Հունիսի 23-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) ընդունված «Ադրբեջանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության վերաբերյան» բանաձևը, ըստ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի, Բաքվի հանդեպ կանխակալ և չհիմնավորված մոտեցման ևս մեկ օրինակ է:
Տարածված հայտարարության մեջ ասվում է, որ Ադրբեջանում «ակնհայտ է քաղաքական կայունությունը, տնտեսական զարգացումը, սոցիալական բարեկեցությունն ու ազատ քաղաքացիական հասարակությունն ու խոսքի ազատությունը», տեղեկացնում է Contact.az-ը:
Ադրբեջանի արտգործնախարարության գնահատմամբ՝ «կանխակալ վերաբերմունքն ու երկակի չափանիշները» Բաքվին մտածելու տեղիք են տալիս, թե որքանով է անհրաժեշտ Բաքվի մասնակցությունը Եվրոպայի խորհրդում ու նրա խորհրդարանական վեհաժողովում։
Հունիսի 22-26-ը Ստրասբուրգում տեղի է ունեցել ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանը, որի ընթաղքում ներկայացված Ադրբեջանի մասով զեկույցը գնահատում է Եվրոպայի խորհրդի առջև ստանձնած պարտավորությունների կատարումը, դատական համակարգի վիճակը երկրում, ընտրական համակարգի խնդիրները նոյեմբերին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների լույսի ներքո: Փաստաթղթում արձանագրվում է, որ Վենետիկի հանձնաժողովի խորհուրդները ընտրական օրենսդրության բարեփոխման վերաբերյալ անտեսվել են երկրի իշխանությունների կողմից: Նշվում է երկրում հավաքների և արտահայտվելու ազատության խախտման փաստերը, դատական համակարգի կախվածությունը գործադիր իշխանությունից: Դիտարկման կոմիտեն լուրջ մտահոգություն է հայտնել մարդու իրավունքների հետ կապված վիճակի վատթարացման և անկախ ՈԿԿ-ների ու իրավապաշտպանների գործելու անկարողության, անկախ ԶԼՄ-ների հետապնդումների վերաբերյալ: Փաստաթղթում նաև կոչ է արվում կառավարությանը վերջ տալ սիստեմատիկ հետապնդումներն և իշխանությունների քննադատների լռեցմանը:
«Ադրբեջանի բոլոր ձեռքբերումներն ադրբեջանցի ժողովրդի շահերը ապահովելու նպատակ ունեն, այլ ոչ թե ինչ-որ միջազգային կառույցի հավանությանն արժանանալ», – նշում է ԱԳՆ-ն՝ հավելելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը հակաադրբեջանական փաստաթուղթ է ընդունել, քանի որ Եվրոպային խանգարում է դինամիկ զարգացող մուսուլմանական երկիրը։
Ադրբեջանը վերջին տարիներին արժանացել է պարբերաբար կրկնվող քննադատությանն ավելի քան 100 լրագրողի, մարդու իրավունքների պաշտպանների, ընդդիմության անդամների և ժողովրդավարության համար պայքարող երիտասարդ ակտիվիստների վրա հարձակումներ կատարելու, ձերբակալելու, բանտարկելու և կտտանքների ենթարկելու համար: Վերջին շաբաթվա ընթացքում բազմաթիվ լրագրողների և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունների արգելվել է մտնել Բաքու կամ հավատարմագրվել խաղերը լուսաբանելու համար, ներառյալ՝ բրիտանական The Guardian-ը:
Հունիսի 12-ին Գերմանիայի խորհրդարանի`Բունդեսթագը ընդունել է «Ադրբեջանում մարդու իրավունքների պաշտպանության պահանջ» խորագրով բանաձևը: Ընդունված բանաձևում մտահոգություն է արտահայտվում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների պարբերական խախտումների, ընդդիմադիր ԶԼՄ-ների ճնշումների և քաղբանտարկյալների առնչությամբ:

26 Июнь 2015 - 10:34 AMT
Резолюция под названием «Деятельность демократических институтов в Азербайджане», принятая 23 июня в рамках летней сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы, «является еще одним примером предвзятого и необоснованного подхода, направленного против официального Баку», говорится в заявлении МИД Азербайджана.
В Азербайджане налицо «политическая стабильность, экономическое развитие, социальное благосостояние, свободное гражданское общество, свобода слова», утверждается в заявлении азербайджанского внешнеполитического ведомства.
«Все достижения Азербайджана преследуют цель обеспечить интересы азербайджанского народа, а не получить одобрения какой-либо международной структуры», — отмечает МИД.
Совет Европы принял антиазербайджанский документ, потому что Европе «не нравится динамично развивающаяся мусульманская страна». Это «отчетливое проявление исламофобии, стремительно получающей размах в Европе», – считает МИД.
«Азербайджанское государство всегда было открыто конструктивным предложениям и рекомендациям, отвечающим его национальным интересам. Вмешательство во внутренние дела независимого и суверенного государства, любой документ, принятый с целью оскорбления и давления на него, категорически неприемлемы», — говорится в документе.
МИД Азербайджана считает, что «предвзятое отношение и демонстрация двойных стандартов наводит Баку на серьезные размышления о том, насколько необходимо участие Баку в Совете Европы и его Парламентской Ассамблее», передает Contact.az.
В рамках летней сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы (22-26 июня) во вторник, 23 июня, была принята резолюция на основе доклада содокладчиков Педро Аграмунда из Испании и Тадеуша Ивинского из Польши «Функционирование демократических институтов в Азербайджане», в ходе обсуждения которого в текст были внесены изменения относительно формулировки, связанной с карабахским конфликтом. «Путем голосования ПАСЕ заменила слова «Ассамблея хорошо осведомлена об оккупации Нагорного Карабаха и других территорий со стороны Армении» на «Ассамблея хорошо осведомлена о нагорно-карабахском конфликте».
Как министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, комментируя по просьбе журналистов принятие разгромной резолюции по Азербайджану в ПАСЕ, Азербайджан пытается спасти свою находящуюся в состоянии свободного падения репутацию на различных международных площадках. Безрезультатно. Азербайджан пытается оправдать свой авторитарный режим и нарушение прав человека наличием карабахской проблемы. Ярким примером последнего является ситуация с резолюцией «Функционирование демократических институтов в Азербайджане» в Парламентской Ассамблее Совета Европы (ПАСЕ). Азербайджан потерпел фиаско как в первом, так и во втором вопросах.
По словам Э.Налбандяна, становится очевидным, что «использование азербайджанских нефтедолларов стало вызывать тошноту».
«Считаю, настало время, чтоб Азербайджан из своего нефтеикорного виртуального мира вернулся в реальный. Это будет полезно, прежде всего, самому Азербайджану, во избежание дальнейшей изоляции со стороны международного сообщества», – подчеркнул министр.