Քուրդ աշխարհազորայիններին հաջողվել է գրավել Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Այն Իսա քաղաքը, որը վերահսկում էին «Իսլամական պետության» գրոհայինները, հայտնել է «Ռոկթերս» գործակալությունն իր աղբյուրի վրա հղումով:
Ըստ քրդերի ներկայացուցիչ Ռեդուր Հելիլի, այժմ Այն Իսան, ինչպես տասնյակ մոտակա բնակավայրեր, իրենց հսկողության տակ է: Ինչպես հայտնել է գործակալությունը, տարածքն ազատագրվել է ԱՄՆ ավիացիայի աջակցությամբ: Այն Իսան 30 կմ հեռավորության վրա է Ռաքքա քաղաքից, որը փաստացի «Իսլամական պետության» «մայրաքաղաքն» է Սիրիայի տարածքում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ քուրդ աշխարհազորայիններին հաջողվել է գրավել սիրիական Ռաքքա գավառում գտնվող ծայրահեղական «Իսլամական պետության» ռազմակայանը: «Իսլամական պետության» գրոհայինները վերահսկում էին «Լիվա 93» ռազմակայանն անցյալ տարվանից, երբ գրավեցին այն սիրիացի զինվորականներից: Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ քուրդ աշխարհազորայինների ջոկատները, որոնք Սիրիայում պայքարում են ԻՊ գրոհայինների դեմ, գրավել են Թել Աբիադ քաղաքը երկրի հյուսիսում: Նրանց հաջողվել է գրավել Թել Աբիադ-Ռաքքա մայրուղին Թուրքիայի սահմանի մոտ, որը ռազմավարական նշանակություն ունի:
Քրդերը երկու շրջան են վերահսկում Սիրիայի հյուսիսում: Թել Աբիադի գրավումը նշանակում է, որ այժմ քուրդ աշխարհազորայինների հսկողության տակ է գտնվում թուրք-սիրիական սահմանի 400-կիլոմետրանոց հատվածը: Հենց այդ հատվածով են երկրի տարածք անցնում ԻՊ շարքերը համալրել ցանկացող օտարերկրացիները:

24 Июнь 2015 - 15:31 AMT
Курдским ополченцам 23 июня удалось овладеть городом Айн-Иса на севере Сирии, который ранее был под контролем боевиков радикальной группировки «Исламское государство» (ИГ).
По словам представителя курдов Редура Хелиля, сейчас Айн-Иса, как и десятки близлежащих поселений, находится под полным контролем ополченцев. Операция по освобождению территории была осуществлена при поддержке авиации США, сообщает РИА Новости. Айн-Иса находится в 30 километрах к северу от города Ракка — фактической столицы ИГ на территории Сирии.
Ранее сообщалось, что курдским ополченцам удалось отбить военную базу «Лива 93», которая контролировалась ИГ с прошлого года.
До того курдские Отряды народной самообороны (YPG) заявили, что отбили у «Исламского государства» стратегически важный сирийский город Тель-Абьяд, расположенный на границе с Турцией.
Ранее о почти полном взятии города курдами сообщил Сирийский центр мониторинга за соблюдением прав человека. Информацию о захвате города подтвердил фотограф Reuters, находящийся на месте событий. Кроме того, курдам, по предварительным данным, удалось перерезать стратегически важную трассу между Тель-Абьядом и Раккой — административным центром одноименной провинции.
По информации телеканала Al Mayadeen, курдские ополченцы также захватили пограничный терминал на сирийской территории, вынудив боевиков ИГ бежать в сторону границы. В настоящее время исламисты сдаются турецким военным.
YPG продвигаются вглубь территорий халифата с тех пор, как в январе была снята осада с Кобани. Тель-Абьяд имеет стратегическое значение для обеих сторон. Курды, контролируя этот город, смогут соединить свои силы в Сирии и Ираке. При сдаче Тель-Абьяда боевиками ИГ один из их стратегических командных пунктов — Ракка — окажется отрезанным от важного пути снабжения.