Ռուսաստանը նոր միջոցներ է նախապատրաստել որպես պատասխան եվրոպական պատժամիջոցների երկարաձգմանը: Հակամիջոցները Մոսկվայի կողմից կերկարաձգվեն, իսկ արգելված ապրանքների ցանկը կընդլայնվի: Ռուսաստանցիները կարող են զրկվել ծաղիկներից ու շոկոլադից, ինչպես խնդրում են տեղի արտադրողները, իսկ Եվրոպայի տնտեսությունը հարյուր միլիոնավոր եվրո կկորցնի:
Ռուսների պատասխանը Եվրոպայի կողմից հակառուսական պատժամիջոցների երկարաձգմանը երկար սպասեցնել չտվեց: ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հանձնարարությունը նոր պատասխան միջոցներ մշակելու մասին կատարվեց «ամենասեղմ ժամկետում», այսինքն տառացիորեն նույն օրը:
Մասնավորապես, պարենային էմբարգոն, ինչպես հայտարարեց Մեդվեդևը, կերկարացվի կես տարով` որքանով երկարացվեցին ԵՄ պատժամիջոցները:
Սակայն ՌԴ պատասխան միջոցները, որոնք ըստ ավստրիական տնտեսագետների հոռետեսական գնահատակնների, 100 մլրդ եվրոյի վնաս են տվել Եվրոպային, կփոխվեն ոչ միայն ժամկետի առումով, այլ նաև ըստ կիրառման ոլորտներիի: Այնուամենայնիվ ՌԴ պատասխան միջոցները Եվրոպայի, ԱՄՆ, Կանադայի ու Ավստրալիայի պատասխան միջոցները, ըստ ռուս պաշտոնյաների, օգնում են զարգացնել հայրենական բիզնեսը: Ուստի նոր ընդլայնված ցուցակում արգելքի տակ է այն արևմտյան արտադրանքը, որի հետ մրցակցելը շատ բարդ է: Օրինակ, դա վերաբերում է ծաղիկներին ու շոկոլադին:
Ծաղիկների կամ շոկոլադի ներմուծման սահմանափակումը իրոք լուրջ հարված կլինի Եվրամիության երկրներին, հատկապես` Ֆրանսիային ու Բելգիային, որտեղ կալանքի տակ դրվեցին ՌԴ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հաշիվները: Դա կանդրադառնա նաև Նիդերլանդների վրա, որտեղ Հաագայի դատարանը որոշում է կայացրել ՅՈւԿՈՍ-ի գործով, գրում է Գազետա.ռու-ն:
Նիդերլանդներից Ռուսաստան հսկայական քանակի ծաղիկ և ծաղկային արտադրանք է ներմուծվում ինչպես եվրոպական ծագման, այնպես էլ` լատինամերիկյան:
Միևնույն ծամանակ հենց Ֆրանսիան ու Բելգիան են շոկոլադի խոշորագույն մատակարարներից համարվում: Ըստ վիճակագրության, 2014-ին Ֆրանսիայից 2014-ին ներմուծվել է 5,6 հազար տոննա շոկոլադ` գրեթե 37,5 մլն դոլարի: Բելգիայից նույն ժամանակահատվածում ներմուծվել է 47,3 մլն դոլարի շոկոլադ ամենատարբեր տեսքով` սալիկներով, բրիկետներով, փոշիացված, հեղուկ, կոնֆետների տեսքով:
Հունիսի 22-ին Եվրամիության ԱԳ նախարարների խորհուրդը 6 ամսով երկարացրեց Ռուսաստանի դեմ գործող տնտեսական պատժամիջոցները, դրանք ուժի մեջ կմնան մինչև 2016 թ. հունվարի 31-ը: Այդ մասին հայտնել է ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության ներկայացուցիչ Սյուզան Կիեֆերը:
«Եվրամիությունը երկարացրել է Ռուսաստանի դեմ գործող պատժամիջոցների ժամկետը մինչև 2016 թ. հունվարի 31-ը` նպատակ ունենալով հասնել Մինսկի պայմանավորվածությունների իրագործմանը»,-ասել է նա: Եվրամիությունը կվերադառնա պատժամիջոցների ռեժիմի քննարկմանը 6-7 ամսից:
Օրերս ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը, մեկնաբանելով տեղեկությունները պատժամիջոցների ժամկետի երկարացման մասին, ասել է, որ «դա նրանց հարցն է, ով սահմանել է այդ պատժամիջոցները»: Ըստ նրա, Ռուսաստանը կենտրոնանում է արդյունավետ աշխատանքի վրա:
Արևմուտքի և Ռուսաստանի հարաբերությունները վատթարացան Ուկրաինայում ճգնաժամի պատճառով: Պատժամիջոցներ սահմանվեցին մի շարք բանկերի, պաշտպանական հատվածի ու էներգետիկ ընկերությունների դեմ: Ռուսական ընկերություններին արգելվեց վարկեր վերցնել Արևմուտքում 30 օրից ավելի ժամկետով, արգելված է երկակի նշանակության ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան, նախատեսված հորատման և երկրաբանական հետախուզության համար: 2014-ի հուլիսին ԵՄ-ն ու ԱՄՆ-ն առանձին պատժամիջոցներից անցան ՌԴ տնտեսության ամբողջ ոլորտների դեմ ուղղված պատժամիջոցների կիրառմանը: Ռուսաստանը պատասխանեց սնդդամթեքի ներկրման էմբարգոյով ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Նորվեգիայից:

Российский ответ на продление Европой антироссийских санкций из-за ситуации на Украине не заставил себя долго ждать. Поручение премьер-министра Дмитрия Медведева о подготовке новых ответных мер было выполнено «в самый короткий срок», то есть буквально в тот же день.
