29 Հունիս 2015 - 08:07 AMT
«Ինտեր ՌԱՕ» ընկերությունը չի հաստատել ԶԼՄ-ների տարածած այն հաղորդագրությունը, թե մտադիր է վաճառել իր ակտիվները Հայաստանում: Այդ մասին ՏԱՍՍ գործակալությանն է հայտնել ռուսական էներգահոլդինգի պաշտոնական ներկայացուցիչը:
«Մենք չենք հաստատում տեղեկությունը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ընկերությունը վաճառելու մասին»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Ավելի վաղ «Կոմերսանտը» ծավալուն հադված էր հրապարկել, որտեղ ասվում է, որ բողոքի ցույցերը Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման պատճառով և ՀՀ իշխանությունների խոստումը` ազգայնացնել «Հայատանի էլետրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ընկերությունը կարող են ստիպել ընկերության սեփականատեր «Ինտեր ՌԱՕ»-ին վաճառել այն: Ռուսական հոլդինգն արդեն բանակցել է հայազգի ռուսաստանցի գործարարների հետ, այդ թվում «Տաշիր» ընկերությունների խմբի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի հետ: Սակայն նոր սեփականատեր գտնելը հեշտ չի լինի. սակագների անհավասարակշռությունը հանգեցրեց նրան, որ ՀԷՑ-ը մեծ պարտքեր է կուտակել, իսկ ցուցարարները պահանջում են, որպեզզի իշխանությունները չհատուցեն բյուջեից ընկերության վնասները, գրում է թերթը:
Արձագանքելով արդեն 10 օր շարունակվող ցույցերին` նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 27-ին հայտարարեց, որ ՀԷՑ-ը կարող է ազգայնացվել և հանձնվել հավատարմագրային կառավարման: ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը հստակեցրեց, որ պետությունը կարող է ձեռք բերել ՀԷՑ-ը մի քանի ամսից: Ռուսական «Ինտեր ՌԱՕ»-ն, որի պատկանում է ընկերությունը, այդ տեղեկությունները չի մեկնաբանում, գրում է թերթը:
Իրավիճակին ծանոթ պարբերականի աղբյուրը պնդում է, որ ՀԷՑ-ը ձեռք է բերելու ռուսաստնցի գործարար Սամվել Կարապետյանը, բանակցությունները սկսվել էին դեռ սակագների բարձրացումից առաջ: Կարապետյանի «Տաշիր» գրուպի ներկայացուցիչները Հայաստանում հերքում են այդ լուրերը: «Եթե վաճառքի մասին հայտարարություն լինի, արդեն ցանկացած ընկերություն կկարողանա, ուսումնասիրելով պայմանները, հասկանալ թե տնտեսապես որքանով է շահավետ գնել հսկայական պարտքեր ունեցող ընկերությունը»,-պարզաբանել են այնտեղ: Խմբի ռուսաստանյան գրասենյակում «տեղյակ չեն այս տեղեկատվությանը»: Սակայն մեկ այլ աղբյուր, որը ծանոթ է իրավիճակին Հայաստանի էներգետիկայի ոլորոտւմ, հաստատեց բանակցությունների փաստը ինչպես «Տաշիրի» սեփականատիրոջ, այնպես էլ «հայազգի այլ ռուսաստանցի գործարարների հետ»:
ՀԷՑ-ին են պատկանում 36 հազար կմ երկարությամբ ցանցերը` երկրի գրեթե ամբողջ ցանցային տնտեսությունը: Ընկերությունը 100 տոկսով պատկանում է ռուսական «Ինտեր ՌԱՕ»-ին: Էներգետիկ շուկա Հայաստանում չկա, գործում է միասնական գնորդի մոդելը, որի դեպքում ՀԷՑ-ը գնում է էլեկտրակայանների արտադրած ամբողջ էլէներգիան` սակագինը պետությունն է հաստատում: Այն 2014 թ. 157.3 միլիարդ դրամի շահույթ է ունեցել, իսկ վնասները կազմել են 10.7 միլիարդ դրամ:
