Քաբուլի կենտրոնում գտնվող Աֆղանստանի խորհրդարանի շենքի մոտ մի քանի պայթյուն է որոտացել, որից հետո զինյալները սկսել են գրոհել շենքը:
Ավելի քան 20 մարդ է վիրավորվել, հայտնել է տեղական TOLO News հեռուստաալիքը առողջապահության նախարարության վրա հղումով: Ըստ բժիշկների, 21 տուժածներից 5-ը` կանայք են, 3-ը` երեխաներ: Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ թեթև բեկորային վնասվածքներ են ստացել մի քանի խորհրդարանականներ, սակայն, ըստ ՆԳՆ տեղեկությունների, պատգամավորներից ոչ մեկը չի տուժել:
ՆԳՆ ներկայացուցիչ Սեդիկ Սեդիկկին հայտնել է, որ գրոհայինները պայթեցրել են խորհրդարանի առջև կայանած ականապատ մեքենան, իսկ հետո սկսել են շենքի գրոհը: Գրոհի պահին խորհրդարանականները պատրաստվում էին հաստատել պաշտոնում երկրի պաշտպանության նոր նախարարին, որի պաշտոնը թափուր է մնում գրեթե 9 ամիս:
Խորհրդարանի պաշտպաններին հաջողվել է հետ մղել հարձակվողներին, որոնք բարիկադավորվել էին կողքի շենքում: Քաբուլի ոստիկանությունը հայտնում է, որ իրավապահները հատուկ գործողության արդյունքում ոչնչացրել են հարձակման բոլոր 6 մասնակիցներին:
«Փաժվակ» գործակալությունը հայտնել է, որ պատասխանատվությունը ստանձնել է «Թալիբան» խմբավորումը:
«Թալիբանի» գրոհայիններն իրենց հսկողության տակ են առել Կունդուզ գավառի հերթական շրջանն Աֆղանստանի հյուսիսում, հայտնել է AP գործակալությունը` գավառի խորհրդի ղեկավար Մոհամմադ Յուսուֆ Այուբի վրա հղումով:
Ըստ պաշտոնյայի, գրոհայինները հարձակվել են Դաշտի Արչի գավառի վրա չորս կողմից և կատաղի բախումներում տեղի ուժայինների հետ ամբողջությամբ իրենց հսկողության տակ են առել շրջանը: Այուբին հայտնել է նաև, որ այդ տարածքում մոտ 150 հազար մարդ է բնակվում:
Ինչպես նշում է AP-ին, «Թալիբան» շարժումը հայտարարություն է տարածել` հաստատելով գրավելու փաստը: Նախօրեին գրոհայինները գրավել էին Քունդուզի Չախար-Դարա շրջանը:
«Թալիբանի» գրոհայինները հարձակման անցան ապրիլի վերջում` չնայած երկրի կառավարության խաղաղության շուրջ բանակցությունները վերսկսելու ջանքերին: Մայիսին նրանք շրջափակեցին Կունդուզ քաղաքը: Ըստ տեղի իշխանությունների, «Թալիբանի» մարտիկների հետ կողքի կողքի կռվում են «Իսլամական պետության» ծայրահեղականները: Սա «Թալիբանի» առաջին մեծ գրոհն է ՆԱՏՕ-ի միջազգային առաքելության ավարտից հետո:
Թալիբանը 1994 թ. Աֆղանստանի պուշտունների շրջանում առաջացած իսլամիստական շարժում է, կառավարել է Աֆղանստանում 1996-2001 թթ.: Դիվանագիտորեն ճանաչված է երեք պետությունների կողմից՝ ԱՄԷ, Պակիստանի ու Սաուդյան Արաբիայի: ՄԱԿ ԱԽ-ն «Թալիբանը» դասում է ահաբեկչական կազմակերպությունների թվին:
Իսլամիստների դեմ միջազգային կոալիցիան գլխավորող ԱՄՆ-ն ռմբակոծում է Իրաքի տարածքում գտնվող ԻՊ դիրքերը օգոստոսի կեսից, իսկ առաջին հարվածները Սիրիայի տարածքին հասցվեցին սեպտեմբերի 23-ին:

22 Июнь 2015 - 09:19 AMT
Более 20 человек получили ранения при нападении боевиков на здание парламента в афганской столице Кабуле, передает местный телеканал TOLO News со ссылкой на представителей Минздрава.
По данным медиков, среди 21 пострадавшего — пять женщин и трое детей. Ранее сообщалось, что легкие осколочные ранения получили несколько парламентариев, но, по информации МВД, никто из депутатов не пострадал.
Представитель МВД Седик Седикки сообщил, что боевики взорвали перед парламентским комплексом заминированный автомобиль, а затем начали штурмовать здание. В момент атаки парламентарии готовились утвердить нового министра обороны страны, отмечает агентство Ассошиэйтед Пресс. Этот пост остается вакантным почти девять месяцев.
Охране парламента удалось отбросить нападавших, которые забаррикадировались в соседнем здании. Агентство Пажвак со ссылкой на главу полиции Кабула передает, что силы правопорядка в ходе спецоперации уничтожили всех шестерых участвовавших в нападении боевиков.
Ответственность за атаку уже взяло движение «Талибан», сообщает РИА Новости.
Ранее боевики движения «Талибан» взяли под свой контроль очередной уезд в провинции Кундуз на севере Афганистана, передает в понедельник агентство Ассошиэйтед Пресс со ссылкой на главу провинциального совета Мохаммада Юсуфа Аюби.
По словам афганского чиновника, боевики атаковали уезд Дашти Арчи с четырех сторон и в ожесточенных боестолкновениях с местными силовиками взяли его под свой полный контроль. Мохаммад Юсуф Аюби также сообщил, что на территории уезда проживают 150 тысяч человек.
Движение «Талибан» опубликовало заявление, в котором подтвердило факт захвата. Накануне боевики захватили уезд Чахар-Дара в Кундузе.
Боевики «Талибан» перешли в масштабное наступление в конце апреля, несмотря на непрекращающиеся попытки правительства страны возобновить переговоры о мире. В мае они окружили центр провинции — город Кундуз. По заявлению местных властей, бок о бок с боевиками «Талибан» воюют радикалы «Исламского государства». Это первое массированное наступление «Талибан» после завершения международной миссии НАТО (ISAF).