Հունիսի 28-ին Բաքվում ավարտվեցին առաջին Եվրոպական խաղերը: Ինչպես հայտնում է Contact.az-ը, Եվրոպական խաղերի փակման արարողության համար 140 մլն մանաթ է ծախսվել պետբյուջեից` ավելի քան $133 միլիոն:
Ըստ Ադրբեջանի սպորտի և երիտասարդության նախարար Ազադ Ռահիմովի, չնախատեսված ծախսերի հետ միասին խաղերի ամբողջական բյուջեն կազմել է 1,174 մլրդ մանաթ կամ $1,12 մլրդ:
Ինչ վերաբերում է բացման ու փակման արարողություններին, ապա ընդհանուր ծախսերը կազմել են 240 մլն մանաթ` 100 մլն բացմանը և 140 մլն` փակմանը:
Ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների, իշխանությունները տասնյակ միլիոններ են ծախսել փակման արարողությանը համաշխարհային աստղերի մասնակցության համար, այդ թվում Մադոննայի:
Բացմանը ելույթ է ունեցել Լեդի Գագան, որին մեկ երգի համար վճարել են 2 մլն մանաթ` ավելի քան $1,9 մլն: Մինչդեռ միջազգային և իրավապաշտպան կազմակերպությունները բազմիցս են քննադատել այն հետապնդումները, որոնց ֆոնին անցնում են Եվրոպական խաղերը: Ադրբեջանը վերջին տարիներին արժանացել է պարբերաբար կրկնվող քննադատությանն ավելի քան 100 լրագրողի, մարդու իրավունքների պաշտպանների, ընդդիմության անդամների և ժողովրդավարության համար պայքարող երիտասարդ ակտիվիստների վրա հարձակումներ կատարելու, ձերբակալելու, բանտարկելու և կտտանքների ենթարկելու համար: Վերջին շրջանում ընթացքում բազմաթիվ լրագրողների և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունների արգելվել է մտնել Բաքու կամ հավատարմագրվել խաղերը լուսաբանելու համար, ներառյալ՝ բրիտանական The Guardian-ը:
Amnesty International-ի հայտարարության մեջ ասվում էր. «Ադրբեջանը պետք է անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակի բոլոր այն անարդար ձերբակալվածներին, որոնք քննադատել են կառավարությունը, դրական կարծիք թողնելու համար Եվրոպական խաղերի մասին:
Իշխանությունները Խաղերի շուրջ քննադատությունից զերծ դաշտ ստեղծելու կոպիտ փորձ արեցին` թույլ չտալով, որպեսզի օտարերկրացի լրագրողներն ու իրավապաշտպան կազմակերպությունները երկիր ժամանեն»,-ասել է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գծով Amnesty International-ի փոխտնօրեն Դենիս Կրիվոշեևը:
«Սակայն միջազգային ԶԼՄ-ներն ամեն ինչ լուսաբանեցին և ցույց տվեցին աշխարհին, որ երկիրը խայտառակ ինչ-որ բան ունի, որ ջանում է թաքցնել»:
Հունիսի 10-ին, Խաղերի բացումից 2 օր առաջ Amnesty International-ի առաքելությանն արգելվեց մուտքը երկիր նոր զեկույցի հրապարակման համար: Հաջորդ օրը պարզվեց, որ Ադրբեջան թույլ չեն տվել մուտք գործել նաև The Guardian, Radio France International-ի և գերմանական ARD ալիքի լրագրողներին:
Չնայած Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոտնահարման լայն լուսաբանմանը ԶԼՄ-ներում, Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն` մարմին, որը պատասխանատու է այդ արժեքների ապահովման համար, լռեց: Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեն և ազգային կոմիտեների մեծամասնությունը նույնպես չդատապարտեցին հետապնդումները: Միայն Գերմանիայի և Շվեդիայի օլիմպիական կոմիտեները հրապարակավ հայտարարեցին, որ Ադրբեջանի իշխանությունները խախտում են մարդու իրավունքները:
Այնուամենայնիվ, այս շաբաթ 2 կարևոր միջկառավարական մարմին դատապարտեց մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակն Ադրբեջանում: ԵԽԽՎ-ն բանաձև ընդունեց` պահանջելով ազատ արձակել ձերբակալված ակտիվիստներին:
Հետո ՄԱԿ Մարդու իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը հայտարարություն արեց 24 եվրոպական պետության ու ԱՄՆ անունից` մտահոգություն հայտնելով Ադրբեջանում մարդու իրավունքների և ազատությունների սահմանափակման վերաբերյալ և հետապնդումները կասեցնելու կոչով:
Եթե իշխանությունները չեն ցանկանում, որ քննադատությունը սաստկանա, պարտավոր են կասեցնել անկախ ՈԿԿ-ների նշումը, ապահովել կարծիք հայտնելու ազատությունը և անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակի բոլոր այն անարդար ձերբակալվածներին, որոնք քննադատել են կառավարությունը, ասվում է հայտարարության մեջ»:

28 июня в Баку завершились первые Европейские игры. В последний 17-й день состязаний были разыграны 9 комплектов наград. Хотя азербайджанские спортсмены в этот, единственный день Игр не завоевали наград, однако в медальном зачете Азербайджан сохранил второе место.
