Թուրքիայի 9-րդ նախագահ Սուլեյման Դեմիրելը մահացել է Անկարայի հիվանդանոցում 91 տարեկան հասակում, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը Անատոլիական գործակալության վրա հղումով:
Քաղաքական գործիչն արդեն մոտ մեկ ամիս է հիվանդանոցում էր, որտեղ շնչուղիների բորբոքման հետ կապված բուժում էր անցնում: Հուլիսի 16-ին նրա վիճակը կտրուկ վատթարացավ, նա վախճանվեց տեղի ժամանակով ժամը 02:45-ին:
Սուլեյման Դեմիրելը 5 անգամ Թուրքիայի վարչապետ է նշանակվել 1965-1993 թթ.: Իսկ 1993-2000 թ. զբաղեցրել է նախագահի պաշտոնը:
Դեմիրելի օրոք ակտիվ զարգացում ստացան ռազմական և ռամատեխնիկական կապերը Ռուսաստանի հետ: Դրանք նոր խթան ստացան 1992 թ. մայիսի 25-ին Մոսկվա կատարած նրա այցից հետո, երբ համաձայնություն ձեռք բերվեց ՌԴ կողմից Թուրքիային մոտ 300 մլն դոլարի զենք ու ռազմատեխնիկա վաճառելու մասին: 1993 թվականից Թուրքիայի հետ պայմանագիր կնքվեց ավելի քան 250 մլն դոլարի զենքի ու սպառազինության առաքումների մասին:
Ինչպես նշում են թուրք մեկնաբանները, Դեմիրելը մեծ հեղինակություն էր վայելում երկրում: Նա հայտնի է տնտեսական բարեփոխումներով, որոնք թույլ տվեցին Թուրքիայի ինդուստրիալիզացիայի ուղին բռնել: Շատերը Թուրքիայում նրան «փրկիչ հայր են» համարում:

Девятый президент Турции Сулейман Демирель скончался в больнице Анкары на 91 году жизни. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на Анатолийское агентство.
С середины мая политик находился в столичной больнице, где проходил лечение в связи с воспалением дыхательных путей. 16 июня его состояние резко ухудшилось. Он скончался в 02:45 по местному времени.
Сулейман Демирель пять раз назначался премьер-министром Турции в период с 1965 по 1993 год. Он занимал пост президента страны с 1993 по 2000 год.
При Демиреле начали активно развиваться военные и военно-технические связи между Россией и Турцией. Они получили новый импульс после его визита в Москву 25 мая 1992 года, когда было достигнуто соглашение о продаже Россией Турции вооружения и боевой техники на сумму примерно 300 млн долларов. С 1993 года с Турцией были подписаны контракты на поставки оружия на сумму более 250 млн долларов.
Как отмечают турецкие обозреватели, Демирель пользовался в стране большим авторитетом. Он известен рядом экономических реформ, которые позволили Турции встать на путь индустриализации. Многие в республике называли его «отцом-спасителем».