Քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերը (ՔԻՈւ) ազատագրել են Կոբանիի արվարձանները «Իսլամական պետության» գրոհայիններից, հայտնել է քրդական «Ֆիրաթ» գործակալությունը:
Ըստ գործակալության, աշխարհազորայիններին հաջողվել է ոչնչացնել բոլոր գրոհայիններին, որոնք դիրքավորվել էին քաղաքի արվարձանային հիվանդանոցում` այդպիսով ամբողջապես վերականգնելով իրենց հսկողությունը Կոբանիում:
«Իսլամական պետության» գրոհայինները հարձակվել էին Թուրքիային սահմանակից սիրիական Կոբանիի վրա հունիսի 25-ին: Գրոհն ուղեկցվում էր բնակելի թաղամասերի ականանետային կրակով, որի արդյունքում մի քանի տասնյակ խաղաղ քաղաքացի զոհվեց, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
«Իսլամական պետության» գրոհայինները կրակ բացեցին Կոբանիի կենտրոնում, ականատեսները հայտնում էին, որ փողոցներում սպանվածների դիեր կան: Ինչպես հայտնեց Reuters գործակալությունը բժիշկների վրա հղումով, պայթյունի և մարտերի հետևանքով 12 մարդ է զոհվել, մոտ 70-ը վիրավորվել է:
Քաղաքի պաշտպանությունը ճեղքելու անհաջող փորձերից հետ ԻՊ գրոհայինները, լրացուցիչ ուժեր բերելով հարևան գավառներից, հունիսի 26-ին երկրորդ գրոհը ձեռնարկեցին, սակայն քաղաքի պաշտպաններին հաջողվեց զսպել հարձակումը: Մարտերի ընթացքում զոհվեց մոտ 150 մարդ:
Կոբանի ռազմավարական նշանակությունը պայմանավորված է նրանով, որ ավանն ու արվարձանները խանգարում են ԻՊ ուժերին միանալ Սիրիայի հյուսիսում:
«Իսլամական պետությունն» առաջին անգամ քաղաքը գրոհելու փորձ ձեռնարկեց անցյալ տարվա աշնանը, այն ժամանակ քաղաքը 4 ամիս պաշարման մեջ էր` տասնյակ հազարավոր մարդիկ փախստական դարձան: Սակայն այն ժամանակ քրդերին հաջողվեց պաշտպանել քաղաքն ու հարձակման անցնել:

27 Июнь 2015 - 11:00 AMT
Курдские силы самообороны (КСС) освободили от боевиков террористической группировки «Исламское государство» окраины города Кобани, сообщает в субботу курдское агентство Фират.
По данным агентства, ополченцам удалось полностью ликвидировать боевиков, закрепившихся в одной из больниц на окраине города, тем самым полностью вернув контроль над Кобани.
Боевики ИГ напали на приграничный с Турцией город Кобани 25 июня. Атака сопровождалась предварительным сильным минометным обстрелом жилых кварталов, в результате чего погибло несколько десятков мирных граждан.
После неудачной попытки прорыва обороны города боевики ИГ, стянув подкрепление из соседних провинций, 26 июня предприняли вторую попытку штурма, однако защитникам города удалось сдержать нападения. За время боев погибло около 150 человек, сообщает РИА Новости.
Боевики террористической группировки «Исламское государство» впервые предприняли попытку захвата Кобани осенью прошлого года, тогда город находился в осаде более четырех месяцев, в результате чего беженцами стали десятки тысяч человек. Однако тогда ополченцам КСС при поддержке иракских курдов «Пешмерга» удалось отстоять город и перейти в наступление с целью освобождения окрестных деревень.