По итогам Евроигр на первом месте по количеству завоеванных медалей – 164 (79-40-45) находится Россия.
Второе место за представителями Азербайджана – 56 медалей: 21 золотая, 15 серебряных и 20 бронзовых.
Третье место заняла Великобритания, у которой 47 медалей (18-10-19).
Как сообщает Contact.az, церемония закрытия Евроигр обошлась госбюджету в 140 млн манат (более $133 млн).
По словам министра спорта и молодежи Азербайджана Азада Рагимова, вместе с незапланированными расходами весь бюджет игр составил 1,174 миллиарда манат ($1,12 млрд).
Что касается церемоний открытия и закрытия, то общие расходы на них составили 240 млн манат: 100 млн на открытие и 140 млн – на закрытие.
По неофициальным данным, власти потратили пару десятка миллионов за визиты звезд мировой эстрады на церемонию закрытия, среди которых называется имя Мадонны и ряда других всемирных звезд.
На открытии выступила Леди Гага, которой власти заплатили 2 млн манат (более $1,9 млн) за одну песню.
Между тем, международные и правозащитные организации не раз заявляли о репрессиях, на фоне которых проходит Евроигры. Так, организация Amnesty International особо отметила, что подавление прав человека в Азербайджане в преддверии Игр коснулись журналистов, юристов, молодежных активистов и оппозиционных политиков, которых преследуют, запугивают и бросают в тюрьму по сфабрикованным обвинениям.
«Власти сделали грубую попытку создать вокруг Игр зону без критики, не пустив в страну часть иностранных журналистов и правозащитных организаций», – сказал заместитель директора Amnesty International по Европе и Центральной Азии Денис Кривошеев.
«Однако международные СМИ осветили все и показали всему миру, что страна имеет нечто очень позорное, но хочет это скрыть», – отметил он.
10 июня, за два дня до церемонии открытия миссию Amnesty International запретили въезд в страну для обнародования нового отчета. На следующий день выяснилось, что в страну не пустили также журналистов The Guardian, Radio France International и немецкого канала ARD.
Несмотря на широкое освещение в СМИ нарушений прав человека в Азербайджане, Международный олимпийский комитет – орган, ответственный за соблюдение этих ценностей, промолчал.
Олимпийские комитеты европейских и подавляющее большинство национальных комитетов, принимающих участие в Играх, также не смогли осудить репрессии.
Только немецкие и шведские Олимпийские комитеты публично заявили о нарушениях прав человека, осуществляемых властями Азербайджана.
Тем не менее, на этой неделе два важных межправительственных органа осудили ситуацию с правами человека в Азербайджане. 23 июня ПАСЕ приняла резолюцию, потребовав освобождения незаконно арестованных активистов.
Затем Совет по правам человека ООН сделал заявление от имени 24 европейских государств и США, выразив озабоченность ограничения прав и свобод в Азербайджане и призвав к прекращению репрессий.
Если власти не хотят дальнейшей критики, то обязаны прекратить подавление независимых НПО, обеспечить свободу выражения мнений и немедленно и безоговорочно освободить заключенных критиков правительства по ложным обвинениям.