24 Հունիս 2015 - 07:31 AMT
WikiLeaks կայքը սկսել է հրապարակել ԱՄՆ Ազգային անվտանգության գործակալության փաստաթղթերը, որոնք վերաբերում են ֆրանսիացի պաշտոնյաների գաղտնալսումներին, ասվում է WikiLeaks-ի մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Հրապարակվող փաստաթղթերը վերաբերում են վերջին 10 տարիներին: Պարզվել է, որ ամերիկացիները լրտեսել են Ֆրանսիայի նախագահներ Ժակ Շիրակին (1995-2007), Նիկոլյա Սարկոզիին (2007-2012), ինչպես նաև գործող նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին, որը ստանձնել է պաշտոնը 2012-ին: Բացի այդ, լրտեսել են Ելիսեյան պալատի պաշտոնյաներին, նախարարներին և ԱՄՆ-ում Ֆրանսիայի դեսպանին, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Փաստաթղթերում ներկայացված են գաղտնալսված խոսակցությունների ռեզյումեները: Ֆրանսիայի ղեկավարությանը հետաքրքրել են համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը, հունական պարտքային ճգնաժամը, Եվրամիության ղեկավարությունն ու ապագան, Օլանդի վարչակազմի ու Անգելա Մերկելի գլխավորած ԳԴՀ կառավարության հարաբերությունները, Փարիզի մասնակցությունը Պաղեստինի հակամարտությանը և վեճը Ֆրանսիայի ու ԱՄՆ կառավարությունների միջև Ֆրանսիայի հանդեպ ԱՄՆ լրտեսության վերաբերյալ:
WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը հայտարարեց. «Ֆրանսիայի ժողովուրդը իրավունք ունի իմանալու, որ իր ընտրած կառավարությունը ոչ բարյացակամ լրտեսության օբյեկտ է հանդիսանում ենթադրյալ դաշնակցի կողմից»: Ասանժը գոհունակություն է հայտնել առ այն, որ կայքն աշխատում է առաջատար ֆրանսիական Liberation և Mediapart պարբերականների հետ, պատմելու համար ֆրանսիացիներին այդ պատմությունը: «Առաջիկայում ընթերցողներին ավելի ակտուալ և կարևոր բացահայտումներ են սպսում»,-խոստացել է նա:
2013-ին հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ ԱԱԳ և ԿՀՎ-ն աշխատում են Գերմանիայի տարածքում և գաղտնալսում են այդ թվում նաև Անգելա Մերկելի հեռախոսազրույցները: Գաղտնալսման փաստի մասին 2013-ին հայտնեց ԱԱԳ և ԿՀՎ նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնուոդենը: 2014-ի մարտին Բունդեսթագը որոշում կայացրեց Գերմանիայի տարածքում ԱԱԳ գործունեության հետաքննության մասին:
2014-ամռանը Գերմանիայի դատախազությունը հայտնեց BND աշխատակցի ձերբակալության մասին օտարերկրյա պետության օգտին լրտեսության կասկածանքով: Գործակալությունը, հատուկ ծառայություններում ու քաղաքական շրջանակներում աղբյուրների վրա հղումով, հայտնեց, որ գործակալը փողի դիմաց ԱՄՆ-ի կապավորին էր փոխանցել Բունդեսթագի հանձնաժողովի գործունեության մասին տեղեկատվությունն ու փաստաթղթերը:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարեց, որ գործակցությունը Բեռլինի ու Վաշինգտոնի միջև կասկածի տակ կդրվի, եթե ԱՄՆ օգտին լրտեսող կրկնակի գործակալի մասին տեղեկատվությունը հաստատվի:

Сайт WikiLeaks начал публиковать подборку сверхсекретной документации Агентства национальной безопасности США, касающейся перехвата коммуникаций высокопоставленных французских чиновников. Об этом говорится в пресс-релизе WikiLeaks.
Публикуемые документы относятся к последним 10 годам. Из них следует, что объектами шпионажа американцев были президенты Жак Ширак (1995-2007), Николя Саркози (2007-2012), а также нынешний глава государства Франсуа Олланд, занявший пост в 2012 году. Кроме того, слежка осуществлялась за чиновниками Елисейского дворца, министрами и послом Франции в США.
В документах представлены резюме перехваченных переговоров. Французское руководство интересовали такие вопросы, как мировой финансовый кризис, греческий долговой кризис, руководство и будущее Евросоюза, отношения между администрацией Олланда и возглавляемым Ангелой Меркель правительством ФРГ, участие Парижа в палестинском конфликте и спор между французскими и американскими правительствами по поводу шпионажа США в отношении Франции.
Основатель WikiLeaks Джулиан Ассанж заявил: «Французский народ имеет право знать, что избранное им правительство является объектом недружественной слежки со стороны предполагаемого союзника», передает Lenta.ru.
Ассанж выразил удовлетворение тем, что сайт ведет работу с ведущими французскими изданиями Liberation и Mediapart, чтобы рассказать французам об этой истории. «В ближайшем будущем читателей могут ждать более актуальные и важные откровения», — пообещал он.
Позже президент Франции Франсуа Олланд созвал экстренное заседание Совета безопасности страны в связи информацией о шпионаже Агентства национальной безопасности (АНБ) США за высокопоставленными французскими чиновниками.
«Совбез должен оценить характер опубликованной информации и сделать соответствующие выводы», — сообщил источник в окружении Олланда.
Тем временем в Вашингтоне опровергли сообщения о слежке за президентом Франции. «Мы не нацелены на переговоры Олланда», — заявил официальный представитель Совета национальной безопасности при Белом доме Нед Прайс. Он отметил, что внешняя разведка подключается только тогда, когда в этом есть необходимость. «Это относится как к рядовым гражданам, так и к мировым лидерам», — сказал он.
В окружении бывшего президента Франции Николя Саркози, в свою очередь, заявили, что «шпионаж недопустим, а тем более среди союзников».
В октябре 2013 года в результате разоблачений бывшего сотрудника американских спецслужб Эдварда Сноудена стало известно, что АНБ и ЦРУ работали на территории Германии и, в частности, прослушивали телефон Меркель.
Летом 2014 года в Германии были раскрыты два американских шпиона, один из которых служил в Федеральной разведывательной службы BND, а второй — в министерстве обороны. На фоне этого Меркель заявила, что США вряд ли когда-нибудь смогут отказаться от шпионажа против Германии. Также она поставила под сомнение перспективы партнерского сотрудничества между Берлином и Вашингтоном.