29 Հունիս 2015 - 11:44 AMT
Սիրիան և տարածաշրջանի երկրները պետք է միավորվեն ահաբեկչական «Իսլամական պետության» դեմ պայքարի համար, Ռուսաստանը պատրաստ է նպաստել երկրների միջև երկխոսության հաստատմանը: Այսպիսի հայտարարություն է արել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սիրիայի ԱԳՆ ղեկավար Վալիդ Մուալլեմի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Միևնույն ժամանակ մենք կարծում ենք, որ ահաբեկչության, ծայրահեղական դրսևորումների դեմ արդյունավետ պայքարելու համար պետք է միավորել տարածաշրջանի բոլոր երկրների ջանքերը: Բոլոր մեր շփումները տարածաշրջանի երկրների հետ, իսկ մենք լավ հարաբերություններ ունենք առանց բացառության բոլորի հետ, վկայում են, որ այսպես կոչված «Իսլամական պետության» պես կազմակերպության դեմ պայքարում բոլորն են պատրաստ իրենց ավանդն ունենալ: Դա վերաբերում է և Թուրքիային, և Հորդանանին, դա վերաբերում է նաև Սաուդյան Արաբիային: Եվ այս կապակցությամբ, անշուշտ, մենք կոչ ենք անում մեր բարեկամներին, այդ թվում նաև Սիրիայում, ամեն ինչ անել, որպեսզի կառուցողական երկխոսություն հաստատվի բոլոր այն երկրների միջև, որոնք շահագրգռված են պայքարել ահաբեկչության դեմ»,-ասել է Պուտինը, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Նա հավելել է, որ կառուցողական հարաբերություններ են զարգանում բոլոր նրանց հետ, ով սատարում է Սիրիային: «Հասկանալի է, որ նման կոալիցիայի ստեղծումը հեշտ բան չէ, հաշվի առնելով բոլոր այն բարդությունները, որ եղել են երկրների միջև: «Սակայն եթե Սիրիայի ղեկավարությունը դա նպատակահարմար համարի ու հնարավոր, մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի սատարենք: Եվ կօգտագործենք մեր լավ հարաբերությունները տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ, որպեսզի գոնե փորձենք այդպիսի կոալիցիա ստեղծելու փորձ անել»,-ասել է Պուտինը:
«Մենք տեսնում ենք, թե որքան բարդ է իրավիճակը Սիրիայի շուրջ, առաջին հերթին միջազգային ահաբեկչության ագրեսիայի հետ կապված: Հասկանում ենք, որ այս իրավիճակում հաջողությունը միշտ շաղկապված կլինի նաև ինչ-ինչ խնդիրների հետ, կարող են լինել և ռազմական անհաջողություններ: Բայց մենք վստահ ենք, որ ի վերջո Սիրիայի ժողովուրդը կհաղթի: Մեր քաղաքականությունն, ուղղված Սիրիայի աջակցությանը, Սիրիայի ղեկավարությանն ու Սիրիայի ժողովրդին աջակցելուն, անփոփոխ է մնում»,-ասել է ՌԴ նախագահը:

29 Июнь 2015 - 12:39 AMT
Сирия и страны региона должны объединиться для борьбы с террористической группировкой «Исламское государство», Россия готова способствовать налаживанию диалога между странами. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин на встрече с главой МИД Сирии Валидом Муаллемом.
«В то же время мы считаем, что для того, чтобы эффективно бороться с терроризмом, с крайними проявлениями радикализма, нужно объединять усилия всех стран региона. Все наши контакты со странами региона, а у нас очень добрые отношения со всеми странами без исключения, говорят о том, что в противодействии такой организации как так называемое «Исламское государство», все готовы внести свою лепту в борьбе с этим злом. Это касается и Турции, это касается Иордании, это касается Саудовской Аравии. И в этой связи, конечно, мы призываем всех наших друзей, в том числе в Сирии, сделать все, чтобы наладить конструктивный диалог со всеми странами, заинтересованными в борьбе с терроризмом», – сказал Путин.
Он добавил, что развиваются конструктивные отношения со всеми, кто сейчас поддерживает Сирию.
«Понятно, что с соседями всегда или часто, во всяком случае, возникают какие-то недопонимания, трения, проблемы текущего характера, но во имя борьбы с общим злом, безусловно, нужно объединять усилия», – добавил Путин.
Он отметил, что создание такой коалиции – дело непростое, учитывая все сложности, которые были между странами. «Но если сирийское руководство посчитает это целесообразным и возможным, мы сделаем все, чтобы вас поддержать. И используем наши добрые отношения со всеми странами региона для того, чтобы, во всяком случае, предпринять попытку такую коалицию создать», – указал Путин, сообщает ТАСС.
«Мы видим, как непросто развивается ситуация в Сирии, прежде всего связанная с агрессией международного терроризма. Понимаем, что в такой обстановке всегда успех сочетается и с некоторыми проблемами, могут быть и военные неудачи. Но мы уверены, что, в конечном итоге, сирийский народ победит. Наша политика, направленная на поддержку Сирии, сирийского руководства и сирийского народа остается неизменной», – подчеркнул президент РФ.