Совет ЕС на уровне глав МИД 22 июня продлил срок действия экономических санкции в отношении России на 6 месяцев – до 31 января 2016 года. Об этом сообщила представитель Европейской службы внешних действий ЕС Сьюзан Киефер.
«Решение о продлении ограничительных мер принято», – сказала она.
«Евросоюз продлил экономические санкции против РФ до 31 января 2016 года с целью полного претворения в жизнь минских договоренностей», – отметила представитель внешнеполитической службы.
Это решение было принято без обсуждения.
В частности, продовольственное эмбарго, как заявил Медведев, будет продлено на полгода — настолько же, насколько был увеличен срок действия санкций Евросоюза.
Однако российские контрсанкции, которые, по пессимистичным оценкам австрийских экономистов, обошлись Европе в €100 млрд, изменятся не только по хронометражу, но и по области их применения.
О том, чтобы исключить из списка какие-либо продукты, как это ранее было с мальками (необходимыми для отечественной аквакультуры), речь больше не идет. Напротив, их перечень расширят.
По словам пресс-секретаря премьер-министра Натальи Тимаковой, список запретных для россиян товаров «останется практически неизменным, за исключением ранее обсуждаемых позиций, которые нужны для программы импортозамещения».
Тем не менее, 22 июня вслед за поручением Медведева Минсельхоз объявил о подготовке своих предложений об ответных мерах, а значит, России есть что запретить.
Контрсанкции России против сельхозпроизводителей Европы, США, Канады и Австралии, по мнению российских чиновников, помогают развиваться отечественному бизнесу. Поэтому под запретом в новом расширенном списке может оказаться та западная продукция, конкуренция с которой сильно осложнена. Например, это касается цветов или шоколада, сообщает Газета.Ру.
По словам замглавы Россельхознадзора Алексея Алексеенко, в настоящее время раздаются предложения об ограничении поставок цветочной продукции из стран Евросоюза.
«Многие другие страны готовы нам поставлять цветы, да и своя отрасль в случае эмбарго начинает потихоньку восстанавливаться. Также давно звучат призывы к тому, чтобы поставки цветочной продукции из Латинской Америки шли напрямую, а не через те же Нидерланды», — рассказывает чиновник.
Помимо этого отечественные производители, по его словам, предлагают запретить ввоз и европейского шоколада.
«На полках российских магазинов размещаются элитные сорта шоколада из Евросоюза, например из Бельгии, Франции, Германии. И это именно тот сегмент рынка, который наши производители хотели бы занять. Ведь у нас есть возможности производить шоколад элитных сортов», — утверждает Алексеенко.
Единственным органом, решающим вопрос о расширении санкций, остается правительство, подчеркнул он. Однако повысить вероятность вынесения решения может наличие «ярко выраженного интереса отрасли». К тому же не менее существенную роль в новых контрсанкциях могут сыграть и последние политические события.
Ограничение поставок шоколадной либо цветочной продукции станет действительно серьезным финансовым ударом по странам Евросоюза, а особенно по Франции и Бельгии, которые допустили арест счетов российских диппредставительств. Также он затронет и Нидерланды, ведь Гаагский суд вынес решение по делу ЮКОСа.
Из Нидерландов в Россию в немыслимых масштабах поставляется цветочная продукция как европейского происхождения, так и латиноамериканская, поскольку там расположен удобный транспортный хаб. Согласно данным таможенной статистики, за 2014 год Россия импортировала 14,7 тыс. тонн цветочных луковиц, клубней, корней и корневищ для посадки на сумму $38 млн. Импорт прочих живых растений (различных черенков, деревьев, кустарников) составил $58,3 млн по стоимости и 26,5 тыс. тонн по весу.
Поставки срезанных цветов и бутонов для букетов были еще больше: за 2014 год в Россию прибыло 30,7 тыс. тонн таких растений на сумму $225,4 млн. Еще 2,1 тыс. тонн, или же $8,2 млн, составил импорт различных частей растений без цветков, трав, мхов, лишайников.
В то же время именно Франция и Бельгия — одни из крупнейших поставщиков шоколада. Этот продукт является для стран гордостью и брендом. Он занимает не последнюю строчку в общем экспорте товаров из этих стран в Россию.
Согласно статистике, в 2014 году объем импорта из Франции только по категории «Шоколад и прочие пищевые продукты, содержащие какао», то есть шоколад в самой разнообразной форме — в брикетах, пластинках, плитках, в жидком, пастообразном, порошкообразном, гранулированном или другом аналогичном виде, в конфетах и леденцах, — составил почти $37,5 млн, или же 5,6 тыс. тонн.