Tashir Group-ը միավորում է տնտեսության տարբեր բնագավառներում գործող ավելի քան 200 ընկերություններ՝ 30 000-ից ավել աշխատակիցներով, զբաղվում է անշարժ գույքով` կառուցվել է մոտ 5 մլն քմ, հանդիսանում է «Սինեմա սթար» կինոթատրոնների ցանցի և «Կասկադ» էլեկտրահոլդինգի սեփականատերը: 2014-ին Forbes-ը գնահատել է ընկերության հասույթը 105,3 մլրդ ռուբլի, իսկ Սամվել Կարապետյանի կարողությունը 2015-ին կազմել է 4 մլրդ դոլար: Հունիսի 17-ի նիստում ՀԾԿՀ-ն մասնակի բավարարեց էլէներգիայի սակագնի բարձրացման վերաբերյալ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության հայտը՝ սակագինն օգոստոսի 1-ից կբարձրանա ոչ թե 17, այլ 6,93 դրամով: ՀԾԿՀ դիմելով՝ ՀԷՑ-ը առաջարկում էր 1 կՎտժ սակագինն ավելացնել մոտ 17 դրամով:
«Ոչ թալանին» նախաձեռնության անդամները հունիսի 19-ից նստացույց սկսեցին Երևանի կենտրոնում Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ: Հունիսի 23-ին՝ վաղ առավոտյան, ոստիկանությունն ուժի կիրառմամբ ցրել է հունիսի 22-ի երեկոյան Բաղրամյան պողոտայում սկսված և մոտ 10 ժամ տևած նստացույցը: Արդյունքում ոստիկանական բաժանմունքներ բերման էր ենթարկվել 237 անձ, որոնք բոլորն էլ արդեն ազատ են արձակվել և հարուցված քրգործով հանդես են գալիս որպես վկա: Մոտ 25 մարդ էլ դիմել էր բուժօգնության՝ ստացած վնասվածքների արդյունքում: Բողոքի ցույցը վերսկսվեց հունիսի 23-ի երեկոյան, երբ Ազատության հրապարակում հավաքվածները կրկին գնացին Բաղրամյան պողոտա, որտեղ էլ մնում են մինչև օրս:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ և Ռուսաստանի միջև տնտեսական գործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ռուսական կողմի նախագահ, ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց, որ ճիշտ կլիներ «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ» ընկերության դուստր ձեռնարկության՝ Հայաստանի բաշխիչ ցանցերի գործունեության մանրազնին աուդիտ անցկացնել փորձագիտական հանրության և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
ՀԷՑ-ում սակագնի բարձրացման անհրաժեշտությունը հիմնավորում են 88 օրով Հայկական ատոմակայանի աշխատանքի դադարով, որի պատճառով էժան էլեկտրաէներգիան փոխարինվեց ավելի բարձր ինքնարժեք ունեցող գազով աշխատող ՋԷԿ-երի էլէներգիայով: Այդ ծավալները հաշվի չեն առնվել սակագնի հաշվարկման բալանսում, ընկերությունը ստիպված է եղել վարկեր վերցնել, որոնց տոկոսները, ըստ աղբյուրների տվյալների, կազմում են 8 մլրդ դրամ` 16,9 մլն դոլար: Այժմ ՀԷՑ-ի պարտքը արտադրողներին կազմում է մոտ 23 մլրդ դրամ` 48,6 մլն դոլար:
Ինչպես պարզաբանել է պարբերականի զրուցակիցներից մեկը, ՀՀ բյուջեից սակագնի բարձրացման փոխհատուցումը ժամանակավոր միջոց է, դա թույլ կտա ՀԷՑ-ին պահպանել ցանցերի աշխատունակությունը, սակայն թույլ չի տա զարգացնել էներգահամակարգը: Բացի այդ, ընկերության սակագնային հայտը հաշվի էր առնում պարտքերի մարումը մինչև տարեվերջ, այժմ դա կհաջողվի անել միայն 2016-ին:
