30 Հունիս 2015 - 07:24 AMT
Հունաստանի իշխանությունները սպառնացել են դիմել Եվրոպական դատարան` Եվրոպական միության դեմ հայցով` կասեցնելու համար եվրոյի գոտուց դուրս գալն ու բանկային համակարգի անկումը, հայտնում է The Telegraph-ը:
«Հունաստանի կառավարությունը կօգտվի իր բոլոր օրինական իրավունքներից: Մենք քննարկում ենք Եվրադատարան հայց ներկայացնելու հնարավորությունը, քանի որ ԵՄ պայմանագրերը չեն նախատեսում եվրոյի գոտուց դուրս գալու հավանականություն և մենք հրաժարվում ենք դա անել: Մեր անդամակցությունը սակարկության առարկա չէ»,-հայտարարել է Հունաստանի ֆինանսների նախարար Յանիս Վարուֆակիսը:
Հունաստանի ռազմատենչ հայտարարություններն արվում են ԵՄ խոշոր տերությունների զգուշացումների ֆոնին` առ այն, որ Հունաստանը կարող է դուրս մնալ եվրոյի գոտուց, եթե ընտրողները հուլիսի 5-ի հանրաքվեում մերժեն տնտեսման ծրագիրը:
«Հարցը կտրուկ է դրված. ցանկանում են արդյոք հույները մնալ եվրոյի գոտում, թե հեռանալու ռիսկին կդիմեն»,-հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, հայտնում է Գազետա.ռու-ն:
Հունիսի 29-ին Հունաստանի կառավարությունը հայտարարեց մինչև հուլիսի 6-ը բանկերի աշխատանքը պաշտոնապես դադարեցնելու մասին, ինչպես նաև բանկերից կանխիկ գումար հանելու ամենօրյա լիմիտը սահմանել 60 եվրոյի սահմանում մեկ անձի համար, ասվում է որոշման մեջ, որը հրապարակվել է կառավարական թերթում հունիսի 29-ին:
Հունաստանում հուլիսի 5-ին կանցնի հանրաքվե միջազգային վարկատուների մասին համաձայնագրի շուրջ: Հանրաքվեին հարց է դրվում վերաբերմունքի մասին համաձայնագրի նախագծին վերաբերմունքի մասին: Համաձայնագիրը ներկայացրել են Եվրահանձնաժողովը, Եվրոպական կենտրոնական բանկը և Միջազգային արժութային հիմնադրամը 2015-ի հունիսի 25-ին Եվրախմբի նիստում:

Власти Греции пригрозили обратиться в Европейский суд против Европейского союза, чтобы блокировать выход страны из зоны евро и остановить удушение банковской системы, сообщает The Telegraph.
«Греческое правительство будет использовать все свои законные права. Мы советуемся по поводу возможности подачи иска в Европейский суд, поскольку договоры ЕС не предусматривают выхода из зоны евро, и мы отказываемся делать это. Наше членство не является предметом торга», — заявил изданию министр финансов Греции Янис Варуфакис.
Воинственные заявления из Греции делаются на фоне предупреждений крупных держав ЕС о возможном выходе страны из зоны евро в случае, если избиратели отвергнут на референдуме 5 июля план экономии.
«Вопрос стоит ребром: хотят ли греки остаться в еврозоне или возьмут на себя риск уйти, заявил президент Франции Франсуа Олланд, передает Газета.Ру.
29 июня правительство Греции объявило о приостановлении работы банков страны до 6 июля, а также введении ежедневного лимита на снятие наличности в банке на уровне 60 евро в день с одного счета на человека в каждом банке.
В постановлении правительства под названием «Приостановление работы банков» перечислены меры, принятые в отношении финансовых организаций на срок с 28 июня по 6 июля. Под публикацией стоят подписи президента Греции Прокописа Павлопулоса и премьер-министра страны Алексиса Ципраса.
Этот шаг вызван «чрезвычайно срочной и непредвиденной необходимостью в защите финансовой системы Греции и ее экономики из-за недостатка ликвидности, вызванного принятым 27 июня решением Еврогруппы отказать Греции в продлении программы поддержки», говорится в постановлении, сообщает РИА Новости.