Երբ 2014-ին Microsoft կորպորացիան ձեռք բերեց ֆիննական Nokia 5,4 միլիարդ դոլարով, Nokia-ի նախկին ղեկավար Սթիվեն Էլոպը դարձավ ամերիկյան հսկայի փոխնախագահը սարքերի գծով: Այժմ Էլոպը հայտարարել է, որ հեռանում է Microsoft-ից: Նրա հետ միասին հեռանալու մասին են հայտարարել նաև բիզնես որոշումների գծով փոխնախագահ Կիլիլ Տատարինովը և ռազմավարության գծով փոխնախագահ Էրիկ Ռուդերը:
Microsoft-ում Էլոպը պատասխանատու էր Lumia սարքերի համար: Նրան նաև համարում էին Microsoft-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնի գլխավոր հավակնորդը 2013-ին Սթիվ Բալմերի հեռանալուց հետո, սակայն այդ պաշտոնը զբաղեցրեց Սառաիե Նադելլան:
Կադրային փոփոխությունները կապված են ընկերության նոր ռազմավարության հետ: Microsoft-ը կենտրոնանալու է 3 առանցքային ուղղությունների վրա` բիզնեսի գործիքների և արդյունավետության բարձրացման, ամպային հարթակների և անհատական համակարգիչների:
Վերակառուցման շրջանակում փոխնախագահ Թերրի Մայերսոնը կգլխավորի Windows and Devices Group նոր թիմը, որը զբաղվելու է Windows համակարգով և դրանով կառավարվող սարքերով: Բաժանմունքը ձևավորվել է երկու թիմից` Operating Systems Group և Microsoft Devices Group:
Բացի այդ, Մարկ Փենը, որը հայտնի է Scroogled հակասական ընկերությամբ, որն ուղղված էր Google-ի դեմ, նույնպես հեռանում է Microsoft-ից ուղիղ ներդրումների հիմնադրամի ստեղծման համար: Ինչպես հայտնում է The Verge-ը, այլ վարկածով, նա կարող է միանալ ԱՄՆ նախագահի թեկնածուներից մեկի թիմին:

18 Июнь 2015 - 07:15 AMT
После того, как корпорация Microsoft приобрела финскую Nokia в 2014 году за 5,4 миллиардов долларов, Стивен Элоп – бывший руководитель Nokia, стал вице-президентом по устройствам американского гиганта. Теперь же Элоп заявил о том, что покидает Microsoft. Вместе с ним об уходе объявили исполнительный вице-президент по бизнес-решениям Кирилл Татаринов и исполнительный вице-президент по стратегии Эрик Руддер.
В Microsoft Элоп отвечал за устройства Lumia. Его также называли главным претендентом на пост гендиректора Microsoft после ухода Стива Балмера в 2013 году, однако пост главного директора софт-гиганта достался Сатье Наделла.
Кадровые изменения связаны с новой стратегией компании. Microsoft сфокусируется на трех ключевых направлениях: инструментах для бизнеса и повышении продуктивности, облачных платформах и персональных компьютерах.
В рамках реорганизации вице-президент Терри Майерсон возглавит новую команду Windows and Devices Group, которая будет заниматься операционной системой Windows и устройствами под ее управлением. Подразделение сформировалось из двух существующих команд Operating Systems Group и Microsoft Devices Group.
Кроме того, Марк Пенн, известный по противоречивой кампании Scroogled, направленной против Google, также уходит из Microsoft для создания фонда прямых инвестиций. Как сообщает The Verge, по другой версии, он может присоединиться к команде одного из кандидатов в президенты США.