Հայաստանի քաղաքացիների պարտադիր կենսաթոշակային վճարները կվերադարձվեն մինչև 2015-ի հուլիսի 1-ը: Այդ մասին Ազգային ժողովում ասել է սոցապ նախարար Արտեմ Ասատրյանը։
«Ըստ օրենքի` այն անձանց գումարները, ովքեր դիմել են պարտադիր վճարները վերադարձնելու համար (մոտ 62.000 մարդ), կփոխանցվեն այն հաշվեհամարներին, որոնց վրա փոխանցվում են նրանց աշխատավարձերը։ Այս ընթացքում Դեպոզիտարիան աշխատանք է իրականացրել այդ հաշվեհամարները ճշտելու ուղղությամբ», – տեղեկացրել է նախարարը, մեջբերում է ԱՌԿԱ-ն։
Հայաստանում պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասնակիցները հնարավորություն ունեին մինչև 2014-ի հուլիսի 1–ը համակարգից հրաժարվելու մասին դիմում ներկայացնել, իսկ սեպտեմբերի 1–ից մինչև դեկտեմբերի 25–ն ընկած ժամանակահատվածում` դիմել իրականացրած պարտադիր վճարները վերադարձնելու համար։
Նրա խոսքով` փոխանցումները կիրականացվեն մինչև հուլիսի 1-ը, այդ թվում` հաշվի առնելով անցած ժամանակահատվածում հաշվարկված տոկոսները։
Նախատեսվում էր, որ բոլոր վճարները կվերադարձվեն համակարգի մասնակիցներին 2015–ի հունվարի 1–ից մինչև հուլիսի 1–ն ընկած ժամանակահատվածում։ Ըստ օրենքի` պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը պետք է ուժի մեջ մտներ 2014–ի հունվարի 1–ից՝ 1974 թվականի հունվարի 1–ից հետո ծնված բոլոր քաղաքացիների համար։
Սակայն հասարակական բողոքների ճնշման ներքո Սահմանադրական դատարանը նախ որոշեց, որ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքը չի համապատասխանում Սահմանադրությանը, իսկ դրա մի շարք դրույթներ անվավեր են, հետո էլ խորհրդարանն ընդունեց օրենսդրական փոփոխություններ, ըստ որոնց` մինչև հուլիսի 1–ը պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը գործում է պետական կազմակերպությունների աշխատակիցների համար։
Մասնավոր հատվածի համար համակարգը սկզբում ներդրվում է կամավոր կարգով և գործում 3 տարի, իսկ ժամկետը լրանալուց հետո պարտադիր բաղադրիչը տարածվում է նաև նրանց վրա:

16 Июнь 2015 - 15:29 AMT
Возврат обязательных пенсионных отчислений гражданам Армении будет осуществлен до 1 июля 2015 года, сказал министр труда и по социальным вопросам Артем Асатрян, выступая в Национальном Собрании 16 июня.
«Согласно закону, все деньги лиц, которые обратились за возвратом обязательных отчислений – это около 62 тыс. человек, будут переведены на счета, куда перечисляются их зарплаты. За прошедшее время со стороны Депозитария была проведена работа по уточнению этих счетов», – заявил министр.
По его словам, переводы будут сделаны до 1 июля, в том числе с учетом начисленных процентов за прошедшее время, сообщает АРКА.
Участники обязательной накопительной пенсионной системы в Армении могли подать заявление об отказе в участии в ней до 1-го июля 2014 года, а в период с 1-го сентября по 25 декабря 2014 года могли обратиться за возвратом осуществленных обязательных отчислений.
Планируется, что все отчисления будут возвращены участникам системы в период с 1 января по 1 июля 2015 года. По закону, действие обязательной накопительной пенсионной системы должно было вступить в силу с 1 января 2014 года для всех граждан, родившихся после 1 января 1974 года.
Однако под давлением общественных протестов, сначала Конституционный суд принял постановление о признании не соответствующими Конституции и недействительными ряда положений закона «О накопительных пенсиях», а затем парламент принял законодательные поправки, согласно которым с 1-го июля обязательная накопительная пенсионная система действует для сотрудников государственных организаций.
Для частного сектора система внедряется сначала в добровольном порядке и действует в течение трех лет, а по истечении этого срока обязательный компонент распространится и на них.