2014-ի նոյեմբերի վերջին կոտրեցին Sony Pictures Entertainment կինոընկերության համակարգչային ցանցը: Հաքերները ցանցահենային կայքերում տեղադրեցին դեռ էկրաններ չբարձրացած մի քանի ֆիլմեր: Բացի այդ, նրանք հրապարակեցին 47 հազար նախկին և գործող աշխատակիցների անձնական տվյալները: Ընկերությունը մեծ կորուստներ կրեց:
Մոտ 276 394 ներքին փաստաթղթեր, որոնք առևանգվել էին Sony Pictures Entertainment սերվերներից, վերջերս հրապարակվել ենWikiLeaks կայքում: Սա փաստաթղթերի արդեն երկրորդ բաժինն է, որոնք հայտնվում են համացանցում: Մի քանի ամիս առաջ WikiLeaks-ը արդեն հրապարակել էր Sony ընկերության աշխատակիցների 30 000 նամակները:
WikiLeaks-ում հրաժարվել են բացահայտել փաստաթղթերի նոր փաթեթի աղբյուրը, սակայն ակնարկել են, որ այն կարող է կապված լինել վերջերս հաքերների կողմից Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ սերվերները կոտրելու հետ, որի պատասխանատվությունը ստանձնեց այսպես կոչված Yemen Cyber Army-ին:
WikiLeaks-ի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ նոր փաստաթղթերն անկասկած հասարակական հետաքրքրություն են ներկաայցնում, քանի որ բացահայտում են Sony Pictures Entertainment-ի ազդեցությունն ու դերը բազում օրենքների և քաղաքական որոշումների կայացման վրա, քանի որ փաստաթղթերից ակնհայտ է կապը Սպիտակ տան հետ: Ավելին, ընկերությունը մեծ կապեր ունի ԱՄՆ ռազմա-արդյունաբերական համալիրի հետ:
Sony Corporation –ը ճապոնական անդրազգային կորպորացիա է, որի կենտրոնակայանը գտնվում է Տոկիոյում, այն հիմնվել է 1946 թ. մայիսի 7-ին: Զբաղվում է տան համար նախատեսված և պրոֆեսիոնալ էլեկտրոնիկայի, խաղային սարքերի և այլ բարձր տեխոնոլոգիական արտադրությամբ: Ընկերության շրջանառությունը 2014 թ. կազմել է 75,4 մլրդ դոլար, իսկ զուտ շահույթը` 1,246 մլրդ դոլար:

В конце ноября 2014 года произошел крупный взлом компьютерной сети кинокомпании Sony Pictures Entertainment. Хакеры, осуществившие его, выложили на пиратские сайты несколько еще не вышедших фильмов компании. Кроме того, они опубликовали персональные данные 47 тысяч бывших и действующих сотрудников. Из за этого компания понесла громадные убытки.
Около 276 394 внутренних документов, похищенных с серверов Sony Pictures Entertainment, недавно были опубликованы WikiLeaks. Это уже вторая порция документов появившихся в открытом доступе. Несколькими месяцами ранее WikiLeaks уже обнародовала 30 000 писем сотрудников компании Sony.
В WikiLeaks отказались раскрывать источник нового пакета документов, однако намекнули, что он может быть связан с недавним взломом серверов Министерства иностранных дел Саудовской Аравии, проведенного так называемой Yemen Cyber Army.
Также, представители WikiLeaks заявили, что новые документы без сомнения имеют общественный интерес, так как раскрывают влияние и роль компании Sony Pictures Entertainment в принятии многих законов и политических решений, так как из документов очевидна их связь с Белым домом. Более того, компания имеет обширные связи с американским военно-промышленным комплексом.
Sony Corporation – японская транснациональная корпорация с штаб-квартирой в Токио, возникшая 7 мая 1946 года. Занимается выпуском домашней и профессиональной электроники, игровых консолей и другой высокотехнологичной продукции. Оборот компании в 2014-м году составил 75,4 млрд долларов США, а чистая прибыль – 1,246 млрд долларов.