Հունաստանի իշխանությունները եվրոյի գոտու երկրների ֆինանսների նախարարներին են ներկայացրել իրենց առաջարկները` համաձայնվելով մի շարք զիջումների վարկատուների պահանջով, հայտնում է Financial Times-ը:
Պարբերականի տրամադրության տակ է հայտնվել փաստաթուղթը, որը փոխանցվել է Եվրախմբին հունիսի 25-ին: Ըստ պարբերականի, Հունաստանը պնդում է, որ բոլոր այն կորպորացիաները, որոնց շահույթը գերազանցում է 500 հազար եվրոն, 12% հարկ վճարեն, ինչն, ըստ կառավարության հաշվարկների, մինչև հաջորդ տարվա ավարտը գանձարան կբերի 1,4 մլրդ եվրո:
Բացի այդ, նշվում է գործատուների կենսաթոշակային հիմնադրամ փոխանցվող գումարը 3,9% բարձրացնելու և կենսաթոշակային տարիքն աստիճանաբար ավելացնելու անհրաժեշտությունը` մինչև 67 տարեկան: Հունաստանի իշխանությունները պնդում են, որ աղքատ թոշակառուներին տրվող դրամաշնորհները ոչ թե աստիճանաբար դադարեցվեն, այլ «փոխարինվեն»:
Վարկատուներն իրենց հերթին նշում են, որ այդ միջոցները կարող են բացասական ազդեցություն ունենալ Հունաստանի տնտեսական աճի վրա: Նրանք, մասնավորապես, պնդում են, որ կենսաթոշակային տարիքի բարձրացումն «ավելի ագրեսիվ տեմպերով» ընթանա:
Միևնույն ժամանակ, ասվում է, որ Հունաստանի իշխանությունները մի շարք զիջումների են գնացել: Մասնավորապես, Աթեքնը համաձայնվել է բարձրացնել կենսաթոշակային տարիքը մինչև 2022 թ., ոչ թե 2025 թ., ինչպես նախկինում էր ենթադրվում: Հունաստանը նաև որոշել է «փոխարինել» թոշակառուների դրամաշնորհային համակարգը 2 տարով ավելի շուտ` 2018-ին: Մյուս հարցերում Աթենքն ու վարկատուները նախկինի պես հեռու են համաձայնությունից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Հունիսի 23-ին Բրյուսելում աշխատանքն ավարտեց հունական պարտքի վերաբերյալ գումարված արտահերթ Եվրագագաթնաժողովը, որի արդյունքները միանշանակ չեն Հունաստանի համար: Մի կողմից, երկիրը մնում է եվրոյի գոտում և դրամական միջոցներ է ստանում Եվրամիությունից, մյուս կողմից` ստիպված է փոխզիջման գնալ` պահպանելով սոցիալական լարվածությունը:
Սակայն Հունաստանը ստիպված եղավ գնալ որոշ զիջումների` դրանցից մեկը ԱԱՀ ավելացումն է, և որոշ միջոցներ բիզնեսի համար:

26 Июнь 2015 - 15:27 AMT
Власти Греции представили министрам финансов еврозоны контрпредложения, в которых согласились пойти на ряд уступок по требованиям кредиторов, сообщает Financial Times.
В распоряжении издания документ, который был передан Еврогруппе 25 июня. По данным издания, Греция настаивает на 12% налоге на все прибыли корпораций свыше 500 тысяч евро, что, по оценкам правительства, принесет в казну к концу следующего года 1,4 миллиарда евро.
Кроме того, в контрпредложении отмечается необходимость повысить отчисления работодателей в пенсионный фонд на 3,9% и медленно повышать пенсионный возраст в стране до 67 лет. Также власти Греции настаивают на «замене», а не постепенном прекращении системы предоставления грантов бедным пенсионерам, передает РИА Новости.
Кредиторы, в свою очередь отметили, что подобные меры окажут негативное влияние на экономический рост в Греции. Они, в частности, настаивали на более «агрессивных сроках» повышения пенсионного возраста.
Вместе с тем отмечается, что греческие власти пошли на ряд уступок. В частности, Афины согласились провести повышение пенсионного возраста в стране к 2022 году, а не к 2025, как предполагалось ранее. Также Греция приняла решение «заменить» систему грантов пенсионерам на два года раньше — к 2018 году. В других вопросах Афины и кредиторы по-прежнему далеки от соглашения, отмечает Financial Times.
Греция и ее кредиторы уже несколько месяцев ведут непростые переговоры по программе реформ и бюджетной экономии в стране. Крайний срок соглашения — 30 июня. Затем программа поддержки перестанет действовать, и оставшиеся в ее рамках 7,2 миллиарда евро уже не будут выданы Греции. В тот же день, 30 июня, стране необходимо погасить очередной транш по кредиту МВФ.