Հայաստանում հենց ՀԷՑ-ն ու նրա ղեկավարությունն են ընկալվում որպես հակամարտության մեղավորներ և ընկերությունն ազգայնացնելու առաջարկը աջակցություն չի գտնում քաղաքացիների շրջանում: «Մեր պահանջն է չեզարկել էլէներգիայի բարձրացման մասին որոշումը` այն չի կատարվել, ուստի մենք մնում ենք այստեղ»,-ասել է երեկ «Ոչ թալանին» քաղաքացիական շարժման համակարգողներից մեկը` Վաղինակ Շուշանյանը: «Ինչ է նշանակում, թե կառավարությունն իր վրա կվերցնի սակագնեի բարձրացման բեռը: Կառավարությունը վճարելու է պետբյուջեի միջոցներից, նշանակում է` իմ գրպանից»,-հայտարարել է նա: ՀԱԿ անդամ, պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը գտնում է, որ նախագահը միայն հետաձգում է հարցի լուծումը: «ՀՀ կառավարությունը հիանալի գիտի, թե ինչ է կատարվում էներգետիկայի ոլորտում, անհրաժեշտ միջոցներ ժամանակին չեն ձեռնարկվել: Երբ մենք ասում էինք, որ ՀԷՑ-ում խնդիրներ կան և թալան, իշխանություններն ասում էին, թե դա մասնավոր ընկերություն է: Թող հիմա մենեջմենթն ու սեփականատերը իրենք լուծեն իրենց խնդիրները»,-ասել է Փաշինյանը: Այս իրավիճակում ՀԷՑ-ի սեփականատերի փոփոխությունը կարող է արդյունավետ գործիք լինել երկրում քաղաքական լարվածության նվազեցման համար, գրում է «Կոմերսանտը»:

29 Июнь 2015 - 04:33 AMT
В «Интер РАО» опровергают: Компания не собирается продавать «Электрические сети Армении» (Обновлено)
ПАО «Интер РАО» опровергает информацию об участии компании в переговорах и о подготовке сделки по продаже подконтрольных ей «Электрических сетей Армении» (ЭСА).
«В настоящий момент никаких переговоров о продаже ЭСА не ведем», – сказал официальный представитель компании, сообщает Интерфакс.
В «Интер РАО» сообщили, что 10 июля состоится совет директоров компании, на котором будет рассмотрен вопрос об участии или прекращении участия «Интер РАО» в других организациях и об определении цены и одобрении сделок, в совершении которых имеется заинтересованность. В компании уточнили, что речь не идет об ЭСА.
Как писала газета «КоммерсантЪ», беспорядки в Армении из-за роста цен на электроэнергию и обещания властей страны национализировать «Электрические сети Армении» (ЭСА) могут вынудить владеющее ими «Интер РАО» продать компанию. Российский холдинг уже вел переговоры с российскими бизнесменами армянского происхождения, в том числе с владельцем группы «Ташир» Самвелом Карапетяном. Но найти нового собственника непросто: несбалансированность тарифов привела к тому, что ЭСА накопила значительные долги, а протестующие требуют, чтобы власти не компенсировали убытки компании из бюджета.
По итогам продолжающихся уже десять дней митингов и беспорядков в Армении, вызванных очередным повышением цен на электроэнергию, президент страны Серж Саргсян 27 июня заявил, что ЭСА может быть выкуплена и передана в концессию. Глава полиции Армении Владимир Гаспарян уточнил, что государство приобретет ЭСА через два месяца. В российском «Интер РАО», которому принадлежит компания, эту информацию не комментируют.
Источники издания, знакомые с ситуацией, подтверждают, что холдинг готов расстаться с проблемным активом и даже начал переговоры с потенциальными покупателями.
