ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը Հունաստանի շրջակա միջավայրի, էներգետիկայի և արտադրական բարեփոխումների նախարար Պանայոտիս Լաֆազանիսը հունիսի 19-ին հուշագիր են ստորագրել «Թուրքական հոսք» գազամուղի շարունակության կառուցման և շահագործման մասին:
«Հուշագրի ստորագրումը հաստատում է տևական աշխատանքը, որ մենք կատարել ենք, գազամուղը Հունաստանի տարածքով տանելու համար, որը կայունացնող դեր կունենա տարածաշրջանում: Նախագծի իրականացումն ուղղված չէ որևէ մեկի դեմ, այլ հակառակը, կմիավորի բոլոր շրջանները, որոնցով անցնելու է»,-ասել է Պանայոտիս Լաֆազանիսը Նովակի հետ հանդիպմանը, որը նախորդել է փաստաթղթի ստորագրմանը:
Նովակն իր հերթին հայտարարել է, որ ուրախ է առաջ շարժվելու հնարավորությանը էներգետիկայի ոլորտում ծրագրերի առումով, և նշել է, որ հուշագրի ստորագրմամբ ՌԴ և Հունաստանի գործակցությունը «նոր որակ է ստանում», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Հուշագիրը նախատեսում է համատեղ նախագծային ընկերության ստեղծում 50/50 մասնաբաժնով գազամուղի կառուցման համար, հայտարարել է Նովակը:
Ըստ նրա, ՌԴ և Հունաստանի էներգետիկայի նախարարությունները բարենպաստ պայմաններ կստեղծեն նախագծի իրականացման համար: «Կմշակվի տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը, ռուսական կողմը կաջակցի ֆինանսավորման ներգրավմանը: Ենթակառուցվածքների և գազի առաքումների ընդհանուր ծավալը կկազմի 47 մլրդ խմ: Սրանք այն պարամետրերն են, որոնք և ծրագրված էին»,-ասել է Նովակը:
Նա հավելել է, որ Հունաստանի տարածքում կկառաուցվեն համապատասխան ենթակառուցվածքներ, հունական կողմը կստանա լրացուցիչ հնարավորություններ, կապված նոր աշխատատեղերի ստեղծման տարանցման համար ստացվող եկամուտների տեսքով: «Համարենք, որ սա արդեն նախագծի իրականացման սկիզբն է»,-ասել է ռուս նախարարը:
Նոր գազամուղն այլընտրանքային է Ռուսաստանի համար իր գազը Արևմուտք հասնցելու համար` շրջանցելով Ուկրաինան: Այնուամենայնիվ, Ռուսաստանը մինչ օրս պաշտոնական միջկառավարական համաձայնագիր չի ստորագրել Թուրքիայի հետ: ԶԼՄ-ները նման ձգձգումների պատճառ են համարում փակուղային վիճակը ռուսական գազի գնի մասին բանակցություններում:
1100 կմ երկարությամբ գազատարը թուրք-հունական սահման կհասցնի մինչեւ 47 մլրդ խմ գազ «Թուրքական հոսքը» պետք է Հունաստանից անցնի Սերբիա, որտեղից էլ եվրոպական երկրներ։ Ինչ վերաբերում է եվրոպական երկրներին, ապա մինչ այժմ «Թուրքական հոսքով» հետաքրքվածություն է ցուցաբերել միայն Ավստրիան։
Նովակը հայտնել է նաև, որ Ռուսաստանն ու Հունաստանը կստորագրեն ճանապարհային քարտեզը Հունաստանի տարածքով «Թուրքական հոսքի» մասով: «Այսօր կստորագրենք, լրամշակում ենք իրավաբանական նրբությունները»,-ասել է Նովակը:

Глава Минэнерго РФ Александр Новак и министр производственной реформы, окружающей среды и энергетики Греции Панайотис Лафазанис подписали 19 июня меморандум о сотрудничестве по строительству и эксплуатации газопровода в продолжение «Турецкого потока».
«Подписанием меморандума подтверждаем многомесячную работу, которую мы вели, чтобы провести газопровод через территорию Греции. Этот газопровод… будет играть стабилизирующую роль во всем регионе. Реализация проекта не направлена против кого-либо, а наоборот, объединяет все регионы, через которые он пройдет», — сказал Панайотис Лафазанис на встрече с Новаком, предшествовавшей подписанию документа.
Со своей стороны Александр Новак заявил, что рад возможности двигаться вперед по выполнению планов в сфере энергетики, и отметил, что с подписанием меморандума сотрудничество России и Греции «выходит на новый уровень», сообщает РИА Новости.
Меморандум РФ и Греции предусматривает создание совместной проектной компании для строительства газопровода с долями 50 на 50, заявил Новак.
По его словам, министерства энергетики РФ и Греции будут создавать благоприятные условия для реализации этого проекта. «Будет разработано технико-экономическое обоснование, российская сторона окажет содействие в привлечении финансирования для этого проекта. Общий объем трубопроводной инфраструктуры и поставок газа по ней составит 47 миллиардов кубометров. Это те параметры, которые и ранее планировались», — отметил Новак.
По его словам, на территории Греции будет построена соответствующая инфраструктура, греческая сторона получит дополнительные возможности, связанные с созданием новых рабочих мест, доходами от транзита. «Будем считать, что это начало уже реализации этого крупного инфраструктурного проекта по территории Греции», — заключил глава Минэнерго РФ.
«Турецкий поток» предполагает строительство газопровода мощностью 63 миллиарда кубометров газа в год из России в направлении Турции через Черное море. Газопровод протяженностью около 1100 километров будет состоять из четырех ниток и выведет на турецко-греческую границу до 47 миллиардов кубометров газа.
Предполагается, что на границе Турции и Греции будет создан газовый хаб, а страны ЕС должны самостоятельно реализовывать газотранспортные мощности по дальнейшему приему этого газа на своей территории.
Новак также сообщил, что Россия и Греция сегодня подпишут дорожную карту по строительству газопровода «Турецкий поток» по территории Греции.