати суд подтвердил смертные приговоры по делу о госизмене и шпионаже, передает Росбалт.
Суд в Каире 16 мая вынес предварительный смертный приговор экс-президенту Мурси и другим подозреваемым по делу о бегстве из тюрем в дни массовых народных волнений начала 2011 года. Согласно действующей в Египте процедуре, дела осужденных, которым грозит смертная казнь, были переданы верховному муфтию страны для изучения на соответствие принципам исламского права.
Позже сообщалось, что Мурси может отказаться от гражданства Египта и получить гражданство третьей страны, чтобы, согласно египетскому законодательству, избежать казни.
По имеющейся информации, движение «Братья-мусульмане» в настоящее время изучает возможность отказа Мурси от египетского гражданства, чтобы избежать казни, и депортации экс-главы государства из страны на основании недавно принятого в Египте закона, предусматривающего подобную процедуру. Аналогичная ситуация на днях произошла с одним из активистов движения — Мухаммедом Султаном, отбывавшим пожизненный срок. После отказа от гражданства Египта он был депортирован в США, так как располагал паспортом этой страны и американские власти согласились принять его.
По мнению аналитиков, Мурси будет сложно получить американский паспорт, однако, по некоторым данным, он вполне может рассчитывать на гражданство Турции. При этом в движении опасаются, что руководство Египта будет препятствовать подобному развитию событий даже в случае давления со стороны Запада. Кроме того, в отличие от Султана, Мурси грозит смертная казнь, что также может внести свои коррективы в ситуацию.