19 Հունիս 2015 - 11:41 AMT
Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության (ԵՎրԱզԷՍ) Հակաճգնաժամային հիմնադրամը հունիսի 15-ին վերանվանվել է Կայունության ու զարգացման եվրասիական հիմնադրամի` ԿԶԵՀ:
Ինչպես ասվում է հիմնադրամի կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ, ֆինանսական և ներդրումային վարկավորումից բացի հիմնադրամի միջոցները կարող են օգտագործվել նաև անդամ պետություններին դրամաշնորհների հատկացման համար:
Համապատասխան որոշումները կայացվել էին 2014-ի հուլիսի 2-ին հիմնադրամի խորհրդի նիստում և պահանջում էին ներպետական ընթացակարգեր անդամ պետություններում` Հիմնադրամի փաստաթղթերում փոփոխություններ կատարելու համար:
Եվրասիական զարգացման բանկը, որպես հիմնադրամի միջոցների կառավարիչ, հայտնում է ընթացակարգերի հաջող ավարտի մասին:
Հայաստանում փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն վավերացումից հետո: Հիմնադրամի վերանվանումը պայմանավորված էր ԵվրԱզԷՍ-ի լուծարմամբ Եվրասիական տնտեսական միության կազմավորման պատճառով: Հիմնադրամի քարտուղարության գործառույթներն ըստ Արձանագրութունների ԵվրԱզԷՍ Ինտեգրացիոն կոմիտեից անցնում են Եվրասիական զարգացման բանկին, իսկ դեպոզիտարիումինը` ՌԴ ԱԳՆ-ին:
Հիմնադրամի նոր անվանումը լիովին արտահայտում է հիմնադրամի գործունեության հայեցակարգն ու ուղղությունները, իսկ դրամաշնորհների տրամադրումը պատասխան է անդամ պետությունների պահանջարկին: Դրանք կտրամադրվեն հիմնադրամի զուտ շահույթի հաշվին` սոցիալական ոլորտում պետական ծրագրերի ֆինանսավորման համար:
Եվրասիական զարգացման բանկը միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է՝ հիմնված Ռուսաստանի և Ղազախստանի կողմից 2006 թ-ի հունվարին: ԵԱԶԲ կանոնադրական կապիտալը գերազանցում է 1.5 մլրդ դոլարը: Բանկի մասնակից պետություններ են հանդիսանում Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Բելարուսը, Տաջիկստանը, Հայաստանը և Ղրղզստանը:
8,5 մլրդ կապիտալով ԵվրԱսԷՍ-ի հակաճգնաժամային հիմնադրամը 2009 թ. ստեղծեցին Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Բելառուսը, Հայաստանը, Ղրղզստանը և Տաջիկստանը: Հիմնադրամի ստեղծման նպատակն է աջակցել անդամ երկրներին գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի հաղթահարման գործում, ապահովել նրանց տնտեսական և ֆինանսական կայունությունը, նպաստել ինտեգրացիոն գործընթացներին:

Антикризисный фонд Евразийского экономического сообщества с 15 июня переименован в Евразийский фонд стабилизации и развития (ЕФСР).
Как говорится в опубликованном на сайте фонда сообщении, помимо финансового и инвестиционного кредитования его средства теперь могут использоваться также для предоставления грантов государствам-участникам Фонда.
Соответствующие решения были приняты Советом Фонда на заседании 2 июля 2014 года и потребовали проведения государствами-участниками Фонда внутригосударственных процедур для подписания Протоколов о внесении изменений в учредительные документы Фонда.
Евразийский банк развития, как Управляющий средствами Фонда, сообщает об успешном завершении названных процедур и временном применении описанных изменений с даты подписания Протоколов до момента их ратификации.
В Армении изменения вступят в силу после их ратификации. Переименование Фонда обусловлено упразднением ЕврАзЭС в связи с созданием Евразийского экономического союза. Функции Секретариата Фонда в соответствии с Протоколами переходят от Интеграционного комитета ЕврАзЭС к Евразийскому банку развития, а функции Депозитария Фонда — к МИДу России.
Новое наименование Фонда полностью отражает концепцию и направление деятельности Фонда, а возможность предоставления грантов является ответом на ранее озвученную потребность государств-участников Фонда.
Гранты будут предоставляться за счет доли чистой прибыли Фонда для финансирования государственных программ в социальной сфере.
Евразийский банк развития (ЕАБР) является международной финансовой организацией, учрежденной Россией и Казахстаном в январе 2006 года с целью содействия развитию рыночной экономики государств-участников, их устойчивому экономическому росту и расширению взаимных торгово-экономических связей. Государствами-участниками Банка являются Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Российская Федерация, и Республика Таджикистан.
Евразийский фонд стабилизации и развития (Фонд) в размере $8,513 млрд. был учрежден, как Антикризисный фонд ЕврАзЭС, 9 июня 2009 года правительствами тех же шести стран. Целями Фонда является содействие странам-участницам в преодолении последствий глобального финансового кризиса, в обеспечении их экономической и финансовой стабильности, и поддержке интеграционных процессов в регионе.
Государства-участники Фонда наделили ЕАБР функциями Управляющего средствами Фонда и подписали с Банком Соглашение об управлении средствами Фонда.