Источник в Ереване утверждает, что ЭСА приобретет российский бизнесмен Самвел Карапетян, переговоры начались еще до повышения тарифов. Представители подконтрольной Карапетяну группы «Ташир» в Армении опровергли это. «Если будет заявление о продаже, тогда уже любая организация может, изучив условия, понять, насколько экономически выгодно приобретать имеющую огромные долги компанию»,— пояснили там. В российском офисе группы «не в курсе данной информации». Но другой источник, знакомый с ситуацией в энергетике Армении, подтвердил факт переговоров как с «Ташир», так и с «другим российским бизнесменом армянского происхождения».
ЭСА владеет 36 тыс. км электросетей в Армении (почти все сетевое хозяйство страны) и выполняет функцию энергосбыта. На 100% принадлежит российскому «Интер РАО». Энергорынка в Армении нет, действует модель единого закупщика, при которой ЭСА скупает всю выработку электростанций (тарифы устанавливает государство). Выручка ЭСА в 2014 году составила 157,3 млрд драмов ($333,8 млн), убыток — 10,7 млрд драмов ($22,6 млн).
Группа «Ташир» Самвела Карапетяна занимается девелопментом жилой и коммерческой недвижимости (построено 5 млн кв. м), владеет сетью кинотеатров «Синема стар» (105 залов) и энергохолдингом «Каскад» (электросети в регионах). По итогам 2014 года Forbes оценивал выручку холдинга в 105,3 млрд руб., а состояние самого господина Карапетяна в 2015 году — в $4 млрд.
Конфликт вокруг ЭСА разгорелся после того, как 17 июня комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении увеличила тариф на электроэнергию в стране на 6,93 драма ($0,015) за 1 кВт ч. Сама компания требовала поднять расценки еще выше — на 17 драмов ($0,036). Решение КРОУ привело к стихийным демонстрациям в Ереване и других городах, и в итоге в пятницу господин Саргсян после встречи с министром транспорта РФ Максимом Соколовым (сопредседатель российско-армянской межправительственной комиссии) заявил, что правительство проведет аудит ЭСА и до его завершения «возьмет на себя груз повышения тарифов». Речь идет о том, что бюджет Армении будет компенсировать компании разницу между повышенным и прежним уровнем тарифов. По данным издания, вопрос о предоставлении Россией помощи Армении пока не поднимался.
Необходимость повышения тарифа в ЭСА обосновывали остановкой на 88 дней Армянской АЭС, из-за чего ее дешевую электроэнергию заменяли дорогой выработкой газовых ТЭС. Эти объемы не были учтены в энергобалансе при расчете тарифов, компании пришлось брать кредиты, проценты по которым, по данным источников, составляют 8 млрд драмов ($16,9 млн). Сейчас долги ЭСА генераторам составляют около 23 млрд драмов ($48,6 млн).
Как поясняет один из собеседников издания компенсация повышения тарифов из бюджета Армении — временное решение, текущий рост тарифа позволит ЭСА сохранить работоспособность сетей, но не дает возможности развивать энергосистему. Кроме того, тарифная заявка компании учитывала возврат долгов генерации до конца года, теперь их удастся вернуть только в 2016 году.
Именно ЭСА и ее руководство воспринимаются протестующими в Армении как виновники конфликта, и предложение о национализации компании не встречают поддержки среди граждан. «Наше требование аннулировать решение о повышении энерготарифов не выполнено, мы останемся здесь»,— сообщил вчера один из координаторов гражданского движения «Нет грабежу» Вагинак Шушанян. «Что значат слова о том, что правительство возьмет на себя груз повышения тарифов? Правительство будет платить из средств госбюджета, а значит, из моего кармана»,— заявил он. Депутат от Армянского национального конгресса Никол Пашинян считает, что президент лишь отложил решение вопроса. «Правительство Армении прекрасно знало о том, что происходит в энергетике, необходимые меры не были своевременно приняты,— говорит он.— Когда мы в прошлом говорили, что в ЭСА есть проблемы и хищения, власти говорили, что это частная компания. Пусть теперь менеджмент и собственник сами решают свои проблемы». В такой ситуации смена инвестора ЭСА может стать более эффективным инструментом урегулирования политического напряжения в стране.