29 Հունիս 2015 - 13:01 AMT
Վրաստանը մտադիր է «կառուցողական և առավելապես պրագմատիկ երկխոսության միջոցով կարգավորել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ»: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հունիսի 29-ին վրացական «Ասավալ-Դասավալի» թերթին տված հարցազրույցում:
Նա հիշեցրել է, որ «մոտ 2 տարի առաջ Վրաստանը ուղիղ երկխոսութուն սկսեց ՌԴ հետ (խոսքը Աբաշիձե-Կարասին հանդիպումների մասին է), դա անհրաժեշտ էր, «քանի որ Վրաստանը կարևորում է հարաբերությունների կարգավորումը հարևան պետության հետ»:
«Երկխոսության ընթացքում մենք հաջողության հասանք առևտրատնտեսական կապերի վերականգնման և զարգացման գործում, Վրաստանի համար բացվեց ռուսական շուկան, ինչը կարևոր է մեր երկրի քաղաքացիների համար»,-ասել է Ղարիբաշվիլին, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Անդրադառնալով երկու պետությունների քաղաքական հարաբերություններին` նա ասել է, որ «ՌԴ հետ երկխոսությունը պետք է շարունակել: Միայն այս ճանապարհով մենք կարող ենք համաձայնության հասնել ու պայմանավորվել վրաց-ռուսական հարաբերությունների բոլոր կարևոր հարցերի շուրջ»,-ասել է վարչապետը:
Վրաստանի վարչապետի ՌԴ հետ հարաբերությունների գծով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի և ՌԴ ԱԳՆ փոխղեկավար Գրիգորի Կարասինի առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2012-ի դեկտեմբերին Ժնևի արվարձանում: Պրահայում 2013-2014 թթ. տեղի է ունեցել 7 հանդիպում, ևս մեկն անցկացվեց ընթացիկ տարվա փետրվարին: Հերթական խորհրդակցությունները Չեխիայի մայրաքաղաքում կայանալու են հուլիսի կեսին:

Грузия намерена «путем конструктивного и максимально прагматичного диалога урегулировать отношения с Россией». Об этом заявил премьер-министр страны Ираклий Гарибашвили в опубликованном 29 июня интервью тбилисской газете "Асавал-Дасавали".
Он напомнил, что «более двух лет назад Грузия начала прямой диалог с РФ (имеются в виду встречи в формате Абашидзе-Карасин), это было необходимо, так как мы считаем важным урегулировать отношения с соседним государством».
«В ходе диалога мы добились успехов в восстановлении и развитии торгово-экономических отношений с РФ, для Грузии открылся российский рынок, и это важно для граждан нашей страны», – отметил Гарибашвили.
Коснувшись политического аспекта отношений между двумя государствами, он сказал, что «диалог с РФ должен быть продолжен». «Только таким путем мы должны достичь согласия и договоренностей по всем важным темам грузино-российских отношений», – добавил премьер, передает ТАСС.
Первая встреча спецпредставителя премьер-министра Грузии по взаимоотношениям с РФ Зураба Абашидзе и статс-секретаря, заместителя главы МИД РФ Григория Карасина прошла в декабре 2012 года в пригороде Женевы. В Праге в течение 2013-2014 годов состоялось семь встреч, еще одна была проведена в феврале этого года. Очередные консультации в столице Чехии намечены на середину июля.