19 Հունիս 2015 - 08:53 AMT
Ֆիննական Nokia ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռաջիվ Սուրին հայտարարել է, որ ընկերությունը մտադիր է 2016 թվականից վերսկսել հեռախոսների մշակումը` Microsoft-ի հետ համապատասխան համաձայնագիր կնքելով:
Դեռ 2015-ի ապրիլին տեղեկատվություն հայտնվեց այն մասին, որ Nokia-ն մտադիր է վերադառնալ սմարթֆոնների շուկա 2016-ին: Սակայն ընկերության ներկայացուցիչները շուտով հերքեցին հաղորդագրությունը: Nokia-ի բջջային բիզնեսը 2013-ին 5,4 մլրդ եվրոյով գնեց Microsoft ընկերությունը: Ըստ գործարքի, ֆիննական ընկերությանն արգելվեց օգտագործել Nokia բրենդը մինչև 2016-ի չորրորդ եռամսյակը: Microsoft-ն իր հերթին արդեն սկսել է հրաժարվել Nokia բրենդից Lumia սմարթֆոնների իր հիմնական շարքում, սակայն մինչ օրս օգտագործում է այն հեռախոսներում:
«Մենք համապատասխան գործընկերներ կփնտրենք: Microsoft-ը բջջային հեռախոսներ է արտադրում: Մենք ուղղակի կմշակենք դրանք, իսկ հետո կվաճառենք բրենդի արտոնագիրը»,-ասել է Սուրիվը:
Nokia-ն ֆիննական անդրազգային ընկերություն է, որը զբաղվում է բջջային, ֆիքսված և IP-ցանցերի համար հեռահաղորդակցային սարքավորումների արտադրությամբ, ինչպես նաև HERE ծառայության մշակմամբ: Nokia-ի բաժնետոմսերը տեղաբաշխված են Նյու Յորքի, Ֆրանկֆուրտի և Հելսինկիի ֆոնդային բորսաներում: 2011-2012 թթ. Nokia-ն սկսեց գործակցել Microsoft-ի հետ, գործնականում հրաժարվելով Symbian սեփական օպերացիոն համակարգից ու MeeGo համակարգի զարգացումից` անցնելով Windows Phone-ի հարթակ: 2013-ի աշնանն ընկերությունը վաճառեց իր բջջային բիզնեսը Microsoft-ին 5,44 մլրդ եվրոյով:

19 Июнь 2015 - 08:21 AMT
Генеральный директор финской компании Nokia Раджив Сури заявил, что компания планирует возобновить разработку телефонов с 2016 года после подписания соответствующего соглашения с Microsoft.
Еще в апреле 2015 года появилась информация о том, что Nokia планирует вернутся на рынок смартфонов в 2016 году. Однако представители компании вскоре опровергли сообщение. Мобильный бизнес Nokia был приобретен компанией Microsoft в 2013 году за 5,4 миллиардов евро. Согласно сделке, финской компании было запрещено использовать бренд Nokia на телефонах до четвертого квартала 2016 года. В свою очередь, Microsoft уже начала отказываться от бренда Nokia в своей основной линейке смартфонов Lumia, однако до сих пор использует его на телефонах.
«Мы будем искать подходящих партнеров. Microsoft делает мобильные телефоны. Мы просто будем разрабатывать их, а затем продавать лицензии на бренд», – рассказал Сурив.
Nokia – финская транснациональная компания, производитель телекоммуникационного оборудования для мобильных, фиксированных, широкополосных и IP-сетей, разработчик картографического сервиса here.com, бывший производитель смартфонов и мобильных телефонов. В 2011—2012 годах Nokia начала активно сотрудничать с американским гигантом Microsoft, по сути отказавшись от поддержки своей собственной операционной системы для мобильных устройств Symbian и развития операционной системы MeeGo, перейдя на платформу Windows Phone. Осенью 2013 года Nokia объявила о продаже своего мобильного бизнеса Microsoft за 5,44 млрд евро.