23 Հունիս 2015 - 12:41 AMT
Google ընկերությունը I/O 2015 կոնֆերանսում ներկայացրել է իր համայնապատկերային տեսանյութերի նկարահանման նոր Jump համակարգը: Դա մի սարք է, բաղկացած 16 GoPro տեսախցիկներից, որոնք տեղադրված են շրջանաձև հատուկ նախագծված շրջանակի վրա: Քանի որ բոլոր տեսախցիկները տարբեր ակնյունով են տեղադրված, սարքը թույլ է տալիս ոչ միայն համայնապատկեր նկարահանել, այլ նաև վերարտադրել տեսանյութը վիրտուալ իրականության ակնոցում` հաշվի առնելով մարդու ստերեոսկոպիկ տեսողությունը:
Այժմ նախագծի կայքում ընկերությունն առաջարկում է բոլոր ցանկացողներին համայնապատկերային տեսանյութերի նկարահանման հայտ ներկայացնել: Այս ամառվանից սկսած ընկերության ներկայացուցիչները կընտրեն մի քանի կամավորների և Google Jump կտրամադրեն նրան տեսանյութի նկարահանման համար: Հայտաձևը կարելի է լրացնել Goggle Forms հարցաշարում:

23 Июнь 2015 - 12:19 AMT
Компания Google на конференции I/O 2015 представила свою новую систему съемки панорамного видео Jump. Она представляет собой массив из 16 камер GoPro, расположенных по кругу на специально спроектированной раме. Благодаря тому, что камеры находятся под разным углом, массив позволяет не только записывать панорамное видео, но и воспроизводить его с учетом стереоскопического зрения человека в очках виртуальной реальности.
Теперь же на сайте проекта компания предлагает оставить заявку всем желающим протестировать систему панорамной съемки видео. Начиная с этого лета представители компании выберут нескольких добровольцев и предоставят им Google Jump для съемки своего видео. Заполнить форму заявки можно в опроснике Goggle Forms.