17 Հունիս 2015 - 07:52 AMT
Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Առինչը հունիսի 16-ին հայտարարել է, թե «էթնիկ զտումների նշաններ է տեսնում Սիրիայի հյուսիսում ինչպես քուրդ աշխարհազորայինների, այնպես էլ «Իսլամական պետության» գործողություններում»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ քուրդ աշխարհազորայինների ջոկատները, որոնք Սիրիայում պայքարում են ԻՊ գրոհայինների դեմ, գրավել են Թել Աբիադ քաղաքը երկրի հյուսիսում: Աշխարհազորայիններին հաջողվել է գրավել Թել Աբիադ-Ռաքքա մայրուղին Թուրքիայի սահմանի մոտ, որը ռազմավարական նշանակություն ունի: Բախումների հետևանքով ավելի քան 13 հազար մարդ ստիպված է եղել լքել տներն ու ապաստան գտնել Թուրքիայում:
Ըստ Al Mayadeen հեռուստաալիքի, քուրդ աշխարհազորայինները նաև գրավել են սահմանամերձ տերմինալը Սիրիայի տարածքում` փախուստի մատնելով ԻՊ գրոհայիններին: Թել Աբիադը ռազմավարական նշանակություն ունի երկու կողմերի համար: Քրդերը, վերահսկելով քաղաքը, կարող են միավորել ուժերը Սիրիայում և Իրաքում: Թել Աբիադի անկումով ԻՊ ռազմավարական հենակետ Ռաքքան կտրվում է մատակարարման ուղիներից:
«Մենք որոշ նշաններ ենք տեսնում, որոնք վկայում են էթնիկ զտումների մասին»,-մեջբերում է «Ռոյթերս» գործակալությունն Առինչի խոսքերը: Նա հավելել է, որ Թուրքիայի իշխանությունները նաև կասկածում են, որ «կռվող կողմերի գործողություններն ուղղված են «նոր տարրերի ներմուծմանը» հակամարտություն, ինչպես նաև միտված են շրջանների միավորմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործկալությունը:
Այսօր քրդերը երկու շրջան են վերահսկում Սիրիայի հյուսիսում: Թել Աբիադի գրավումը նշանակում է, որ այժմ քուրդ աշխարհազորայինների հսկողության տակ է գտնվում թուրք-սիրիական սահմանի 400-կիլոմետրանոց հատվածը: Հենց այդ հատվածով են երկրի տարածք անցնում ԻՊ շարքերը համալրել ցանկացող օտարերկրացիները, հայտնում է գործակալութունը:
Ըստ գործկալության, Թուրքիան մտահոգված է քրդերի վերջին հաջողություններով Սիրիայում և մտավախություն ունի, որ դա կարող է անջատողական տրամադրություններ հրահրել թուրքաբնակ քրդերի շրջանում: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողնը արդեն դեմ է արտահայտվել արաբների ու թուրքմենների բռնի տեղահանությանը, որն, ըստ նրա, տեղի է ունոցել քրդերի կողմից մի շարք տարածքներ գրավելու արդյունքում:

Вице-премьер Турции Бюлент Арынч заявил, что видит признаки этнических чисток в действиях, как курдских ополченцев, так и радикалов «Исламского государства» (ИГ) в ходе боев на севере Сирии.
Ранее сообщалось, что отряды курдского ополчения, ведущие в Сирии борьбу с боевиками ИГ, полностью отбили у исламистов город Тель-Абьяд на севере страны. Ополченцам удалось овладеть стратегически важной трассой между расположенным на турецкой границе Тель-Абьядом и Раккой — административным центром одноименной провинции. В результате столкновений более 13 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома и укрыться на территории Турции.
«Мы видим некоторые признаки, которые говорят об этнических чистках», — цитирует агентство Рейтер заявление Арынча. Вице-премьер добавил, что турецкие власти также подозревают, что действия воюющих сторон направлены на «введение новых элементов» в противостояние, а также на объединение округов, передает РИА Новости.
Как сообщает агентство, сегодня курды контролируют два округа на севере Сирии. Взятие Тель-Абьяда означает, что под контролем курдских ополченцев теперь находится отрезок сирийско-турецкой границы протяженностью 400 километров. Именно через этот отрезок границы на территорию страны проникают иностранцы, желающие вступить в ряды ИГ.
По информации агентства, Турция выражает обеспокоенность последними успехами курдов в Сирии и опасается, что это может спровоцировать сепаратистские настроения среди турецкого курдского населения. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган уже высказывался против насильственного перемещения арабов и туркмен, которое, по его словам, произошло после захвата ряда территорий курдскими ополченцами.