27 Հունիս 2015 - 09:15 AMT
Անկախ ֆինանսական դժվարություններից, կանադական հեռահաղորդակցային BlackBerry Limited ընկերությունը շարունակում է եզակի տեխնոլոգիաներ մշակել, որոնք ուղղված են շուկայի առանձին հատվածներին: Հատուկ բուժաշխատողների համար ընկերությունը կաշխատի մանրէներից պաշտպանված սմարթֆոնի վրա:
Գաջեթը ընկերությունը կստեղծի ThoughtWire-ի և Cisco-ի հետ համագործակցությամբ և կփորձարկի կանադական Mackenzie Richmond Hill հոսպիտալի աշխատակիցների օգնությամբ: «Հակամանրէ» սմարթֆոնի ստեղծման իմաստն այն է, որ բժիշկներն ու բուժքույրերը ստւիպված չեն լինի ամեն անգամ մաքրել գաջեթի մակերեսը մանրէներից ազատվելու համար: Տեխնոլոգիայի մանրամասները BlackBerry-ին չի հրապարակում:
Ըստ գիտնականների գնահատականների, մանրէների 20-30 տոկոսը փոխանցվում է բջջային սարքերի միջոցով: Մեկնաբանելով BlackBerry-ի ծրագրերը` Վանդերբիլդտ համալսարանից վարակիչ հիվանդությունների գծով մասնագետ, դոկտոր Ուիլյամ Շաֆները նշել է, որ դրական է վերաբերվում BlackBerry-ի նախաձեռնությանը, սակայն դա «մեծ հեղափոխություն չէ»: «Սմարթֆոններն այնուամենայնիվ մանրէների հիմնական աղբյուրը չեն, սակայն դրանց դեմ պայքարում ցանկացած մանրուք օգտակար է»,-պարզաբանել է մասնագետը:

Несмотря на финансовые трудности, канадская телекоммуникационная компания BlackBerry Limited продолжает разрабатывать уникальные технологии, нацеленные на отдельные сегменты рынка. Специально для медицинских работников компания будет вести разработку смартфона, защищенного от бактерий.
Гаджет будет разработан компанией в сотрудничестве с ThoughtWire и Cisco, и опробован на персонале канадского госпиталя Mackenzie Richmond Hill. Суть «антибактериального» гаджета будет состоять в том, что врачам и медсестрам не придется регулярно протирать его поверхность для уничтожения микробов. Подробности технологии BlackBerry пока не раскрывает.
По оценке ученых, от 20 до 30 процентов микробов передается через мобильные устройства. Комментируя планы BlackBerry, специалист по инфекционным заболеваниям из университета Вандербильта, доктор Уильям Шаффнер отметил, что к ноу-хау BlackBerry относится позитивно, однако это «не великая революция». «Смартфоны все же не являются основным источником инфекции, однако в борьбе с микробами любая мелочь помогает», – пояснил медик.