29 Հունիս 2015 - 12:42 AMT
Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Մոլդովայի, Ադրբեջանի և Տաջիկստանի կառավարությունների ղեկավարները համաձայնագիր են կնքել գիտատեխնիկական տեղեկատվության փոխանակման վերաբերյալ: Ըստ ՌԻԱ Նովոստի գործակալության, համապատասխան փաստաթուղթը հրապարակվել է հունիսի 29-ին իրավական տեղեկատվության պաշտոնական ինտերնետ պորտալում:
Համաձայնագրում ասվում է, որ գիտատեխնիկական տեղեկատվության միջպետական փոխանակումն իրականացվել է կամավոր հիմունքներով: Այն ներառում է տեղեկատվական ռեսուրսների համատեղ կազմավորում և օգտագործում, հիմնարար և կիրառական հետազոտությունների տեղեկատվական ապահավուոմ, նորարարական մշակումներ ճշգրիտ, բնական ու տեխնիկական գիտությունների ոլորտում:
Փաստաթուղթն ուղղված է գիտատեխնիկական տեղեկատվության ազգային համակարգերի զարգացմանը և տեղեկատվական ռեսուրսների փոխշահավետ օգտագործման զարգացմանը: Համաձայնագրի մասնակիցները կարող են համատեղ գործունեության ծրագրեր մշակել միջպետական փոխանակման ոլորտում` հաշվի առնելով ազգային համակարգերի շահերը:

Главы правительств Армении, России, Белоруссии, Казахстана, Молдавии, Азербайджана и Таджикистана заключили соглашение по обмену научно-технической информацией. По сообщению РИА «Новости», соответствующий документ опубликован на официальном интернет-портале правовой информации в понедельник.
В соглашении отмечается, что межгосударственный обмен научно-технической информацией осуществляется на добровольных началах. Он включает совместное формирование и использование информационных ресурсов, информационное обеспечение фундаментальных и прикладных исследований, инновационных разработок в области точных, естественных и технических наук.
Документ направлен на развитие национальных систем научно-технической информации и на развитие совместного взаимовыгодного использования информационных ресурсов. Участники соглашения могут формировать проекты программ совместной деятельности в сфере межгосударственного обмена соответствующей информацией своих государств с учетом интересов национальных систем.