26 Հունիս 2015 - 09:35 AMT
Բոնիֆաչո նեղուցում` Սարդինիա և Կորսիկա կղիզների միջև, իտալացի ջրասույզները հին հռոմեական նավ են հայտնաբերել, որը խորտակվել է 2000 տարի առաջ: Նավը տեղափոխելիս է եղել տերակոտե կղմինդր, որը հավանաբար պատրաստվում էր Հռոմից ոչ հեռու:
Բացահայտման հեղինակները կարծում են, որ նավը ուղևորվում էր դեպի Իսպանիա կամ Սարդինիայի արևմտյան ափը: Նավի բեռը կարող էր նախատեսված լինել հարուստ պաշտոնյայի կա առևտրականի առանձնատան կառուցման համար: Նավաբեկության վայրը հայտնաբերվեց իտալացի ոստիկանների և հնագետների համատեղ գործողության արդյունքում: Ըստ հնագետների, և նավը, և բեռը լավ պահպանվել են: Նավամբարի տարողությունը` 20х8 քմ ամբողջությամբ, բեռնված է:
Գիտնականները նշում են, որ կղմինդրի մեծ քաշը կարող էր նավաբեկության պատճառներից մեկը լինել: Հնագետների համար գտածոն կարող է կարևոր տեղեկությունների աղբյուր դառնալ Հին Հռոմում առևտրի մասին: Ոստիկանությունն այժմ մտավախություն ունի, որ նավով կարող են հետաքրքրվել «սև հնագետները» և չեն հրապարակում նավաբեկության ճշգրիտ վայրը:

В проливе Бонифачо – между островами Сардиния и Корсика – итальянскими водолазами был обнаружен древнеримский корабль, затонувший около 2000 лет назад. Судно перевозило груз терракотовой черепицы, вероятно, произведенной неподалеку от Рима.
Авторы открытия предполагают, что корабль следовал или в Испанию, или к западному побережью Сардинии. Его груз мог предназначаться для строительства виллы богатого чиновника или торговца.
Место крушения было найдено в результате совместной операции итальянской полиции и археологов. По словам археологов, и сам корабль и его груз хорошо сохранились. Трюм корабля размером 20х8 квадратных метров был полностью заполнен плитками черепицы.
Ученые отмечают, что слишком большой вес черепицы мог в итоге стать одной из причин кораблекрушения. Для археологов эта находка может стать важным источником информации о торговле в древнем Риме. Полиция же в настоящее время опасается внимания «черных археологов», поэтому не разглашает точное место крушения.