3G-ինտերնետը Հյուսիսային Կորեայում արտասահմանցի զբոսաշրջիկների համար դադարեց աշխատել հունիսի 19-ին: Տեղի օպերատոր Koryolink-ը կարճ հաղորդագրություններ ուղարկեց հաճախորդներին, որտեղ չէր նշվում ծառայությունների մատուցման վերականգնման ժամկետը, իսկ որպես պատճառ նշված էին տեխնիկական պատճառները: Սակայն հունիսի 22-ին համացանցն արդեն հասանելի էր:
Փորձագետները չեն բացառում, որ բջջային ինտերնետի խափանումները Հյուսիսային Կորեայում կարող էին կապված լինել հունիսի 11-ին Փհենյանի կենտրոնում Koryo հյուրանոցում տեղի ունեցած մեծ հրդեհի հետ: Ենթադրվում է, որ համացանցը անջատված էր «տեղեկատվական շրջափակման» արդյունքում. զբոսաշրջիկները սկսել էին սոցցանցերում հրդեհից լուսանկարներ տեղադրել:
Հյուսիսային Կորեայում հասանելիությունը ինտերնետին սահմանափակ է: Համացանցից կարող են օգտվել մի շարք կազմակերպություններ, որոնք պետք է դրա համար պաշտոնական թույլտվություն ստանան: 2013 թ. դրությամբ ցանց դուրս եկող IP-ների քանակը մոտ 1200 էր: Ինտերնետը հասանելի էր կուսակցական գործիչներին, արտաքին աշխարհի համար Չուչխեն քարոզողներին, ԱԳՆ-ին, օտարերկրյա ներկայացուցիչներին, որոշ գիտատեխնիկական կազմակերպություններին, այդ թվում Կորեայի համակարգչային կենտրոնին, արտաքին քաղաքական գործունեության սուբյեկտներին` ներառյալ համատեղ ձեռնարկություններն ու արտադրությունները, որոնց ապրանքներն արտահանվում են, ինչպես նաև որոշ համալսարաններ ու անվտանգության ծառայությունը: Ինտերնետից օգտվելու թույլտվություն ունեցող հաստատությունների ցանկը հաստատվում և վերանայվում է անձամբ Կիմ Չեն Ինի կողմից: Այդ կազմակերպություններում համացանցին միացած համակարգիչները դրված են հատուկ սենյակներում, որտեղ կարելի է մուտք գործել միայն հատուկ անցագրի առկայության դեպքում:

22 Июнь 2015 - 10:35 AMT
Доступ к 3G-интернету для зарубежных туристов в Северной Корее перестал работать 19 июня. Местный оператор Koryolink разослал клиентам смс-сообщения, в которых не назывался предполагаемый срок возобновления предоставления услуги, а в качестве причины назывались технические проблемы. Однако 22 июня доступ к Сети был восстановлен.
Эксперты не исключают, что перебои с мобильным интернетом в Северной Корее могли быть связаны с крупным пожаром, произошедшим еще 11 июня в гостинице Koryo в центре Пхеньяна. Предполагается, что сеть была отключена в результате «информационной блокады»: туристы начали выкладывать фотографии с пожара в соцсети.
В КНДР имеется ограниченный доступ в Интернет для ряда организаций, получающих для этого официальное разрешение. На 2013 год количество IP, выходящих в сеть, оценивалось в 1200. Доступ имеют партийные деятели, пропагандисты Чучхе внешнему миру, МИД, иностранные представительства, некоторые научно-технические организации, в том числе Корейский компьютерный центр, субъекты внешнеэкономической деятельности, включая совместные предприятия и производства, выпускающие товары на экспорт, некоторые столичные университеты и служба безопасности. Список учреждений, имеющих доступ, утверждается и пересматривается лично Ким Чен Ыном. В этих организациях подсоединенные к Интернету компьютеры стоят в специальных комнатах, доступ в которые осуществляется по спецпропускам.